Ma 2025. 4 8.
Dénes, Valér, Valter napja van.
Látogatók száma : 57511128    








Honlapkeszites

Az állam a tervezettnél több, összesen 55 kórházat venne át májusban

Az állam a korábbi tervezethez képest nem két lépcsõben, hanem egyszerre, és kettõvel több, összesen 55 kórházat venne át májusban - derül ki a nemzeti erõforrás miniszter által pénteken benyújtott törvényjavaslatból.


 A települési önkormányzatok fekvõbeteg-szakellátó intézményeinek átvételérõl és az átvételhez kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló, múlt csütörtökön társadalmi egyeztetésre bocsátott tervezetben még az szerepelt, hogy két lépcsõben, elõbb május elsejével 43, majd január elsejével további 10 egészségügyi intézmény kerülne állami kézbe.
A Réthelyi Miklós által pénteken benyújtott törvényjavaslat szerint a január elsejei átvételt elõrehozták és a listára két újabb kórház is felkerült: a mosonmagyaróvári Karolina Kórház - Rendelõintézet, továbbá Mezõtúron a Városi Kórház - Rendelõintézet Egészségügyi Szolgáltató Kiemelten Közhasznú Nonprofit Kft.
Lesz olyan megye, ahol hat, de olyan is ahol csak egy intézmény kerül állami fenntartásba. A legtöbb kórházat, hatot Komárom-Esztergom megyében, ötöt pedig Veszprém megyében veszi át az állam.
A megyék többségében - Bács-Kiskun, Borsod-Abaúj-Zemplén, Baranya, Pest, Jász-Nagykun-Szolnok és Gyõr-Moson-Sopron - négy kórház kerül át. Békés és Zala megyében három; Fejér, Nógrád, Tolna, Somogy és Vas megyében két-két intézményt vesz át az állam. Csongrád, Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Heves megyében pedig egy-egy kórház kerül állami fenntartásba.
A törvényjavaslat egyik melléklete tizenegy országos gyógyintézetet is felsorol. Ezen a listán szerepel az Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet, az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézet, az Országos Sportegészségügyi Intézet, az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet, az Országos Onkológiai Intézet, a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet, az Országos Idegtudományi Intézet, a Mátrai Gyógyintézet, a balatonfüredi állami szívkórház, a Parádfürdõi Állami Kórház, a soproni állami szanatórium.
A javaslat általános indoklásában az olvasható: a kormány célként határozta meg az egészségügyi intézményrendszer átalakítását az ellátás színvonalának emelése, egységessége és hatékonyabb, költségtakarékosabb intézményfenntartás érdekében. Ennek érdekében - a tervezett három helyett - két lépcsõben átveszik az önkormányzatoktól a fekvõbetegek ellátását biztosító intézményeket. "A megyei intézmények átvétele megtörtént, második lépcsõként állami fenntartásúvá vállnak az aktív, a vegyes fekvõbeteg-ellátást biztosító kórházak vagy fekvõbeteg- és hozzá kapcsolódó járóbeteg-szakellátást végzõ intézmények és a krónikus ellátást biztosító kórházak".
Kiemelték: az átvett intézmények keretében nyújtott ellátás így a jövõben nem függ az önkormányzatok fizetõképességének alakulásától, eladósodottságának mértékétõl, ezzel biztosítva a társadalom minden tagja számára - lakóhelytõl függetlenül - a közel azonos színvonalú egészségügyi fekvõbeteg ellátást.
A települési önkormányzatok adósságának átvétele kapcsán a javaslat úgy rendelkezik: a magyar állam 2012. július 15-ei hatállyal átvállalja a települési önkormányzatok - a javaslatban említett - egészségügyi intézményekkel összefüggésben 2012. május 1-jén fennálló adósságát. "Az adósság részét képezõ, hitelviszonyt megtestesítõ értékpapírok esetében a magyar állam 2012. július 15-ei hatállyal az értékpapír lejárat elõtti visszaváltásából eredõ fizetési kötelezettséget vállalja át és teljesíti". A települési önkormányzatok a magyar állam által átvállalandó adósságállományt e törvény hatálybalépését követõen nem növelhetik - szögezi le a javaslat.
A javaslat rendelkezik az önkormányzat állományában az egészségügyi intézmények irányításával, felügyeletével foglalkozó munkatársak továbbfoglalkoztatására vonatkozó szabályokról, valamint kötelezõen elõírja az átvett intézmények vezetésére a pályáztatást.
Kimondja továbbá, hogy az intézmények egészségügyi szakellátási kötelezettségeirõl - kormányrendeletben meghatározott eljárásban - 2012. július elsejei hatálybalépéssel, szakértõi vélemények figyelembevételével döntenek.
A tervezet szövege emellett arra is kitér, hogy 2012. december 31-éig kell létrehozni az országos várólista-nyilvántartást, valamint a térségi várólistákat az adott térségben az adott ellátások tekintetében a térségben mûködõ egészségügyi szolgáltatók által vezetett intézményi várólisták alapján.

 

MTI - Kanizsa



2012-03-31 12:46:00


További hírek:


KRÓNIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül


ablak bezárása
loading
SlideShow megállításaSlideShow elindítása