Makoviczky Gyula cukrász és dr. Makoviczky Gyula tanár, történész és Göcsej kutató tiszteletére rendeztek emlékülést a Magyar Olajipari Múzeum és a Halis István Városi Könyvtár szervezésében.
Czupi Gyula, a városi könyvtár vezetõje elöljáróban elmondta, az emlékülés dr. Makovitzky József kezdeményezése nélkül nem jöhetett volna létre. A szép számú érdeklõdõt a város nevében Jerausek István, a kulturális bizottság tagja köszöntötte.
– Két kitûnõ emberre emlékezünk ezen a mai rendezvényen. Két olyan fontos egyéniségre, akik hozzájárultak Nagykanizsa gazdag múltjához – kezdte a megnyitót Jerausek István. Hozzátette, a Makoviczky-cukrászda a polgári Nagykanizsa egyik jelképe volt. A korabeli feljegyzések szerint a város határain túlról is sokan érkeztek, hogy Makoviczky Gyula remek készítményeit megkóstolják. A minõség és a jó hangulat vonzotta a város lakóit. Akkoriban a társadalmi élet fontos helyszíneként szolgált, így Makoviczky Gyula közösségteremtõ erõvel bírt, akárcsak fia, dr. Makoviczky Gyula, aranydiplomás tanár, aki 1911. április 21-én született Nagykanizsán. A tanár, történész és Göcsej kutató egyetemi tanulmányait Pécsett végezte, ekkor szerette meg a Mecseket. Doktori disszertációját Nagykanizsa településföldrajzáról írta, a kandidátusi fokozatot pedig a göcseji helységnevek magyarázatával szerezte. A II. világháború után öt évig hadifogságban volt, majd 1949 decemberében költözött Pécsre a családjával, ahol egy szakközépiskola tanáraként, majd igazgatóhelyetteseként dolgozott. Ahogy ezt egykori tanítványa Lévai Ibolya beszámolója is megerõsítette, diákjai rajongva szerették, hiszen minden hétvégén kirándult velük a Mecsekbe, a Dunántúlra és az ország más pontjaira. Tõle tanulták az erdõ, a természet, a virágok és az állatok szeretetét. A közös kirándulások alkalmával gyakran festettek jelzést a fákra a mecseki turistautakon.
– Az utókor, egy város közösségének kötelessége, hogy megõrizze és ápolja egykori kiváló polgárainak emlékét. A mai ülés is ezt a célt szolgálja. A múlt ugyanis tanít és példát ad – akárcsak Makoviczky Gyula és dr. Makoviczky Gyula élete és munkássága – zárta múltidézõ beszédét Jerausek István.
Ezt követõen hallgathattak visszaemlékezõ elõadásokat a megjelentek, többek között a már említett Lévai Ibolyától és dr. Makovitzky Józseftõl, aki Emlékeim családomról, édesapámról címmel szólt.
V.M.
KULTÚRA ROVAT >>>