Egy kivételével jelentõsen súlyosította a Pécsi Ítélõtábla szerdán, jogerõsen azoknak a csalóknak a büntetését, akik 2007-ben mintegy 84 millió forinttal károsították meg egy svájci cég Nagykanizsán mûködõ leányvállalatát.
A táblabíróság Krémer László vezette tanácsa a két nõt és a két férfit - szerepüktõl függõen - folytatólagosan elkövetett csalás, annak kísérlete, magánokirat-hamisítás és adócsalás miatt marasztalta el.
Mivel a vádlottak cselekményét az ítélõtábla az ügyben elsõ fokon eljáró Zalaegerszegi Törvényszéktõl eltérõen minõsítette, hármuk esetében a korábbi két, két és fél, illetve egy év nyolc hónap börtönbüntetés idõtartamát öt és fél, öt, illetve két és fél évre emelte. A negyedik vádlott egy év felfüggesztett szabadságvesztésén nem változtatott.
Az egymással munkatársi, üzleti, ismerõsi kapcsolatban álló vádlottak a mûszaki berendezéseket gyártó vállalat számítógépes rendszerének a hiányosságait kihasználva jutottak a cég pénzéhez. Az elsõrendû vádlott a társaság stratégiai beszerzõjeként dolgozott, és lehetõsége volt arra, hogy maga igazolja le beszállítók teljesítését, s ezért pénzt kérjen a svájci központtól.
A beszerzõ fiktív megrendeléseket és szerzõdésigazolásokat készített, betéti társaságok kültagjaiként dolgozó bûntársaik pedig valótlan tartalmú számlákat állítottak ki. Utóbbiak egyikét a beszerzõ munkatársa vette rá a csalásra.
A bûncselekményekkel szerzett pénzen a vádlottak osztoztak. Tetteik a svájci érdekeltségû cég pénzügyi ellenõrzésén derültek ki, azután, hogy a beszerzõnek megszûnt a munkaviszonya. Munkatársa a csalás mellett adócsalást is elkövetett azzal, hogy hamis számlákkal jogosulatlanul igényelt vissza félmilliárd forint áfát, s végül az államot 10 millió forinttal károsította meg.
A táblabíróság rendelkezett arról is, hogy a csalóknak kamatostul kell visszafizetniük a 84 millió forintot, amelyet jogosulatlanul szereztek a svájci vállalattól.
Korábban írtuk:
Börtönt kapott elsõfokon T.K., K.A. V.L-né és Cs.B.
Mintegy 85 millió forint kárt okozott nagykanizsai munkáltatójának az a stratégiai beszerzõként dolgozó nõ, akit három társával együtt börtönre, valamint az elcsalt összegnek megfelelõ kártérítés megfizetésére ítélt hétfõn nem jogerõsen a Zalaegerszegi Törvényszék.
A svájci központú Honeywell Kft. nagykanizsai üzemében dolgozó T.K. egy vendéglátós ismerõsével állapodott meg gázipari készülékek mérésének elvégzésérõl, kollégája pedig egy gyõri számítástechnikai céget szerszámkarbantartásra szóló fiktív szerzõdés megkötésére biztatott.
Az egy év és két és fél év közötti börtönbüntetésekre ítélt vádlottaknak nemcsak az eltüntetett 85 millió forintot és annak kamatát kell kártérítésként megfizetniük, hanem hármukat foglalkozásuktól is örökre eltiltották.
A bûncselekmény még 2007-ben történt, amikor az elsõrendû vádlott a cégnél dolgozott, és mint a bíróság megállapította, azt használta ki, hogy a beszerzéseket, a teljesítések igazolását és a kifizetések jóváhagyását is ellenõrzés nélkül végezhette. Vendéglátós ismerõsével, a másodrendûként elítélt Kánnár Attilával így tudott több mint 61 millió forint értékben fiktív szerzõdést kötni gáztechnikai készülékek mérésére, holott a vállalkozónak sem eszköze, sem szakértelme nem volt ilyesfajta munkákhoz.
A vendéglátós egy másik cég - amelynek kültagja volt - közbeiktatásával ugyancsak fiktív számlákat könyvelt el, így több mint 10 millió forint általános forgalmi adót is megpróbált visszaigényelni, de az adóhatóság ellenõrzésén elbukott.
A harmadrendû vádlott V.L.-né, a gyõri székhelyû informatikai vállalkozás résztvevõjét a negyedrendû vádlott Cs.B. - a Honeywell másik stratégiai beszerzõje - biztatta szerzõdéskötésre. Az el nem végzett szerszám-karbantartási munkákért összesen 23 millió forintot vett fel az asszony, és több mint 13 milliót adott át felbujtójának.
A Zalaegerszegi Törvényszék elsõfokú, a bejelentett fellebbezések miatt nem jogerõs ítélete szerint T.K. kétéves börtönbüntetést kapott folytatólagosan, társtettesként elkövetett csalás és magánokirat-hamisítás miatt, a beszerzõi munkakör betöltésétõl pedig egész életére eltiltották. K.A. két és fél év börtönbüntetést kapott folytatólagosan, társtettesként elkövetett csalás, továbbá adócsalás miatt, és a bíróság azt is megtiltotta, hogy gazdasági társaságban valaha tisztséget viseljen.
A harmadrendû vádlott egy év, négy évre felfüggesztett börtönbüntetést kapott folytatólagosan, szintén társtettesként elkövetett csalás és magánokirat-hamisítás miatt, és õ sem lehet többé vezetõ tisztségviselõje gazdasági társaságnak. A negyedrendû vádlottat egy év és nyolc hónap börtönre ítélték felbujtóként elkövetett csalások és magánokirat-hamisítások miatt.
Az ítélet majdani jogerõre emelkedése után a vádlottaknak együttesen 84,4 millió forintot és annak 2007 óta számított kamatát kell megfizetniük a Honeywell számára, és szintén nekik kell megfizetniük ezzel összefüggésben a csaknem hárommillió forintra rúgó bírósági eljárási illetéket is.
MTI - Kanizsa
REND-ŐR ROVAT >>>