A Pannon Egyetem minden elsõéves állami ösztöndíjas hallgatónak kollégiumi férõhelyet biztosít Veszprémben, Keszthelyen és Nagykanizsán is - tájékoztatta az MTI-t szerdán Friedler Ferenc rektor.
A részösztöndíjasok és az önköltségesek számára speciális ösztöndíjakat és kedvezõ lakhatási feltételeket kínálnak. A Pannon Egyetem 2012-ben az alapképzési szakokon 780 fõs állami ösztöndíjas kerete van, további 600 hallgató vehet részt részösztöndíjas képzésben a kiemelt képzési területeken - mondta a rektor.
Hozzátette: tavaly az elsõ körös felvételi eljárás keretében 1187 hallgatót vettek fel állami támogatott formában alapképzésre, a támogatott keret most 1380 fõre növekedett, ösztöndíjas és részösztöndíjas finanszírozás mellett az intézményben idén mintegy 16 százalékkal többen tanulhatnak majd. Mesterképzésre 845 állami ösztöndíjas hallgatót vehetnek fel - közölte.
Friedler Ferenc ismertette: állami ösztöndíjasként 90 fõ az agrártudományi, 80 fõ a bölcsészettudományi, 10 fõ a gazdaságtudományi, 180 fõ az informatikai, 330 fõ a mûszaki, 10 fõ a társadalomtudományi és 80 fõ a természettudományi képzési területre felvehetõ hallgató.
A kiemelt képzési területeken a Pannon Egyetem további 600, úgynevezett részösztöndíjas kerete van, ahol a hallgatóknak az önköltségi díj 50 százalékát kell kifizetni - tette hozzá. Az informatikai képzési területen 230 fõ, a mûszaki képzési területen 310 fõ, valamint a természettudományi képzési területen 60 fõ felvételét teszik lehetõvé részösztöndíjas képzési formában. Az intézmény a részösztöndíjasok számára is kedvezõ feltételeket kínál, biztosítja az átjárhatóságot a szakok között, és speciális, tehetségalapú és vállalati ösztöndíjakkal segíti felvett hallgatóit - húzta alá az egyetem vezetõje.
A Pannon Egyetemre 2012-ben mesterképzésre összesen 845 fõ vehetõ fel állami ösztöndíjas képzési formában, amelybõl 86 fõ az agrártudományi, 60 fõ a bölcsészettudományok, 210 fõ a gazdaságtudományok, 80 fõ az informatikai, 250 fõ a mûszaki, 105 fõ a pedagógusképzési, 14 fõ a társadalomtudományi, és 40 fõ a természettudományi képzési területre kerülhet be - sorolta Friedler Ferenc.
Megjegyezte: a mesterképzés állami létszámkeretében is jelentõs, 26 százalékos növekedés tapasztalható, 2011-ben 668 hallgatót vettek fel mesterszakra a Pannon Egyetemre.
Felsõfokú szakképzésben 200 fõs állami ösztöndíjas kerete van rendelkezik az intézmény - jegyezte meg.
A rektor kiemelte: a hallgatók projekttevékenységbe is bekapcsolódhatnak, ezáltal speciális szakmai ösztöndíjakat nyerhetnek el. A széleskörû ipari kapcsolatoknak köszönhetõen 2011-ben két karon mintegy 30 millió forintot fizettek ki kiegészítõ ösztöndíjként a hallgatóknak. Az eredményes költségtérítéses hallgatók két sikeres lezárt félévet követõen államilag finanszírozott képzésre átsorolhatók, illetve a költségtérítési díjuk szociális pályázati rendszer segítségével csökkenthetõ.
Idén a Pannon Egyetem költségvetési támogatása 1,3 milliárd forinttal csökkent a tavalyihoz képest, amit további projekttevékenységgel pótolnak. Az intenzív projekttevékenység hozzájárul a képzések megújításához és alapot képez további ösztöndíjakhoz - szögezte le Friedler Ferenc.
MTI - Kanizsa
OKTATÁS ROVAT >>>