
Együtt sárkányhajóztak, számháborúztak és tisztelegtek a cserkészek táborozási hagyományainak szociálisan hátrányos helyzetû gyermekek Zánkán, a Magyar Cserkészszövetség Erzsébet táborában.
A nyár mindenkinek a szabadság, a nyaralás és az élmények évszaka. A Magyar Cserkészszövetség azzal a céllal rendezte meg táborát, hogy minél több fiatal találkozhasson a cserkészekkel és kaphasson ízelítõt a cserkészek több, mint 100 éves táborozási tapasztalatából. Emellett a „CserKészen az életre” program keretein belül olyan gyermekeknek kívántak lehetõséget teremteni kikapcsolódásra, akiknek egyébként nincs esélyük nyaralni, mert szüleik anyagi lehetõségei nem engedi ezt meg. Mint elmondták: sokuk számára ez jelentette az egyetlen alkalmat és lehetõséget arra, hogy a nyári szünetben kimozduljanak otthonukból. Jó páran még szülõfalujuk határát sem lépték át, s voltak olyanok is, akik egészen zárt közösségbõl érkeztek.
A tábor további célja, hogy a roma integrációt elõsegítse – helyi, regionális és országos szinten is. A szervezõk olyan struktúrát alakítottak ki az együttmûködésre, mely segítségével roma és nem roma szervezetek, intézmények közösen dolgoznak a felmerülõ problémák megoldásán és ezen keresztül a valós integráció, azaz közösségben-lét megteremtésén.
Vidéken sokaknak nincs lehetõségük arra, hogy közösségbe tartozzanak, hiszen vagy nincs a környékükön ifjúsági szervezet, vagy az anyagi feltételeik hiányoznak. A „CserKészen az életre” táborban ez másképp volt. A Magyar Cserkészszövetség számára ugyanis kiemelten fontos a társadalmi különbségek – lehetõség szerinti - mérséklése, a társadalmi problémák megoldásában való aktív részvétel. Így vehettek részt vidéken élõ, rossz anyagi helyzetû, roma gyerekek a táborban. Egyedülálló lehetõség nyílt tehát számukra, s nem csupán rajtuk múlt, hogy élni tudtak vele.
Mint Bencze Dávid programigazgató elmondta:
"A táborozó roma fiatalok éppúgy élvezték a többi programot, mint a többi résztvevõ. Együtt kirándultak, számháborúztak, sportoltak, strandoltak a többiekkel. Ugyanakkor a program során lehetõségük volt arra is, hogy egy-egy tábortûz, sárkányhajózás, bográcsban fõzés erejéig külön legyenek a saját közösségükben. A táborban nemcsak a közösségi létet tanulhatták meg, hanem többek között a csomózás, tûzrakás, kézmûvesség mesterségét is. A cserkészvezetõk arról számoltak be, hogy nagyon sok szeretetet, lelkes visszajelzést kaptak a hátrányos helyzetû gyermekektõl. Nekem is öröm volt látni a sok csillogó szempárt. "
A cserkészet ezzel lényegében eléri a célját, hiszen együtt táboroznak olyan gyerekek, akik a legkülönbözõbb társadalmi rétegekbõl érkeznek – s barátságok szövõdnek közöttük. A cserkészközösség erre kiváló lehetõséget nyújt, hiszen az egyenruhában, vagy a tábori körülmények között eltûnnek a társadalmi különbségek.
További információ: mcssz@cserkesz.hu I www.cserkesz.hu
KRÓNIKA ROVAT >>>