Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57028184    








Honlapkeszites

Bor, jó társaság, örök élmények

A Letenyei Borbarát Hölgyek Társasága három éve alakult. Az összetartó közösség azóta már számtalan rendezvényen vett részt, öregbítve ezzel városuk hírnevét és népszerûsítve az egészséges és kulturált borfogyasztás szokásait. A társaság alakulásának körülményeirõl és a jövõbeni terveikrõl kérdeztük a vezetõt, Somogyi Andrásnét.

– Mikor alapították a társaságot? Honnan jött az ötlet?
– Már régóta kapcsolatban voltam a párom révén –, aki a Szõlõ- és Gyümölcstermesztõk Egyesületének tagja – a Balatoni Borbarát Hölgyek Egyesületének pár tagjával és mindig kérdezték, miért nem alapítunk Letenyén is egy hasonló társaságot. Az évek során csak érett bennem a gondolat, majd 2009 áprilisában 18 hölgynek, akikrõl úgy gondoltam társasági emberek, szeretik a bort, és bizonyos mértékig értenek is hozzá, vittem ki meghívót. A meghívottakból kilencen eljöttek az elsõ találkozóra, és valamennyien azt nyilatkozták, hogy nagyon örülnek az ötletnek, és szívesen részt vesznek ebben a társasági munkában. Majd az avatási ceremónia alkalmával, ünnepélyes keretek közt elmondtuk az esküszövegünket és a mottónkat, amelyben a céljainkat fogalmaztuk meg. Feladatunk elsõsorban városunk hírnevének az öregbítése, a helyi kulturális hagyományok felelevenítése és ápolása, valamint a Szõlõ- és Gyümölcstermesztõk Egyesület tevékenységének a segítése. Az eskütétel után mindenki kapott egy emléklapot, amely tartalmazza az eskü szövegét. A törzstagokhoz azóta öten csatlakoztak, jelenleg 14-en vagyunk. Elsõ nekifutásra egy sálat készítettünk, amelyen egy hímzett szõlõfürt látható, és nemrég elkészült a pelerinünk is.


– Milyen rendezvényeken vesznek, vettek részt?
– A társaság tagjaival a Mura Menti Napok rendezvényén vettünk részt elõször, majd a bornapokon árusítottuk a borkóstoló poharakat, illetve a borbónokat. A keszthelyi egyesülettel a kapcsolatunk azóta is töretlen, és minden eseményükre meghívnak bennünket. Náluk elsõ ízben 2009-ben, a szüreti felvonuláson voltunk, és azóta minden évben részt veszünk ezen a hangulatos rendezvényen. Majd a már hagyománnyá vált farsangi maskarás felvonulásukon öregbítettük városunk hírnevét. A tavalyi évben sok szeretettel vártuk õket egy egynapos kirándulásra, ide Letenyére. Tettünk egy sétát városunkban, ellátogattunk velük Kistolmácsra, majd megcsodáltuk a környék panorámáját a becsehelyi kilátóról. Saját rendezvényeink helyszínét a Letenyei Városi Könyvtár biztosítja. Ezért köszönettel tartozunk nekik. A könyvtár támogatásával sikerült meghívnunk egy elõadót, a nagyradai Cezar Pincészet borászát, aki A bor és a gasztronómia címmel a konyhában is hasznosítható dolgokról beszélt nekünk. Szeretünk kirándulni is, szinte minden tagtársunk pincéjénél voltunk már. Télen gyalogtúrákat szervezünk a helyi hegyhátakra, ahol az általunk sütött borkorcsolya fogyasztása közben a gazdák borait kóstoljuk meg. Mivel a másik nagy feladatunk a Szõlõ- és Gyümölcstermesztõk Egyesület munkájának a támogatása, ezért minden alkalommal közremûködünk a Márton napi bormustrán és újborszentelésen, a borversenyek eredményhirdetésén. Ez a közremûködés azt jelenti, hogy az alkalomnak megfelelõen díszítjük fel a helyiséget, segítünk megteríteni, sütünk valamit és kiszolgáljuk a vendégeket. A másik nagy összejövetelünk, amely nemrég zajlott le, a Vince napi pincejárás. Ezen a rendezvényen is aktív közremûködõk voltunk. A Zalai Borút Egyesület Letenyén tartotta 2010 májusában a zalai borásznõk továbbképzését. Ott is az egyesület tagjaival közösen fogadtuk õket. Ekkor alakult meg a Káforka Zalai Borásznõk Egyesülete is. A tótszentmártoni hegyközség vezetõjének invitálására mentünk 2010 és 2011 augusztusában a Prósza, bor és tamburafesztiválra. Nagyon jól éreztük magunkat. Sikerült tavaly két fõvel eljutnunk a lendvai szüretre is a Da Bibere Borlovagrend képviselõivel. Keszthelyen az elmúlt évben a Móri Borbarát Hölgyek Egyesületének elnökével ismerkedtünk meg, akik meghívtak bennünket a Móri Bornapokra. Ez a kirándulás felejthetetlen élményt nyújtott, hiszen az ország szinte minden részébõl megjelentek a borbarátok, így ragyogó alkalom nyílt a kapcsolatok építésére. Legutolsó programunk a Bussay Pincészetben volt december 8-án. Nagyon jól éreztük magunkat, köszönjük a szíves fogadtatást.
– Mik a jövõbeni terveik?
– A szokásos éves programokon jövõre is szeretnénk részt venni. A fiúk egyesületét továbbra is támogatjuk. A letenyei Öreghegyen lévõ boronapince belsejét pályázati pénzbõl teljesen felújították, azt kellene még csinosítani, illetve a pince külsõ megjelenését szebbé tenni. Felmerült bennünk az egyesületté válás gondolata, hiszen pályázati pénzekhez csak így lehet hozzájutni. Ahhoz, hogy Letenye hírét elvigyük más településre, szükséges lenne egy zászló, illetve logó készítése. A tavasz folyamán kirándulást is tervezünk valamelyik borvidékre. Idén Szlovéniába szeretnénk ellátogatni, ahol megismerkednénk Lendva nevezetességeivel, majd megcsodálnánk Dobronakon a gyönyörû orchideákat, a trópusi kertet. A nap zárásaként egy helyi pincészet vendéglátását élveznénk.
V.M.



2012-02-11 07:16:00


További hírek:


MAGAZIN ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül