Két korábbi lakossági fórum után szerda este újabb gyûlésen tiltakoztak Nagykanizsán a városba tervezett javító-nevelõintézet megépítése ellen.
Az ezúttal a palini városrészben tartott lakossági fórumot Bicsák Miklós (Kanizsáért Közéleti Egyesület, korábbi ciklusokban az MSZP), a településrész önkormányzati képviselõje szervezte, meghívva a város polgármesterét és rendõrkapitányát. A 150-200 résztvevõ túlnyomó többsége a közbiztonság védelme érdekében annak a véleményének adott hangot, hogy a városrészben évek óta elhagyottan álló lazsnaki kastély területén ne épüljön meg a fiatalkorúak intézménye.
Cseresnyés Péter (Fidesz-KDNP) polgármester kifejtette, hogy olyan zárt intézményrõl lenne szó, ahonnan csak engedéllyel, kísérettel jöhetnének ki az ott elhelyezett 14 és 18 év közötti fiatalok. Példaként hozta fel a Debrecenben hasonlóan családi házas övezetben mûködõ, magas falakkal, õrséggel, kamerákkal ellátott intézményt, ahol fennállásának 17 éve alatt nem fordult elõ szökés.
Szólt arról is, hogy Nagykanizsán belül három helyszín vetõdött fel a 2,5 milliárd forintos, 100-120 embert foglalkoztató és nagyjából hasonló létszámú fiatalkorút befogadó beruházásnak, s ezek közül találták legalkalmasabbnak a lebontásra ítélt épületet. Kérdésekre válaszolva arra is kitért, hogy a mostani állapotában 62 millió forintra értékelt, jól megközelíthetõ helyen lévõ ingatlannal szemben másutt sokkal nagyobb költség lenne a közmûcsatlakozások kiépítése.
Molnár József nagykanizsai rendõrkapitány arról számolt be, hogy a Nagykanizsára tervezett nevelõintézethez hasonló csupán Aszódon, Debrecenben és a budapesti Szõlõ utcában mûködik. Úgy fogalmazott, hogy lényegében börtön lenne, ahová a megtévedt fiatalkorúakat helyeznék el, lehetõséget adva számukra, hogy jó útra térjenek.
Hozzátette, hogy ha felépül a nevelõintézet, annak környékén több közterületi kamerát helyeznének el, gyakoribb lenne a rendõrök jelenléte is, mert õk szállítanák orvoshoz vagy tárgyalásokra a bent lévõ fiatalokat. A másutt tapasztaltakat értékelve mondta azt, hogy mindez nem jelentene közbiztonsági veszélyt.
A felszólalók beszámoltak arról, hogy a palini városrészben már 1500 aláírást gyûjtöttek össze tiltakozásként az intézet megépítése ellen. A túlnyomó többség ellenezte a beruházást - egyetlen támogató szólalt fel -, de többen azt is javasolták, hogy az ipari parknak helyet adó egykori laktanya területén, vagy a város külterületi részén, lakóházaktól távolabb építsék meg a nevelõintézetet.
Kifogásaikat sorolva kifejtették: az intézet csökkentené a lakóingatlanok értékét, de tartanak a fiatalokat meglátogatók viselkedésétõl is.
A polgármester jelezte: csütörtökön az önkormányzat zárt ülésen szerepelt volna a kastélyépület hasznosításáról szóló elõterjesztés, de miután az állammal még nem sikerült több kérdésben sem a tervezett nevelõintézetrõl megállapodni, egyelõre mégsem tárgyalnak róla.
A fórum elõzménye, hogy tavaly decemberben, majd januárban is tartottak más nagykanizsai városrészben hasonló lakossági fórumot, amelyeken a többség szintén a tiltakozását fogalmazta meg. Akkor a nagykanizsai Maort-telep közelébe, az egykori határõr laktanya területére tervezett helyszín ellen emelték fel a szavukat a településrész lakói, akiket a Nemzeti Erõforrás Minisztérium képviselõi igyekeztek meggyõzni a létesítmény biztonságáról.
MTI - Kanizsa
KRÓNIKA ROVAT >>>