A Kanizsáért Közéleti Egyesület közgyûlésén tárgyalt napirendi pontokról tartott sajtótájékoztatót Marton István elnök, Horváth István elnökhelyettes és Polai József vezetõségi tag. A témák között szerepelt Nagykanizsa pénzügyi helyzetének rövid értékelése, az országgyûlési törvény összeférhetetlenségi fejezetének vizsgálata és a szövetségi politika kialakítása.
Marton István elnök megismételte a múlt heti városi közgyûlésen feltett azon kérését, hogy bocsássák rendelkezésükre – a június 30-ai állapot szerint –, mennyi pénz van az önkormányzat folyószámláján, hogy néz ki a mûködési és felhalmozási hitelfelvétel, és a jegyzett kötvényekbõl mennyi és hogyan lett elköltve. Ha a választ megkapja, örömmel tárja majd a nyilvánosság elé. Véleménye szerint két év alatt a város adósságállománya a zárszámadás szerint mintegy 70 százalékkal nõtt.
Hosszasan foglalkoztak az országgyûlési törvény összeférhetetlenségi fejezetének vizsgálatával, amit a kormány- és az ellenzéki pártok úgy kezelnek, mint valami lefutott ügyet, hogy polgármester nem lehet parlamenti képviselõ. Nem érti, miért nem mondják ki, hogy polgármester nem lehet parlamenti képviselõ.
Az önkormányzati választásokra várható szövetségesi politika kialakításáról Horváth István kiemelte: még az út elején járnak, de mindenképpen a hatalmi egyensúly megteremtése, a társadalom felvilágosítása a cél, hogy az emberek ne hajoljanak meg a hatalom elõtt, hanem viselkedjenek állampolgárként. Mostanra a politikai elit és a civilek között minden partnerségi kapcsolat megszûnt. Az egyesületi közgyûlésen egyhangúan döntöttek arról, hogy a civil szervezetek – Civil Összefogás Nagykanizsáért, Civil Kerekasztal, Városvédõ Egyesület, … – integrációjára törekednek, melyben irányító szerepet szánnak maguknak. A velük történõ egyeztetéseket december végéig, de legkésõbb 2013. március 31-éig lezárják. Az elhangzottakhoz Marton István még hozzáfûzte, az egész összefogást azért szorgalmazzák, mert szeretnék leváltani a várost kormányzó FIDESZ-KDNP-ét.
Polai József, a fiatalkorúak javító-nevelõ intézetének telepítésével kapcsolatban elmondta, a júniusi közgyûlés a Kiskanizsa szomszédságában lévõ Kemping utcát jelölte ki az intézet kialakítására, és úgy döntött, hogy nem kérdezte meg sem az ott élõket, sem a településrészi önkormányzatot, így nem volt lehetõség fórum szervezésére sem. A lakossági fórumot sokak kérésére most a hét végén tartják meg. Véleményük szerint a javító-nevelõ intézet nem illik a környezetükbe. A Kiskanizsaiak a dolgos, értelmes tevékenységet végzõ embereket befogadják, az oda nem illõ elemeket viszont nem. El akarják vetni ennek a gondolatát, mert aki fél lábbal már a „börtön” felé tart, annak nem biztos, hogy a legjobb helye van az olyan lakosság közvetlen közelében, akik szorgalmas munkával töltik mindennapjaikat. Polai József nem akart új helyszínt javasolni, ellenben Marton István igen. Véleménye szerint, ha a kormányzat mindenképpen ráerõlteti a városra a javító-nevelõ intézetet, akkor vigyék Nagyfakosra. A településhez közel lesz az autópálya, ha elkészül a 61-es fõút várost elkerülõ szakasza.
B.E.
POLITIKA ROVAT >>>