Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57470933    








Honlapkeszites

Ünnepi közgyûlés: Mindent a hazáért és mindent a városért!

A tegnap esti órákban, miközben koncertet hallgatott, és az Eötvös téren szórakozhatott a lakosság, a HSMK színháztermében kezdetét vette a Város Napja – Thúry György Históriás Napok alkalmából rendezett ünnepi közgyûlésen. Városunk e jeles napjára Akkóból, Csáktornyáról, Gleisdorfból, Kazanlakból, Kovásznáról, Magyarkanizsáról és Togliattiból is érkeztek külföldi delegációk.
Az intézmény színpadán elsõként Togliattiból – a testvérvárosi kapcsolatunk 15. évfordulója alkalmából Nagykanizsára érkezett – Orosz Lélek Együttes mûsorát láthatta az ünneplõ közönség, majd egy újabb ünnepélyes pillanat, zászlóátadás következett. Gortvay Gábor adta át Cseresnyés Péter polgármesternek a zászlót, amelyen „MINDENT A HAZÁÉRT” felirat szerepelt.
 


Ünnepi beszédében errõl is szólt Cseresnyés Péter polgármester:
A zászló hazatért. Több mint 70 év és megannyi viszontagság után újra itthon, Nagykanizsán van múltunk egyik fontos ereklyéje. Ez a zászló akkor készült, amikor az elsõ bécsi döntés után Kárpátalja visszatért.
1938-ban országos gyûjtés és adakozás indult Kárpátalja megsegítésére, így, többek között, sok-sok zászlót is küldtek a magyarok a visszacsatolt területekre. Köztük azt, amelyet Nagykanizsa és Kiskanizsa leventéi fillérek összeadásával készíttettek, hogy a Magyar Asszonyok Nemzeti Szövetsége által ajándékozott országzászlóval együtt Munkácsra vigyék.

Zrínyi Miklós egyik városából Zrínyi Ilona városába.

Végül 1939 pünkösdjén adták át a két zászlót Munkácson, ahonnét Kovászó községbe került, és ott õrizték több, mint hét évtizeden át, hogy most, Gortvay Gábor és Gortvay Erzsébet jóvoltából ismét itthon, Nagykanizsán csodálhassuk meg.
A felirat önmagáért beszél – és üzen is a mának. Mindent a hazáért! Ebben a három szóban benne van múltunk, jelenünk és jövõnk is. Nagykanizsa napján talán ezt kiegészíthetjük annyival, hogy Mindent a hazáért és mindent a városért!

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

A jövõt most alakítjuk, ami, tudjuk jól, nemsokára már múlt lesz. Így történelemmé nemesedik a jelen, nem mindegy hát, hogy mit teszünk, hogyan dolgozunk, milyenné formáljuk ma Nagykanizsát.
Nehéz idõket élünk, nemcsak mi, hanem egész Európa is. Ebbõl a helyzetbõl kell kilábalni, ebben a helyzetben kell értéket teremteni, s megmutatni erõnket, tehetségünket. De szerencsére van elõttünk példa, hiszen hasonlóan nehéz – igaz, a mostanitól eltérõ - helyzetben gróf Bethlen István egykori miniszterelnökünk megmutatta, hogyan lehet egy meg nem értett, kirabolt, mentálisan mélyre süllyedt országból egy évtized alatt fejlett és virágzó Magyarországot teremteni.

Ezért is választottuk példaképül Nagykanizsa volt országgyûlési képviselõjét, és igyekszünk az õ munkásságából, eredményeibõl erõt meríteni. Ezért hirdettük meg a Bethlen-évet, amely, reményeink szerint, az összefogásra, a közös munkára alapuló építkezés, a megújulás éve lesz Nagykanizsán.

Kedves Vendégeink!

Ha most valaki végigmegy a város utcáin, azt láthatja, szinte mindenütt épül valami. Megszépül a belvárosunk, a csatornázással javul az infrastruktúránk, a kórházban pedig közel négymilliárdos, soha nem látott fejlesztés kezdõdött, amelynek eredményeként egy XXI. századi, modern, jól felszerelt gyógyító központ jön létre, amely a térség 100-120 ezer polgárának minõségi ellátását, gyógyulását szolgálja.
Ezek a nagyobb, a látványosabb beruházások, de ezek mellett számos, az elõzõekhez képest kisebb volumenû, de fontos fejlesztés történt és történik Nagykanizsán – a bölcsõdeépítéstõl az óvodafelújításon keresztül a belvárost a Csónakázó-tóval összekötõ kerékpárút megépítéséig bezárólag. És elindultunk egy olyan úton, amely a város fenntartható jövõjét alapozza meg – a zöld energiára, a megújuló energiára építve.
Tesszük a dolgunkat, megyünk elõre – még akkor is, ha vannak, akik rémhírek gyártásával és terjesztésével a város ellen dolgoznak. Õk azok, akik beruházásokat temetnek alaptalanul és valótlanságokat, hazugságokat kürtölnek világgá, személyes, kicsinyes pillanatnyi érdekeiknek megfelelõen. De az élet mindig bebizonyítja – mint történt ez a kórházi beruházás esetében is -, hogy nincs igazuk.
Mert a tenni akarók akarata mindig több és erõsebb, mint az ellendrukkereké.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Nagykanizsa ma az összefogás városa.
Gróf Bethlen István egykori miniszterelnökünk 92 évvel ezelõtti intelmét megfogadva, vele együtt valljuk:
„Nem elég lelkes hazafiságunk, legjobb szándékunk és optimizmusunk, hanem megfeszített, együttes munkával kell dolgoznunk. És ha jobban, sokkal jobban fogjuk szeretni egymást a közös alkotó munkában, úgy meg tudjuk menteni ezt a szerencsétlen magyar hazát.”
Nagykanizsán ma mindenki teszi a dolgát. Munkájával, tudásával, szorgalmával hozzájárul a város fejlõdéséhez, mindennapi gyarapodásához, elõrelépéséhez. Ezt köszönjük meg a kitüntetetteknek, elismerve életútjukat, tevékenységüket, közösségformáló, értékteremtõ erejüket.
De mindenkinek szeretnék köszönetet mondani, aki hozzájárul Nagykanizsa építéséhez. Akár közvetlen munkájával, akár a beruházások okozta kellemetlenségek iránti megértéssel, türelemmel, amely számomra példamutató.
A fejlõdés ugyanis mindannyiunk eredménye, a város sikerének mindannyian részei és részesei vagyunk.

Kedves Vendégeink!

Az elmúlt idõszak bebizonyította, hogy viszály és ellenségeskedés nélkül is lehet élni. Sõt, akkor igazi a fejlõdés, ha zajos csatározások nélkül dolgozunk, a feladatainkra koncentrálunk, és összefogást keresve s teremtve szolgáljuk városunkat, Nagykanizsát.

A Város napja tehát az összefogás ünnepe.
Az összefogásra, a közös alkotó munkára alapuló fejlõdés ünnepe.
A tehetség és a szorgalom ünnepe.

Célunk – mindannyiunk célja - nem lehet más, mint hogy Nagykanizsát visszaemeljük az õt megilletõ rangra és helyre. Hiszen számunkra Nagykanizsa nem csak egy város, egy hely, ahol élünk és dolgozunk. Nagykanizsa a szülõföld, az otthon, az identitás, amelynek sikere közös ügyünk.
És forduljunk bátran ahhoz az emberhez, akit erre az esztendõre példaképül választottunk. Adjon erõt számunkra, hogy gróf Bethlen István már bebizonyította, a történelem háborgó tengerén is lehet hajózni s célt érni. Csak szót kell értenünk egymással, és közösen, együtt kell akarni a sikert.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Nagykanizsa ünnepel. Ünnepli múltját, értékeit, hagyományait, örül a jelen sikereinek, a fejlõdésnek, a nyugodt, alkotó munkának, és töretlenül hisz a jövõjében, amelynek építése mindannyiunk feladata és felelõssége.
Amikor több mint 70 évvel ezelõtt Nagykanizsa és Kiskanizsa polgárai összefogtak, hogy eljuttassák üzenetüket Kárpátaljára és kifejezzék örümüket, hogy az elcsatolt országrész visszatért, nem gondolták, nem gondolhatták, hogy a XXI. századi Nagykanizsának is üzennek. Hogy összefogásuk, hazaszeretetük 2012-ben is iránymutató lesz.
Tekintsünk sûrûn erre a zászlóra, és lélekben mindig egészítsük ki a míves feliratot:
Mindent a hazáért! Mindent a városért!
Köszönöm, hogy meghallgattak!

Az ünnepi beszédet követõen kitüntetés-átadás következett. Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyûlése határozatot hozott kitüntetõ címek adományozásáról. Ennek értelmében a Közgyûlés:
1. Péntek Imre költõnek irodalomszervezõi tevékenységéért és a nagykanizsai kulturális identitás támogatásáért „Nagykanizsa Megyei Jogú Város Címere” emlékplakettet adományozta.
2. Az Aquaprofit Nagykanizsai Tungsram Sakk-klub többszörös magyar bajnokcsapatnak kiemelkedõ sportteljesítményéért „Nagykanizsa Sportjáért” kitüntetõ címet adományozta. A kitüntetést Papp Nándor a klub vezetõségi tagja vette át.
3. A közgyûlés „Nagykanizsa Sportjáért” kitüntetõ címet adományozott dr. Lubics Szilvia fogorvosnak az ultrafutásban elért nemzetközi szinten kimagasló eredményeiért és a sportágban végzett közösségi munkájáért.
4. Hajdu Sándor karnagynak a város zenei életében végzett kimagasló munkájáért „Nagykanizsa Kultúrájáért” kitüntetõ címet adományozta.
5. Szabadi Tibor eszperantista író mûfordítónak eszperantistaként, íróként, mûfordítóként Nagykanizsa megismertetéséért és kulturális munkásságáért „Nagykanizsa Kultúrájáért” kitüntetõ címet adományozott.
6. A közgyûlés Kassai Zoltánné nyugalmazott pedagógusnak a tanulók magas fokú vizuális oktatásáért „Nagykanizsa Oktatásáért” kitüntetõ címet adományozta.
7. „Nagykanizsa Oktatásáért” kitüntetõ címet adományozott a közgyûlés Durgó László Gábor nyugalmazott középiskolai tanárnak több évtizedes kiemelkedõ nevelõ-oktató munkájáért.
8. „Nagykanizsa Megyei Jogú Város Kisebbségeiért” kitüntetõ címet adományozott a közgyûlés a Kanizsa Csillagai Mûvészeti Egyesületnek a roma kisebbség kulturális hagyományainak ápolásáért végzett kimagasló mûvészeti és közéleti munkájáért. A kitüntetést az egyesület elnöke Horváth Zoltán vette át.
9. A közgyûlés Makrai Mártonné nyugalmazott kertészmérnöknek Nagykanizsa zöldterületeinek fejlesztésében és fenntartásában végzett több évtizedes eredményes munkája elismeréséül „Nagykanizsa Környezetkultúrájáért” kitüntetõ címet adományoz.
10. Csizmadia Ferenc nyugalmazott pedagógusnak pedagógiai, mûvészeti és társadalmi-közéleti munkássága elismeréséül „Nagykanizsa Megyei Jogú Városért” kitüntetõ címet adományozta.
11. Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyûlése Perger Imre vállalkozónak a városban és szakmájában elismert munkájáért „Nagykanizsa Megyei Jogú Városért” kitüntetõ címet adományozta.
12. Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyûlése néhai gróf Bethlen István miniszterelnöknek, Nagykanizsa egykori országgyûlési képviselõjének az ország konszolidálásáért, Nagykanizsa fejlesztéséért „Nagykanizsa Megyei Jogú Város Díszpolgára” posztumusz kitüntetõ címet adományozott. Nagykanizsa számára fontos a múlt emlékezete, a kiváló államférfi munkássága elõtti tisztelgés. Öröm és büszkeség számunkra, hogy mától díszpolgáraink között tarthatjuk számon a 20. század egyik meghatározó, nagyformátumú magyar politikusát.
A kitüntetettek nevében Csizmadia Ferenc mondta el ünnepi gondolatait.

 

 



2012-05-12 09:51:00


További hírek:


KRÓNIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül