Péntek este lakossági fórumot tartottak Kiskanizsán a városrészhez közeli, Camping utcába tervezett javító-nevelõ intézet létesítése apropóján, s ahogy már az ehhez hasonló jellegû összejövetelek esetében tapasztalhattuk, a hangulat néha igencsak viharos volt a több mint két órás - nyugodtan írhatjuk - vita során.
A fórumot Gábris Jácint, az önkormányzati képviselõ testület jobbikos tagja szervezte, aki felvezetésként a jogszabályi háttér ismertetése mellett számos tudományos munkát, felmérést hívott segítségül azt bizonyítandó, hogy egy ilyen javító-nevelõ intézet nem kis kockázatokkal is járhat a környékén élõk számára. Ahogy konklúzióként leszûrte, az ilyen jellegû intézmények hatásfoka bizony alacsony, s arról sincsenek információk például, hogy az onnan kikerültek nagy százalékával egyáltalán mi lesz a továbbiakban, hová kerülnek példának okáért.
Dénes Sándor alpolgármester, egyben a városrész egyik képviselõje a részönkormányzati üléshez hasonlóan itt is beszámolt a debreceni intézetben tett szakmai látogatásuk tapasztalatairól, de ekkor már a fórumon megjelent mintegy 80 fõ soraiból is sorjáztak a kérdések. Volt aki, azt kérdezte "bekiabálva", hogy más város miért nem kapkod ezért az intézetért, míg más azt pedzegette, igenis nézzék meg alaposan egy ilyen nevelõ szökési naplóját.
"Sáskák vagyunk, dolgos emberek! De méhek is lehetünk és fullánkjainkkal meg is szúrhatjuk az ellenünk tevõt" - hallhattuk a "természeti ismeretterjesztõt", míg más azt dokumentálta az eltelt évekrõl, évtiezedekrõl, hogy "Nagykanizsa Zala megye Ózdja lett", s Kiskanizsa egyetlen olyen fiatalkorút nem kíván, aki a javító-nevelõ végett érkezne ide.
"Küldjék szépen Egerszegre, úgyhogy köszönjük, viszlát!" - egy fiatal összegezte így felszólalását, de a város elsõ emberét is hiányolták kissé érdekesen: "Hol van a nem létezõ polgármester?"
A közönség soraiból az is elhangzott, ha száz nevelõintézetis fiatalból egyet sikerül jó útra terelni, már nem hiábavaló próbálkozás, de egy szóban forgó intézetnek nem egy lakóövezet tõszomszédságában kellene lennie! Mint ahogy szó esett arról is a széksorok között, hogy nem a szögesdrót mögöttiektõl félnek, hanem azoktól, akik látogatóba utánuk jönnek.
Volt aki azt hiányolta, miért közgyûlési döntés után értesül a szóban forgó kérdésrõl a lakosság, s egyáltalán legitim részönkormányzat támogatta-e ezt a határozatot. Felvetõdött, miért nem olyan helyre telepítenék, ahol legalább 5 kilométerre lenne a lakópontoktól, de a java még csak ezután következett, s szabadult el a "pokol". Egy úgymond hivatali dolgozó hölgy érvelése, hozzászolása verte ki a biztosítékot, amire persze volt, aki magyarázattal is szolgált, hogy úgysem mondhat mást, hiszen abban az esetben már röpülne is...
Az idõközben befutó Cseresnyés Péter polgármester ez utóbbi gondolatot kikérte magának, de azt is megjegyezte, a lakossági fórumra meghívó híján volt, majd megszólítottként igyekezett magyarázattal szolgálni a döntési mechanizmusokra, így például azt is elmondva, hogy a néhány hete kiírt pályázat autópálya közelséget, valamint különbözõ irányú kijárókat is megkövetel.
A helyzet csak fokozódott: "Rablóvárat építeni turisztikai látványosságnak? Rablóvár köré nem épültek falvak a múltban sem..." - hangzott a sommás megállapítás, de az is felmerült: "Miért pont Nagykanizsa a több mint 1000 dunántúli település közül?" S különben is: "legyen népszavazás".
Marton István, a város korábbi polgármestere szerint egy helyi népszavazás lehetõsége megfontolandó ("Kérdezzétek meg helyi népszavazással!"), illetve Nagyfakos nevét is bedobta...
Idõben haladva elõre, Gábris Jácint a fórumot szervezõként elmondta: "Nem szerveztem tiltakozást, hanem szakmai érvek alapján szerveztem a fórumot. A népszavazást támogatom."
Tóth Nándor, Kiskanizsa másik képviselõje a debreceni intézet biztonságtechnikai felépítésérõl - szót kapva - szólt néhány mondat erejéig már a személyeskedések kereszttûzében, míg Cseresnyés Péter egy felvetésre megjegyezte, az érvelésekhez nem illik a köz-, és versenyszférát szembe állítani, s elmondott gondolatai szerint minden munkahely fontos Kanizsán és az országban is. "A terület maga nem Kiskanizsa és nem kell félni. Ez Nagykanizsának csak hoz, nem visz el innen."
Mindenesetre zárásként a városrész egyik volt képviselõje hozzátette, van olyan elöljáró más településrõl, aki tárgyalna az intézet odavitelérõl...
Idáig jutottak a lakossági fórumon Kiskanizsán.
KRÓNIKA ROVAT >>>