Regionális feladatokat is ellátó egészségügyi központot adtak át Kaposváron, a Somogy Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságon; a centrumban a somogyi állomány számára napi alapellátást biztosítanak, továbbá évente itt mérik fel négy dunántúli megye - Baranya, Somogy, Tolna és Zala - hivatásos állományának egészségi és erõnléti állapotát, valamint az újonnan jelentkezõk alkalmasságát.
Bittmann Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Fõigazgatóság (OKF) Humán Szolgálatának vezetõje a központ ünnepélyes átadásán elmondta: a csornai központ után a kaposvári a második vidéki egészségügyi központ, amelyet átadtak, májusban Debrecenben és Szegeden lesz hasonló.
E négy vidéki és a budapesti központtal teljes egészében lefedik az országot, ezzel biztosítják a katasztrófavédelemben dolgozó mintegy 11 ezer szakember egészségi állapotának ellenõrzését, szükség esetén orvosi ellátásukat - tette hozzá, megjegyezve: ez különösen fontos lesz a jövõben, hiszen eddig 25 év szolgálat után, viszonylag fiatalon mentek nyugdíjba az állomány tagjai, ám ez most megváltozott, a 65 évre emelkedett nyugdíjkorhatár egészségügyi szempontból is új kihívást jelent.
Horváth Jenõ tûzoltó ezredes, a Somogy Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetõje az MTI-nek elmondta: megyei szinten az állomány egészségi és erõnléti állapotának megõrzése, a betegségek megelõzése, illetve korai felismerése és gyógyítása, regionális szinten az egészségi és pszichikai alkalmassági vizsgálatok elvégzése tartozik a központ feladatkörébe. Ez utóbbi összességében csaknem kétezer ember rendszeres orvosi ellenõrzését jelenti.
A kaposvári egészségügyi központban májustól egy foglalkozás-egészségügyi orvos, egy pszichológus és egy asszisztens dolgozik. Az igazgatóság épületében 90 négyzetméter alapterületen kialakított rendelõben az egészségügyi, illetve munkabiztonsági vizsgálatokhoz szükséges eszközök - így például a látás-, a hallás- vagy a légzésfunkció vizsgálatához szükséges mérõmûszerek - rendelkezésre állnak, és felkészültek a sürgõsségi ellátásra is.
A mindössze másfél hónap alatt, valamivel több mint tízmillió forintból elkészült beruházás kivitelezésének színvonalát tükrözi, hogy azt az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) referenciarendelõként ajánlja az egészségügyi szakemberek figyelmébe. A négy vidéki egészségügyi központra összességében 45 millió forintot költ a fõigazgatóság a központi költségvetésbõl.
Horváth Jenõ az egészségügyi központ átadása elõtt tartott értekezleten az elmúlt évet értékelve közölte: Somogy megyében 2011-ben 2315 riasztást kaptak. Ebbõl 1133 riasztás érkezett tûzeset miatt, 882 esetben kértek mûszaki mentést, 42 alkalommal szándékosan megtévesztõ, 258 esetben pedig téves jelzés miatt vonultak ki a hivatásos és önkéntes tûzoltók; 206 esetben a helyi önkéntes tûzoltó-egyesületek tagjai is részt vettek a kárfelszámolási munkákban.
A korábbi évekhez képest tavaly elmaradtak a tavaszi áradások, illetve kevesebbszer alakult ki a megyében extrém idõjárási körülmény, ezért a mûszaki mentések száma a harmadára csökkent az elõzõ évhez képest, amikor 4015 esetbõl 2991 mûszaki mentés és 671 tûzeset volt - tette hozzá.
Az igazgató az ez év januárjában hatályba lépett új katasztrófavédelmi törvénybõl adódó változásokról szólva elmondta: létrehozták a szakmai és gazdasági igazgatóhelyettesi szervezetet, a tûzoltósági, a polgári védelmi és az iparbiztonsági fõfelügyelõséget. A négy megyei kirendeltséghez - Barcs, Kaposvár, Marcali, Siófok - öt hivatásos tûzoltó-parancsnokság tartozik, továbbá Balatonbogláron, Böhönyén, Csurgón, Kadarkúton és Tabon kijelölt mûködési területtel nem rendelkezõ önkormányzati tûzoltóságok alakultak, amelyek a hivatásos tûzoltó-parancsnokságok szakmai felügyeletével látják el tevékenységüket. Emellett az igazgatóság három - nem fõfoglalkozású - létesítményi tûzoltóság munkáját és 27 önkéntes tûzoltó-egyesület mûködését felügyeli.
MTI - Kanizsa
REND-ŐR ROVAT >>>