Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57487006    








Honlapkeszites

Közös gondolkodással a piacorientált szakképzésért

Piacorientált szakképzés címmel konferenciát szervezett a Nagykanizsai Kereskedelmi és Iparkamara (NAKKIK). A szervezõk a tanácskozással azt a célt kívánták elérni, hogy a képzési szerkezet igazodjon a gazdasági igényekhez a térségünkben.


A tanácskozást a városvezetés nevében Karádi Ferenc alpolgármester nyitotta meg a Vasemberház Dísztermében. Köszöntõjében utalt rá, hogy annak idején, bejáró gimnazistaként a szakmunkásképzõbe iratkozott társai az elsõ félév után egy kis kalapáccsal érkeztek, és örömmel mutatták meg mindazt, amit félév alatt tanultak. A következõ félévben már egy laposfogó volt a kezükben, és bizony elcsodálkoztak azon, hogy már mit tudnak, mire képesek. A 60-as évek végén, a 70-es évek elején ez volt az elvárás, akkor a piac ezt kívánta meg. Napjainkban azonban ennél sokkal nagyobb a feladata a jelenlévõknek, a termelésben és a gazdaságban résztvevõknek, a pedagógusoknak, valamint a folyamatok katalizátorának, a Kamarának.
 


Dr. Polay József, a NAKKIK elnöke köszöntõjében kiemelte: a szakképzési fórumot azért hívták össze, hogy új információkat kapjanak, hiszen két-három havonta történnek változások. Egyben deklarálni kívánták azt is, hogy a kamarák partnerei a pedagógusoknak a szakmunkásképzés jobbá tételében. Egy-, és nem különálló oldalon állnak velük, éppen ezért a megoldásokat is közösen kell keresniük. A közös gondolkodás eredményeként pedig jobbá tehetik a szakképzést, melyben a jelenlévõknek óriási a szerepe.
Kovács Vince, a Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, egyben a Nyugat-Dunántúli Regionális Fejlesztési és Képzési Bizottság társelnöke a bizottság döntéseirõl és a Megyei Fejlesztési és Képzési Bizottságok megalakulásáról, feladatairól adott tájékoztatást. A mai konferencia címe egy nagyon jó választás volt – hangsúlyozta, – ennél csak az alpolgármester úr szakképzéssel kapcsolatos felvezetése volt remekebb. Igen, ma, a 2010-es években is arra a fajta gyakorlatorientált szakképzésre van szükség. A 60-as évek végén, a 70-es évek elején az európai szakképzésben a magyar a vezetõ helyen állt, minta volt. Azt a fajta dualista szakképzést vette át a német rendszer, amit most visszaépítünk. A duális képzés élõ környezetben szocializálja a tanulót, aki megtanulja, hogyan mûködik a valós gazdaság, erõsödik a cselekvõképessége, és megtanulja, hogy a cselekedeteiért felelõsséget kell vállalnia.
Bihall Tamás, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Oktatási és Képzési alelnöke a Törekvések a szakképzés átalakításában címmel tartott elõadást. 2013 szeptemberétõl új idõszámítás kezdõdik a magyar szakképzésben, az új szakképzési szerkezet ekkorra válik teljessé. A kormány és a kamara célja is az, hogy jól képzett tanulók kerüljenek ki az iskolákból. A fõ célkitûzések között szerepel a gyakorlati óraszámok emelése, a gazdálkodóknál folyó gyakorlati képzés szerepének jelentõs növelése, a magyar szakképzés gyakorlatorientáltságának fokozása, a szakképzés vonzerejének növelése, a munka világába történõ átmenet erõsítése, a tanulók számának növelése. Az elõadó beszélt a struktúraváltásról is. A Regionális Fejlesztési és Képzési Bizottságok helyett megyei bizottságok alakulnak, a felnõttképzési törvény pedig a tervek szerint novemberben jelenik meg. Az átmeneti évben szelíd, de határozott eszközökkel történik meg az áttérés.
Az új Országos Képzési Jegyzék kialakításának elveirõl és az új szakképesítések bevezetésérõl Kakusziné Körtvélyesi Anikó, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara fejlesztési referense beszélt.
A hozzászólások sorában egy vállalkozó megkérdezte, nem tudja eldönteni, hogy szakmunkásokat, vállalkozókat vagy középvezetõket képeznek, mert ez a háromféle megközelítés együtt jelenik meg a vizsgakérdésekben. El kell dönteni, mit akarnak a gyerekektõl. A válaszban többek között elhangzott: azt, hogy mi történjen például az asztalos szakma tudástartalmával, a vállalkozóknak kell megmondani, majd annak alapján készíti el a Kamara a terveket, illetve határozza meg, hogy egy asztalosnak mit kell tudnia ma Magyarországon.
A Nagykanizsai Kereskedelmi és Iparkamara szakképzési tevékenységérõl, eredményeirõl Dr. Polay József, a NAKKIK elnöke tájékoztatta a hallgatóságot. A konferencia elismerések átadásával zárult. Innovatív Szakképzésért Díjat kapott a Dr. Mezõ Ferenc Gimnázium, a KanizsaTISZK és a Nagykanizsai Mûszaki Szakképzõ Iskola és Kollégium.
 



2012-10-02 09:23:00


További hírek:


KRÓNIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül