Ma 2025. 2 5.
Ágota, Ingrid, Etelka napja van.
Látogatók száma : 57264001    








Honlapkeszites

Autóval külföldön - Fontos tudnivalók indulás elõtt

A nyár és a jó idõ beköszöntével egyre többen indulnak belföldi kirándulásra vagy külföldi nyaralásra személygépjármûvel. Ezek az utazások azonban számos veszélyt is rejthetnek magukban, ha nem készülünk fel körültekintõen.

A magas benzinárak ellenére is - a gépkocsi jó kihasználtsága mellett - az autós nyaralások kevésbé terhelik meg a családi kasszát, mint a repülõutak, vagy más egyéb távolsági közlekedési formák. Az autós túrák mellett szól az is, hogy utazásunkat jóval rugalmasabb idõbeosztás szerint alakíthatjuk, és több alkalommal, több állomáson is megszakíthatjuk.

 


Ugyanakkor fontos, hogy körültekintõen felkészüljünk az utazásra, mert a külföldi, ismeretlen utakon számos nem várt helyzet állhat elõ. Indulás elõtt érdemes átnézetni a gépkocsit és különös figyelmet szentelni a gumiabroncsok, a futómû és a lámpák ellenõrzésének. Elõbbiek kihatással vannak a vezethetõségre, illetve az autó fogyasztására is.

- Mindenképpen javasolt egy szakszervizben végzett teljes átvizsgálás az utazás elõtt, hogy ne az autópályán érjen bennünket meglepetés – tanácsolja Istiván Tamás a nagykanizsai Weltauto szakértõje. – Amennyiben erre nincs lehetõség, akkor is fontos a folyadék szinteket, guminyomásokat, a gumiabroncs állapotát, a világítást és a pótkerék állapotát ellenõrizni. Gyõzõdjünk meg arról is, hogy a gépkocsi hûtõventilátora megfelelõen mûködik. Érdemes egy erõltetett hegymenetet is végrehajtani a hosszú út elõtt, hogy ezáltal ellenõrizzük a hûtõrendszer tömítettségét, és a ventilátor megfelelõ mûködését.

Nyáron sok esetben veszélyes lehet a puha gumikeverékû téli abroncsok használata, így azok cserére szorulnak. Az utazásnál figyeljünk arra, hogy pótkerék és szerszámosláda mindig legyen nálunk egy esetleges defekt vagy lerobbanás esetére.

Tervezzünk meg mindent pontosan!

Az autó felkészítése mellett ajánlott az útvonal pontos megtervezése, és annak is nézzünk utána, hogy mely útszakaszokon szükséges autópálya matricát vásárolni. Az utazás tervezésénél érdemes figyelembe venni a regionális klíma és útviszonyokat is, arra pedig szintén figyeljünk, hogy a kánikulában, ha sokat jár a motor, akkor könnyen túlmelegedhet, ami a hûtõvíz felforrásához vezethet. Ennek megelõzése érdekében fontos az utazás során rendszeres pihenõket tartani.

- Az indulás elõtti hetekben alaposan ellenõrizzük a gépkocsi-, valamint a benne utazó személyek okmányainak érvényességét is, mert a határátkelõkön gyakori a rendõri ellenõrzés, és ha valamely okmány lejárt, akkor nem engedik át az autót a határon. Készüljünk fel arra is, hogy a magyarországi szokásoktól eltérõen, a külföldi benzinkutak nem mindenhol tartanak éjjel-nappal nyitva, ezért törekedjünk rá, hogy mindig tele legyen az üzemanyagtank – figyelmeztet Istiván Tamás.

Baleset esetén
A hazánkban megkötött felelõsségbiztosítás az EU valamennyi tagállamában illetve Izlandon, Norvégiában és Svájcban is érvényes. A biztosítási okmányokat feltétlenül vigyük magunkkal, és célszerû az autóban tartani néhány példányt az európai baleset-bejelentõ lapból, mert ez jelentõsen megkönnyíti a helyszíni nyilatkozattételt. A nemzetközi forgalomban az úgynevezett „zöld kártya” bizonyítja, hogy a gépjármû vezetõje rendelkezik a szükséges felelõsségbiztosítással. Erre az okmányra az Európai Unión belül nincsen szükség, ám rendszámegyezményben részt nem vevõ országokban a zöldkártya megléte elengedhetetlen. Ez a zöld kártya nem azonos a gépjármûvek környezetvédelmi felülvizsgálatának igazolására szolgáló, azonos elnevezésû okmánnyal. A Casco szerzõsédek külföldi töréskárokra vonatkozó passzusai biztosítónként változnak, ezért indulás elõtt tekintsük át az általunk kötött Casco szerzõdés szabályzatát.

Tippek, tanácsok a Weltauto szakértõjétõl:
• Ne pakoljuk tele a gépkocsit, csak annyi felszerelést, bõröndöt vigyünk, amennyi feltétlenül szükséges. A túlpakolt autók többet fogyasztanak és lassabban tudunk velük közlekedni.
• Inkább használjunk tetõcsomagtartót, mintsem, hogy a hátsó ablak elé tornyozzuk a bõröndöket. A csomagok esetleges leborulása nemcsak veszélyes lehet a hátul ülõ utasokra nézve, de a vezetõt is zavarhatja a szabad kilátásban.
• Bár fontos a kényelem az autóban, az utazás során mindvégig tartsuk bekapcsolva a biztonsági övet. A biztonsági öv használata minden uniós tagállamban, minden jármûvön kötelezõ.
• Figyeljünk arra is, hogy a hátsó üléseken és a jobb egyes ülésben helyet foglaló utasok ne tegyék fel a lábukat sem az ülésre sem a mûszerfalra, mert ez egy hirtelen fékezés esetén komoly személyi sérülést okozhat.
• A kisgyermekek számára az EU szabályozás szerint kötelezõ a megfelelõ gyermekülést biztosítani, a mobiltelefonok vezetés közbeni használta pedig minden tagállamban tilos.
• Az Uniós elvárásoknak eleget téve legyen elsõsegélydoboz, láthatósági mellény, elakadásjelzõ háromszög, és égõkészlet a kocsinkban.

Személyes tanácsadással és további információkkal várjuk a WELTAUTO NAGYKANIZSA márkakereskedésben (Nagykanizsa Petõfi út 95). www.istivanauto.hu, www.weltauto.hu



2012-06-11 09:01:00


További hírek:


KÖZÉRDEK ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül