Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57488202    








Honlapkeszites

Díjazták a tanúhegyeket és a kõtengereket is

Az Európai és Globális Geopark Hálózat tagja lett a Bakony–Balaton Geopark. „A megszelídült vulkánok és dinoszauruszok földje” nemzetközi összehasonlításban is páratlanul gazdag földtani örökségét, aktív geoturisztikai tevékenységét ismerték el.


A portugáliai Aroucában megrendezett 11. Európai Geopark Konferencián a projektgazda Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság (BfNPI) delegációja 2012. szeptember 20-án este átvette az Európai Geopark Hálózat (EGN) és az UNESCO által támogatott Globális Geopark Hálózat (GGN) teljes jogú tagságáról szóló okleveleket. A magas rangú elismerést az UNESCO részérõl Patrick McKeever, az EGN részérõl Nikolaos Zouros elnök és Andreas Schüller alelnök adta át Puskás Zoltán igazgatónak, Korbély Barnabás geopark projekt koordinátornak és Knauer Anna turisztikai szakreferensnek (utóbbi két szakember nagy sikerû elõadást is tartott a rendezvényen). A BfNPI delegációjának kíséretében jelen volt Zolnai Mária, a Vidékfejlesztési Minisztérium Környezetügyért felelõs Államtitkára titkárságvezetõje is.

A konferenciát – amelyre a világ számos országából mintegy 400 résztvevõ érkezett – José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke videóüzenetben nyitotta meg, és mások mellett a Bizottság lisszaboni képviseletének nevében beszédet mondott Gönczy Katalin is. A Bakony–Balaton Geopark kihirdetésének jelentõségét és presztízsét tovább emeli, hogy az EGN Koordinációs Bizottsága idén összesen hét új pályázat sorsáról döntött, és a hazai nyertesen kívül csupán egy katalán geopark jutott be a tagok közé. Az Európai Geopark Hálózatnak ezzel immár 18 ország területén 52 tagja van. Az EGN tagsággal együtt a Bakony–Balaton Geopark teljes jogú tagja lett az UNESCO által támogatott Globális Geopark Hálózatnak is: e szervezet 27 ország 91 geoparkját tömöríti.
A geoparkokban számos olyan földtani, felszínalaktani értéket találunk, amelyek ritkasága, tudományos, ismeretterjesztési és oktatási jelentõsége vagy pusztán szépsége egyaránt kiemelkedõ. A Bakony–Balaton Geopark több mint 3100 km2-es területe igen gazdag ilyen értékekben: elég utalni a Tihanyi-félszigetre, a Bakony vadregényes szurdokvölgyeire, a Tapolcai-medence emblematikus vulkáni tanúhegyeire, a Káli-medence festõi kõtengereire, az Úrkúti-õskarszt sajátos sziklavilágára, a felsõörsi Forrás-hegy nemzetközi jelentõségû feltárására, vagy éppen a több száz barlangra, köztük az évente több mint 100 ezer látogatót vonzó Tapolcai-tavasbarlangra.


Mindemellett a terület élõ természeti értékeinek, kulturális örökségének és hagyományainak védelme és bemutatása is fontos! A „szelíd”, fenntartható jellegû geoturisztikai programokon és szolgáltatásokon keresztül egy geopark a helyi gazdaság fejlõdését is szolgálja. Alapvetõ feladat a földtani örökség jelentõségének tudatosítása a látogatók és a helyben élõk körében, a helyi közösségek és szervezetek bevonása. Hazánkban elsõként (és mindmáig egyedüliként) a BfNPI indított sikeres geotúra-vezetõ tanfolyamokat. Mivel a geopark irányító szervezete, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság már évtizedes hagyományokkal rendelkezik a földtani értékek bemutatása terén, a Turisztikai és Oktatási Osztály valamint a projektet gondozó munkatársak jóvoltából a Bakony–Balaton Geopark lakóit és látogatóit sok programlehetõség, felfedeznivaló várja: a terület földtani örökségét élményszerûen bemutató látogatóhelyek, képzett geotúra-vezetõk geotúrái, természetismereti túrák, erdei iskolák és tanösvények.
 

Korbély Barnabás/greenfo - Kanizsa



2012-09-30 14:06:00


További hírek:


KRÓNIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül