Letették a Közép-dunántúli Regionális Onkológiai Centrum alapkövét pénteken Veszprémben. Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes az eseményen elmondta: a rákbetegek gyógyítását szolgáló létesítmény csaknem 4 milliárd forintos beruházással 2014 õszére épülhet fel.
A beruházáshoz az Európai Unió és az állam 2,3 milliárd forintos támogatást ad.
Navracsics Tibor kiemelte, hogy a központ nemcsak a megye, hanem az egész térség betegeinek nyújtja majd a gyógyulás lehetõségét, javítja a régióban lakók életminõségét.
Hozzátette, hogy az intézmény a hozzá kapcsolódó szolgáltatások, kutatások és gyógyító tevékenység révén hozzájárul a megye és a régió szellemi életének erõsödéséhez. Az onkológiai központtal a város a Székesfehérvár-Gyõr-Szombathely-Kaposvár által határolt terület betegeinek ellátását biztosítja majd.
A centrum létrejöttét a miniszterelnök-helyettes jelentõs elõrelépésnek nevezte, mert a régió eddig Budapesthez tartozott, és az itteni betegeknek nagy nehézséget okozott a kezelésekhez naponta 110 kilométeres távolságot megtenni.
Rácz Jenõ, a Veszprém Megyei Cholnoky Ferenc Kórház fõigazgatója elmondta, hogy a kórház csaknem 10 milliárdos fejlesztési programot indított el. Befejezték a sürgõsségi ellátás fejlesztését, folyamatban van a perinatális intenzív centrum 280 millió forint értékû beruházása, a kórház diagnosztikai és terápiás berendezéseit további 5 milliárd forint értékben fejlesztik.
Elmondta, hogy a közép-dunántúli régió volt az egyetlen Magyarországon, ahol nem állt rendelkezésre sugárterápiás központ. A kétszintes, csaknem 4400 négyzetméter alapterületû veszprémi regionális onkológiai centrumban lehetõség lesz sugárterápiás kezelésekre, és létrejön egy 62 ágyas fekvõbeteg-ellátó osztály onkológiai és onkoradiológiai profillal.
Török Krisztina, a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minõség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) fõigazgatója arról beszélt, hogy a térségben naponta 30 ember hallja orvosától azt a diagnózist, hogy rákja van. Kifejtette, az új létesítmény nem csak a betegek nagyobb biztonságát szolgálja, hanem a jobb környezettel elõsegíti a gyógyulási folyamatot. A központtal akár nemzetközi szinten is akkreditálható, országos onkológiai hálózat jöhet létre - mondta.
Kásler Miklós, az Országos Onkológiai Intézet fõigazgató fõorvosa szerint a beruházás azt mutatja, hogy a magyar rákgyógyítás a nehéz helyzetben is megállja a helyét.
MTI - Kanizsa
KRÓNIKA ROVAT >>>