Még ebben a negyedévben LED-lámpák gyártását kezdi meg a General Electric (GE) Lighting Nagykanizsán - jelentette be Phil Marshall, a GE regionális elnök-vezérigazgatója pénteken, Budapesten sajtótájékoztatón. Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára azt közölte, hogy a kormányzat ötmilliárd forintos közvilágítás-korszerûsítési programot hirdet meg az önkormányzatok részére.
Phil Marshall, a GE fényforrás üzletág regionális elnök-vezérigazgatója elmondta: az eddigi kutatás-fejlesztési tevékenység után megkezdõdik a LED-technológiás lámpák gyártása Nagykanizsán, s ehhez az alkatrészeket a GE zalaegerszegi gyára szállítja majd.
Kifejtette: a világítástechnikában jelentõs változások történnek, a sokkal hatékonyabb, energiatakarékosabb, gazdaságosabb LED-technológia irányába. Magyarországon 116 éves történelme van a világítástechnikai fejlesztésnek, a GE ezért is tartotta kiváló lehetõségnek, hogy itt hozza létre európai és globális központjait, Nagykanizsa pedig nagyon jó logisztikai szerepet is betölt.
Szijjártó Péter megállapította, hogy a magyar mérnöki tudás és egy nemzetközi nagyvállalat tõkeerejének köszönhetõen a nagykanizsai és zalaegerszegi fejlesztésben, illetve gyártásban foglalkoztatottak határozzák meg, milyen irányt vesz a világ világítástechnikája.
A Miniszterelnökség államtitkára arról is beszélt, hogy az európai gazdasági válság folyamatos kihívás elé állítja az európai és a magyar gazdaságot is, ami megújulási kényszert jelent a Magyarországon jelen lévõ hazai és nemzetközi cégek számára. A válsággal párhuzamosan ugyanakkor rohamosan fejlõdik a technika, ami ma modernnek számít, az holnap már elavult.
Emlékeztetett arra: a kormány azt a gazdaságpolitikai döntést hozta meg a ciklus elején, hogy a termelésre és a foglalkoztatásra helyezi a hangsúlyt. "A magyar gazdasági növekedés beindításában, új munkahelyek létrejöttében, és a jelenlegi munkahelyek megvédésében a kutatás-fejlesztésnek és az innovációnak kiemelt szerepe van, és a jövõben ez még inkább így lesz" - jelentette ki.
Szijjártó Péter felidézte, hogy az Európai Unió bürokratikus döntése, amellyel megtiltotta a hagyományos izzólámpák forgalmazását, a technológia jelentõségén túl a vállalatokra, egyes térségek foglalkoztatási helyzetére is hatással van, amelyet a magyar kormány mindvégig figyelemmel kísért. Hozzátette: "a magyar mérnöki tudás párosult a GE tõkeerejével és kapcsolatrendszerével, és ahelyett, hogy most egy európai bürokratikus döntés miatt létszámleépítésen és gyárbezáráson keseregnénk, annak örülhetünk, hogy a magyar mérnöki tudás és egy nemzetközi vállalat Magyarország iránti elkötelezettsége és tõkeereje egy új lehetõséget hozott létre".
Az államtitkár bejelentette: a GE beruházási szándékának megismerése után döntött a kormányzat arról, hogy a közvilágítás energiatakarékos átalakítása érdekében ötmilliárd forintos keretet bocsát az önkormányzatok részére. Egy kérdés kapcsán hozzátette: az összeghez KEOP-pályázatokon keresztül juthatnak hozzá a jelentkezõ önkormányzatok.
Vámos Zoltán, a GE Lighting globális technológiai igazgatója felidézte, hogy szinte napra pontosan 50 évvel ezelõtt a GE egyik mérnöke fedezte fel a világító diódákat, a LED-világítás lehetõségét, bár ez a technológia elég lassan terjedt el. Ma már viszont szinte minden világítástechnikai kérdés megoldható a LED-technológiával.
A befektetés nagyságáról és a foglalkoztatottak létszámáról a résztvevõk nem kívántak részleteket elárulni a sajtótájékoztatón, Vámos Zoltán csupán annyit közölt, hogy több mint 50 mérnök dolgozik Nagykanizsán, Zalaegerszegen és Budapesten a fejlesztési területen, és a két zalai városban meghaladja a százat a gyártással foglalkozók száma.
Nagykanizsán készülnek a hagyományos fénycsöveket felváltó, mennyezetbe illesztett vagy függesztett világító panelek, a hagyományos izzókat vagy halogén lámpákat kiváltó LED-lámpák, valamint kültéri világítótestek. Ezeket elsõsorban az európai, közel-keleti és afrikai régióban forgalmazzák, de például a GU10-es foglalatú halogén lámpáikat az egész világon árusítják majd.
Egy kérdés kapcsán hozzátette: a rendkívül energiatakarékos és hosszú élettartamú lámpák gyártásához az eddigi közel kétezres magyarországi beszállítói kör még mintegy 20 beszállítóval egészül ki.
Megmarad több száz munkahely – közölte örömmel a Helikon Rádiónak Cseresnyés Péter polgármester, aki szintén jelen volt az eseményen.
Bizonyára minden kanizsai emlékszik arra, amikor közel három évvel ezelõtt egy kanizsai embereket érzékenyen érintõ bejelentés jutott el a sajtón keresztül mindenkihez. Ebben szerepelt, hogy a hagyományos izzók forgalmazását korlátozó Európai uniós döntés után a Nagykanizsai Fényforrásgyár jelentõs mértékben csökkenti a termelést. Ez az intézkedés több száz ember elbocsátását jelentette. Már ekkor komoly szándék volt mind a GE, mind a politikai szereplõk egy részérõl, hogy ez ne következhessen be. Jómagam több alkalommal kerestem meg vezetõ politikusokat, de sajnos akkor, abban a helyzetben, még az elõzõ kormány idején nem találtunk meghallgatásra. Azóta is folyamatosan folytak a tárgyalások ez ügyben, és szerencsére kormányzati szintre emelkedtek. Ennek eredményeképpen egy olyan fejlesztést jelentettek be a GE vezetõi és a kormányzat képviseletében Szijjártó Péter államtitkár úr, amely azzal jár, hogy Nagykanizsán a Fényforrásgyárból nem kell embereket elbocsátani, sõt, további fejlesztésekre számíthat a GE Lighting városunkban. Mindez nagymértékû munkahelymegtartást jelent, amely a jövõre nézve optimistává tehet bennünket.
MTI - Kanizsa
Sajtóközlemény
LED gyártást hoz Magyarországra a GE Lighting: LED Kiválósági Központ nyílik Nagykanizsán
A GE Fényforrás üzletága ma bejelentette, hogy nagykanizsai gyárában nyitja meg európai LED Kiválósági Központját. A beruházás célja, hogy a GE Lighting a jövõben is megfelelhessen a legmagasabb piaci igényeknek, valamint hogy tovább bõvítse gyártókapacitását. A magyar központból az európai, közel-keleti és afrikai (EMEA) régió piacait látják majd el.
A GE Fényforrás üzletága továbbra is elkötelezett Magyarország iránt, ennek legújabb bizonyítéka az új Európai LED Kiválósági Központ hazai megvalósítása. Amióta 1989-ben megvásárolta a Tungsram részvényeinek többségét, a GE folyamatosan befektet a magyarországi fényforrásgyártásba és a technológiai fejlesztésekbe. A GE Fényforrás üzletága hat gyárat üzemeltet Magyarországon, emellett Budapesten mûködik az üzletág európai, közel-keleti és afrikai (EMEA) regionális üzleti központja, regionális bemutató-, valamint Globális Technológiai Központja, ahol magyar mérnökök fejlesztik a jövõ fényforrásait.
Az új LED Kiválósági Központban négy LED terméktípussal indul el a termelés. A nagykanizsai gyár kínálata a legújabb, a hagyományos fénycsöves világítás kiváltására alkalmas mennyezetbe illesztett és függesztett oldal megvilágítású (Edge-lit) LED lámpatestekkel, hagyományos fényforrásokat leváltó LED lámpákkal, valamint a kültéri, városi közvilágításhoz kifejlesztett lámpacsaládokkal bõvül. A megoldásokat elsõsorban az európai, közel-keleti és afrikai régióban értékesítik majd, de egyes termékek a világpiacra is kikerülhetnek.
„Pont 50 éve, hogy a GE egyik mérnöke feltalálta az elsõ, gyakorlatban használható fénykibocsátó diódát. A GE Fényforrás üzletága azóta is folyamatosan azért dolgozik, hogy a legmodernebb, a legmagasabb elvárásoknak is megfelelõ LED technológiákat kínálja megrendelõinek” – mondta Phil Marshall, a GE Fényforrás üzletága regionális elnök-vezérigazgatója. „Legújabb beruházásunknak köszönhetõen minden szükséges technológiai ismeret, valamint egy átfogó LED portfolió is rendelkezésünkre áll ahhoz, hogy részt vehessünk látványos, példaértékû közvilágítási projektekben. Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy energiahatékony világítástechnikai megoldásainkkal segítsük a városokat, országokat az Európai Bizottság 20-20-20 kezdeményezésének megvalósításában.”
A világítástechnika legújabb forradalmát megtestesítõ LED lámpák a hagyományos fényforrásokhoz képest akár 80 százalékos energia-megtakarítást és hússzor hosszabb élettartamot kínálnak. Az üzemeltetési elõnyök mellett a technológia esztétikai szempontból is áttörést jelent az építészetben és a kereskedelemben.
Magyarország nem csupán a GE Fényforrás üzletágának régiós központja, a vállalat számos új világítástechnikai megoldást is hazánkban mutatott be elõször. A GE több sikeres projektet hajtott végre, jelentõs szerepe volt például a Parlament épületének új külsõ és díszvilágításában, az Erzsébet-híd világítási rendszerének korszerûsítésében, valamint a budai rakparton bevezetett, a közbiztonságot növelõ új közvilágítás megalkotásában.
A GE Fényforrás üzletága többek között Budapest és a spanyol Motril város önkormányzatának is segített az energiafogyasztás és a kapcsolódó költségek csökkentésében, ráadásul új közvilágítási megoldásaival a közbiztonság javításához is hozzájárult. A vállalat segítséget nyújt a fenntartható városok kialakításában és szívesen részt vesz további dísz- és közvilágítási projektekben, ezzel is hozzájárulva az életminõség javításához.
A GE Fényforrás üzletága 5 magyar városban 6 fényforrás- és alkatrészgyárat mûködtet. Budapesten van az üzletág regionális üzleti és Globális Technológiai Központja is, ahol már 50 mérnök dolgozik a jövõ LED megoldásain. Az üzletág több mint 6 000, a GE összesen mintegy 12 000 embert foglalkoztat Magyarországon.
További információ a GE Fényforrás üzletága termékeirõl: www.gelighting.com/eu
Háttérinformációk
A GE (NYSE: GE) az igazán fontos dolgoknak szenteli figyelmét. A legjobb emberek a legjobb technológiákat kidolgozva a legnagyobb kihívások leküzdésére törekszenek. Megoldásokkal állnak elõ az energetikai, az egészségügyi, a háztartási és a közlekedési iparág, valamint a pénzügyi szolgáltatások terén. A cég építi, energiával látja el, mozgásba hozza és gyógyítja a világot. Nem csak kitalálja, hanem meg is valósítja. A GE így mûködik. Bõvebb információért látogasson el a cég weboldalára a www.ge.com címen.
GE Magyarországon
A GE 1989 vége óta mûködik Magyarországon, amikor elsõ lépésként szakmai befektetõként megvette a Tungsram Rt. 50%-át + 1 részvényét. A részvénypakett döntõ többsége (49,65%) az akkori tulajdonos külföldi bankoktól tulajdonából került a GE-hez. Pozitív tapasztalataira építve a GE további befektetéseket eszközölt az országban és mára a cég mind az öt fõ üzletága aktív itt. Jelenleg a GE a legnagyobb amerikai munkáltató (több mint 12 500 munkatárs), és befektetõ, valamint az egyik legnagyobb exportõr az országban, melyhez hozzájárul több mint 2 000 kulcsbeszállítója is.
A GE XXI. századi energiaipari-, szállítási-, egészségügyi-, vízkezelési- és biztonságtechnikai megoldásai az infrastrukturális fejlesztéseken keresztül hozzájárulnak Magyarország versenyképességének növeléséhez. A GE hazai tevékenységének kulcsa a partnerekkel, a helyi közösségekkel, az üzleti és tudományos közösségekkel, valamint a kormánnyal való együttmûködés.
GAZDASÁG ROVAT >>>