„Tanuló hálózatok, hálózati modellek, mint az iskolafejlesztés eszközei” címû projekt részeként Regionális Ökoiskola Konferencia szervezésére kapott megbízást a Nagykanizsai Mûszaki Szakképzõ Iskola és Kollégium Zsigmondy-Széchenyi Tagintézménye.
A rendezvény célja az volt, hogy a régióban népszerûsítsék az Ökoiskola lehetõségeit az iskolai és iskolán kívüli környezeti nevelésben, valamint tájékoztassanak, és alkalmat biztosítsanak a résztvevõk számára a kapcsolatépítésre, a régióban megvalósuló jó gyakorlatok megismerésére, valamint szakmai-módszertani tapasztalatcserére.
A konferenciának helyet adó Csónakázó-tó melletti Zöld Táborba tizenöt Ökoiskolát hívtak meg. A vendégeket Bene Csaba fõigazgató köszöntötte, majd Nagykanizsa és környéke eddigi, és jövõbeli lehetõségei a környezettudatosságra nevelésben témakörben hangzott el elõadás. Délután szekcióülések keretében folyt tovább a szakmai munka.
A konferencia részleteirõl Bene Csaba fõigazgatót kérdeztük:
– Második alkalommal rendezte meg a konferenciát az iskola – jegyezte meg elöljáróban Bene Csaba. – Nagyon büszke vagyok rá, hogy az összevont új intézmény, a Nagykanizsai Mûszaki Szakképzõ Iskola mindkét tagintézménye rendelkezik az Ökoiskola címmel. Mindkét tagintézményben fontos feladatnak tartjuk, hogy egyrészt foglalkozzunk a jelennel, másrészt úgy neveljük az ifjúságot, hogy ökológiai lábnyomunk a lehetõségek szerint minél kisebb maradjon. A megnyitóban is említettem, ebbõl a szempontból Nagykanizsa nagyon szerencsés helyzetben van. Ha egy külsõ szemlélõ megnézi városunkat, rácsodálkozik, hogy milyen gyönyörû, milyen gazdag a növényzete, milyen sok zöldterülete van, és mennyi lehetõséget kínál a Csónakázó-tó; a Hevesi Iskola természetvédelmi területen kialakított kertje osztálykirándulások helyszínévé vált. Mi, akik itt élünk, kevésbé vesszük ezeket észre, bár ha az ember „nyitott szemmel” jár, láthatja a keleti városrész fákkal, parkokkal körbevett utcáit. Önmagában egy lakótelep nem nyújt kellemes látványt, de nem is lehet látni például a Kaposvári útról a volt tiszti lakásokat, mert eltakarják a fák a kockaépületeket.
Az, hogy a gyermekek nevelése milyen fontos ezen a téren, kiviláglott a konferencia elõadásaiból is, és az sem véletlen, hogy nem csak nevelési intézmények, hanem civil szervezetek, bölcsõdék, óvodák szakemberei is elmondták, a környezettudatosságra nevelést nem iskolás, hanem már egészen kis korban, a családban kell el kezdeni. Az is fontos, minél többet tartózkodjunk gyermekeinkkel a szabadban, hogy ismerjék meg az õket körülvevõ világot, az állatokat, a növényzetet és a természetet.
B.E.
OKTATÁS ROVAT >>>