Hamis napi politikai üzenetek küldésére használták fel a roma holokauszt évfordulójához kötõdõ hétfõi nagykanizsai rendezvényt a felszólalók a Jobbik szerint, amelynek Zala megyei és nagykanizsai szervezetének elnöke csütörtöki sajtótájékoztatóján azt is közölte: Mirkóczki Ádám szerdán visszavonta, de új változatban ismét beterjeszti azt a törvényjavaslatát, amely a bûnügyi nyilvántartások részévé tenné a bûnelkövetõk etnikai jellegét.
Zakó László országgyûlési képviselõ a rendezvényrõl szóló tudósításokból tájékozódva jelentette ki, hogy a nagykanizsai megemlékezést "szinte mindenki, aki ott felszólalt, arra használta fel, hogy napi politikai hamis üzeneteket küldjön" a társadalom felé. Már be sem csomagolják azokat a mondanivalókat, amiket elsõsorban a Jobbiknak szánnak - értékelte.
A jobbikos politikus elfogadhatatlannak nevezte az országos fõrabbi kijelentését, amely szerint Magyarországot egységesen bûnösnek tartja a korabeli eseményekért. "Mi tagadjuk a kollektív bûnösség elvét", ami történt annak idején, azt "nem egy egész társadalom, hanem az akkori politika bizonyos szereplõi tették" - hangoztatta Zakó László.
Kifejtette: az akkori és a jelenkori Magyarország, illetve politikai szereplõi között vont párhuzamot azért nem fogadja el az ellenzéki párt, mert "csak és kizárólag ránk vonatkoztatják", miközben szerinte ma a Jobbik az egyedüli párt, amelyik határozott javaslattal él a cigányság felzárkóztatását illetõen, "komolyan veszi ezt a társadalmi problémát". A képviselõ úgy vélekedett, hogy a cigányság felzárkóztatási programjára az elõzõ két ciklusban fordított 120 milliárd forint "ablakon kidobott pénz volt, mert semmilyen eredményt nem hozott".
A "békés együttélésre alkalmatlan társadalmi népcsoportok vannak, amelyeknek a megfegyelmezése törvények módosítását kívánja meg", ezért is kezdeményezték már tavaly a halálbüntetés visszaállítását - folytatta.
Közölte egyúttal, hogy frakciótársa, Mirkóczki Ádám szerdán visszavonta azt a törvényjavaslatát, amely amerikai mintára a bûnelkövetõk rasszjegyei alapján próbálja egyértelmûvé tenni a bûnelkövetõ személyét, de hozzátette, hogy tudomása szerint politikustársa "egy finomított változatot fog beadni".
"A holokauszt relativizálásának gyanúját is elkerülve" úgy értékelte, a nagykanizsai holokauszt megemlékezéseken évek óta "folyamatosan nem csendes megemlékezés formájában gondolnak a több évtizede történt eseményekre, hanem alantas politikai szándékukat élik ki ezeken a rendezvényeken".
Zakó László kérdésre kifejtette: nincs ellentmondás abban, hogy a párt tagadja a kollektív bûnösség elvét, mégis a cigányságra vonatkozó kijelentéseket hangoztat. Indoklása szerint a cigánybûnözés kifejezés az 1970-es években már egyetemi tankönyvekben szerepelt, "a fiatalkorú bûnözést is bárki zokszó nélkül használhatja", tehát "teljesen helyénvaló a cigánybûnözés említése, (...) de nem az egész cigányságot bélyegezzük meg".
MTI - Kanizsa
POLITIKA ROVAT >>>