A Csónakázó-tó szép környezetében megrendezett majálison a városban mûködõ szakszervezetek képviselõivel is találkozhattak az érdeklõdõk.
Az alkalmat kihasználva elõször Tóth Lajossal, a Pedagógusok Szakszervezete városi és területi titkárával elegyedtünk szóba:
– Európai uniós helyzetünk nem változtatott alapvetõen a szakszervezetek helyzetén, illetve megítéltségén. Ezért nekünk kellene sokkal inkább az uniós érdekeknek a nemzeti érdekeknek megfelelõen is öszszefogni, mert hiszen a tõke világa ezt teszi. A globális tõke összefogott a munkavállalók ellen – nem az érdekükben, hanem ellenükre. Ezért volna fontos az – és mindezt a Pedagógusok Szakszervezete, illetve a SZEF nevében is kijelenthetem –, hogy legyen a szakszervezetek tekintetében is sokkal erõteljesebb összefogás, hogy a munkavállalók érdekét még jobban tudjuk képviselni. A Pedagógusok Szakszervezete – mint jelenleg is a legnagyobb ágazati szakszervezet – nyilvánvaló, hogy a lehetõségekhez képest tette a dolgát, de sokkal jobban is tehetné. Most éppen tisztújító kongresszus elõtt állunk: szeretnénk elérni, hogy olyan felsõbb szintû vezetõket választhassunk, akik meg tudnak felelni a kor kihívásainak. A közoktatás is rossz helyzetben van, akár országos szinten, de városi szinten sem lehet dicsekedni: éppen most történt meg az óvodák egységesítése – összevonása –, ami ellen tiltakoztunk, és tiltakozni fogunk más eszközökkel is természetesen, de a lényeges kérdés az, hogy a munkavállalók érezzék: szükség van érdekvédelemre és összefogásra, mert más alternatíva nincs, ugyanis csak összefogással lehet a munkavállalók érdekeit megjeleníteni.
Szalai Géza, az MSZOSZ nagykanizsai szervezete, illetve a Nagykanizsai Szakszervezeti Kerekasztal ko-ordinátora:
– Kanizsán valósult meg az országban talán elõször, hogy az öszszes szakszervezeti konföderáció kerekasztalba tömörülve végre leült egy asztalhoz, amit mi – az MSZOSZ részérõl – kezdeményeztünk és a kanizsai csapatok erre vevõk voltak. Mindez érzékelhetõ volt a mostani majálison, hiszen itt volt a Liga, a SZEF, az autonómok, valamint az egészségügyi dolgozók is, tehát a verseny-, és a közszféra egyaránt képviseltette magát.
– Milyennek ítéli meg a szakszervezetek érdekérvényesítõ képességét jelen idõszakban?
– Nagyon nehéz helyzetben vagyunk. Jómagam döntõen a versenyszféra dolgozóit képviselem, és – ha lehet ezt mondani – még a közszféránál is nehezebb helyzetben vannak egyes versenyszféra munkavállalói. Itt nem a monopóliumokra gondolok, ahol azért kicsit magasabb a kereset és általában szakszervezet is van. Kanizsára jellemzõen az olajiparban például mindenütt mûködik szakszervezet, tehát a Mol Bányász Szakszervezet minden olajiparhoz kötõdõ cégnél jelen van tagszervezetek révén és mindenütt van kollektív szerzõdés, illetve évenként bértárgyalást tartanak. Ez nem jellemzõ Nagykanizsa versenyszférájának egészére, sõt, nagyon kevés cégre jellemzõ, ugyanis a kisebb cégek be sem engedik a szakszervezeteket. Egyéni munkaszerzõdéseket erõltetnek és sajnos meg tudják vezetni dolgozókat adott esetben, akik mindig csak késõbb jönnek rá, hogy pórul járnak, amikor nem tudják érdekeiket érvényesíteni, mert nincs, akihez fordulni lehetne. Tulajdonképpen ez volt az egyik indoka annak, hogy Nagykanizsán fogjon össze az összes szakszervezet. Az MSZOSZ egy irodát szeretne nyitni – a közeljövõben ehhez uniós pályázatot is benyújtunk -, ahol az álláskeresõ munkanélküliek a szakszervezethez fordulhatnak segítségért. Az irodát megfelelõen felszereljük és jó kapcsolatot alakítunk ki a munkaügyi központtal. Összegezve, elmondhatjuk, hogy Kanizsán is hasonlóan kedvezõtlen a tendencia, mint másutt az országban: a kis cégeknél teljesen kiszolgáltatott helyzetben vannak a munkavállalók. Ugyanakkor sajnos a törvényi háttér sem ad megfelelõ segítséget, hogy ez ne így legyen, mert aki kezdeményezni akar, nem kap megfelelõ védelmet, vagyis a szakszervezeti vezetõket gyakran eltávolítják és azután már csak cégen kívül tudnak tovább ténykedni. Éppen azért szervezzük ezeket a majálisokat – és próbáljuk demonstrálni, hogy mi itt összefogunk –, hogy az emberek végre ismerjék fel az érdeküket: sokkal jobban kellene szakszervezetekbe tömörülni, mert a szakszervezetek csak a tagok által lehetnek erõsek.
Gelencsér Gábor
GAZDASÁG ROVAT >>>