Egyszerûbben fogalmazva a magyar-horvát együttmûködési program keretében uniós segítséggel megvalósult I3CT Határon Átnyúló Klaszterképzési Projekt zárókonferenciájára került sor a Pannon Egyetem Nagykanizsai Kampuszán, melyre a horvát fél részérõl Ivan Placko, a vezetõ partnerként szereplõ csáktornyai innovációs központ igazgatója is meghívót kapott.
Bevezetésképpen Birkner Zoltán, a PEN igazgatója elmondta, a horvát-magyar együttmûködés keretében nagyon lényeges sarokpont (volt) az innováció, illetve az inkubáció és a horvátországi partnerrel roppant kedvezõ együttmûködést tudtak kialakítani az informatikai vállakozások segítése, navigálása terén.
Sz?ljon hozz?!
Hasonló kitételeket hangsúlyozott Ivan Placko is, aki szerint az informatikai cégek közötti klaszterképzés fontos szerepet kaphat a továbbiakban is és szükség van az ilyenfajta együttmûködésekre is a földrajzilag közeli felek között. A munka fontos szegmense volt a különbözõ szemináriumok, illetve olyan szondáztatások szervezése, mely a jövõre vetített közös munkát is elõsegítheti.
Dr. Skrop Adrienn, a projekt kanizsai vezetõje leszögezte, ma a piacon hasznosítható szaktudás megszerzése az egyik legfontosabb a munkavállalás terén, s elsõ lépésben azt mérték fel, az egyes cégek milyen szaktudást is várn(án)ak el a hozzájuk kerülõ munkaerõtõl. Bevezették az e-learning rendszerét is, workshopokat szerveztek a vállalkozások számára, új ötleteket is vázolva lehetséges elõrehaladásuk érdekében. Amint az a záró gondolatoknak is beillõ szavakból kiderült, ugyan a 16 hónapos projekt zárult, de a munka most kezdõdhet igazán.
Nem hiába fejezte be úgy Birkner Zoltán a tájékoztatót, hogy az álom úgymond egy "muramenti Szilícium-völgy", amit kéretik úgy érteni, hogy a zalai és somogyi "végeket" már olyan középszintre kellene felhozni az informatika területén - években mérve természetesen -, mely még inkább tényezõvé tenné a (földrajzi) területet és felhalmozott tudást a saját szakterületükön.
P.L.