Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57018190    








Honlapkeszites

Hagyományaink nyomában

Hagyományaink nyomában címmel a HSMK Hímzõ Mûhelye és Wegroszta Zoltán fafaragó népi iparmûvész kiállítása látható az intézmény Zala Márk termében.

– Jó látni ezt a rengeteg hagyományos technikával készült, zsûrizett és nem zsûrizett, néha komoly mûvészeti értékkel is bíró, néha akár csak az alkotás örömét hordozó népi iparmûvészeti kincset – hangsúlyozta kiállítás-megnyitó szavaiban Balogh László, az OKISB elnöke. – Látványuk és hangulatuk szólhat magyarhoz és nem magyarhoz, a népmûvészet rajongójához vagy csak a mûvészet szerelmeséhez, fiatalhoz és idõshöz, kanizsaihoz és nem kanizsaihoz egyaránt.


Egyébként világjelenség – folytatta Balogh László –, hogy a globalizmus kifulladóban van. Ettõl függetlenül, nálunk nagyobb nemzetek, amelyeknek jóval kevesebb aggódnivalójuk van, ugyanúgy érzik, hogy eltûnnek a gyökerek, amelyekbe egy nép kultúrája, alkotói és közössége kapaszkodhat. Sokan a globalizáció elleni visszarendezõdést szorgalmazzák – fejtegette a bizottsági elnök –, de ez nem azt jelenti, hogy a régit kellene utánozni, hanem azt, hogy meg kell õrizni azokat az értékeket, amelyek nélkül beleolvadnánk a világtengerbe.
Egy nemzet maga, de különösen a népmûvészete lehet: „közös ihlet”! Ennek a mában túlburjánzó hajtása lett, hogy világtrend a kalocsai vagy matyó motívum: „divat a magyar”. Lassan nincs a világnak megmutatható olyan felület, amelyen ne tûnne fel valamilyen magyar népi motívum. Talán már sok is belõle, de valószínûleg nem véletlen, hogy ilyen mértékben elterjedt a magyar divatkód. Gazdag népmûvészetünk kifogyhatatlan mintakincse inspirációs forrás lehet nemcsak a velük hagyományosan foglalkozóknak, de divattervezõknek, designereknek, reklámszakembereknek is. Valami azonban elfelejtõdik: a folklórminták szakrális értéket is hordoznak, történeteket mesélnek el, áldásokat, intelmeket fogalmaznak meg. Nem csupán kódként, de nyelvi „szövegként” is mûködnek.
A népmûvészet iránt érdeklõdõk szeptember 8-ig tekinthetik meg Pulai Lászlóné Cserti Ilona, népi iparmûvész, Csárdi Istvánné, Csöndör Albertné, Erdélyi Andrásné, Holczbauer Margit, Horváth Lászlóné, Jámbor Jenõné, Stiller Gáborné, Szalai Györgyné, Szvetics Jánosné, Tóth Tamásné, Varga Árpádné és Wegroszta Zoltán fafaragó népi iparmûvész alkotásait.

B.E.



2012-08-24 10:36:00


További hírek:


KULTÚRA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül