Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57032348    








Honlapkeszites

Bûnmegelõzési vetélkedõ nyugdíjasoknak

Játékos vetélkedõvel egybekötött bûnmegelõzési délutánt szervezett a Zala Megyei Rendõr-fõkapitányság Hetvenkedõ Hatvanasok címmel a Nagykanizsa térségében mûködõ nyugdíjas szervezetek, klubok, otthonok részére. A csapatok hasznos tájékoztató elõadásokat hallhattak, ezeket feladatok és szituációs gyakorlatok színesítették.

Az ünnepélyes megnyitót Cseresnyés Péter polgármester, dr. Molnár József alezredes, helyi rendõrkapitány és Bükiné Papp Zsuzsanna, a Zala Megyei Rendõr-fõkapitányság bûnügyi osztályának vezetõje tartotta, aki késõbb ismertette a programot és a szabályokat. Elmondta, sok helyen tartottak már nyugdíjas kluboknak elõadást. Egy alkalommal, az elõadás másnapján felhívta egy idõs hölgy, hogy ugyanazzal a módszerrel csapták be, mint amit bemutattak a tájékoztatón. Ennek kapcsán jött az ötlet, hogy úgy kellene bûnmegelõzési elõadást tartaniuk, hogy annak tétje legyen. Így ez alkalommal egy vetélkedõvel egybekötött bûnmegelõzési délutánt szerveztek, amikor az elõadások után feladatlapot kellett kitölteniük az elhangzottak alapján a csoportoknak.


A tájékoztató elõadások alkalmával a csapatok a bûn- és balesetmegelõzési, egészségügyi, vagyonvédelmi, adatvédelmi, tûz- és katasztrófavédelmi témakörökben hallhattak fontos tanácsokat. Tóth László százados elõadásában a bûnözõk leggyakoribb módszereit ismertette. Alkalmazzák a pszichikai módszert, a testi kényszert, gyakori a megfélemlítés és a zsarolás. Sokszor kihasználják az idõs emberek naivitását és segítõkészségét. A lakás, a garázs, az értékek védelmével kapcsolatban kiemelte, hogy mindenre annyit kell fordítani, hogy az egyenes arányban legyen a benne tárolt dolgok értékével.
Azonban mit tehetünk, ha megtörtént a baj és áldozatokká válunk? Errõl már Csizmazia Péterné dr. Fazekas Gizella, a Zala Megyei Kormányhivatal Igazságügyi Szolgálata Áldozatsegítõ Osztályának elõadója tájékoztatta a nyugdíjasokat. Az osztályon azonnali pénzügyi segélyt tudnak adni, amennyiben a sértettek a bûncselekménytõl számított öt napon belül fordulnak hozzájuk. –Ha ellopták a személyi igazolványt, a lakcímkártyát, az adókártyát és a Taj kártyát, akkor ezek pótlásában tudunk segíteni, hogy az ne kerüljön pénzbe- mondta. Mindenképpen fontos, hogy rendõrségi bejelentés, illetve büntetõeljárás legyen. A harmadik szolgáltatásuk az állami kárenyhítés. A bûncselekménnyel kapcsolatban felmerülhet jogi probléma, ebben az esetben ingyenes jogi tanácsadást biztosítanak. Ezeken kívül a gyakorlati segítségnyújtást is vállalnak. A napot a Tüttõ János Nótaklub elõadása zárta.



2012-03-02 10:31:00


További hírek:


MAGAZIN ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül