Mivel nem szerepeltek olyan elõterjesztések a közgyûlés napirendjén, amelyek nagy változást jelentenének a város életében, a testület fontosabb döntései mellett a város gazdasági életét érintõ kérdéseket is szóba hozott a közgyûlés utáni sajtótájékoztatóján Cseresnyés Péter polgármester. Azt is elárulta a városvezetõ, újabb befektetõkkel tárgyalt.
– A fontosabb döntések között egy ilyen elõterjesztés volt a vendéglátó üzletek éjszakai nyitvatartási rendjérõl szóló önkormányzati rendeletet módosítása. Pár hónappal ezelõtt elfogadta a közgyûlés azt a szabályozást, amely meghatározta, hogy este és az éjszakai órákban hol tarthatnak hosszabb ideig, és 11 óra után is nyitva a szórakozóhelyek. Több egyeztetés után sikerült az érdekeket közös nevezõre hozni, és az elsõ kísérlet majdnem eredményre vezetett, hisz egy módosítás után úgy tûnt, nyugvópontra kerül a kérdés. Adtunk egy olyan lehetõséget a vállalkozóknak, ha úgy ítélik meg a környéken lakók, aláírásukkal, beleegyezésükkel, akár a belvároson kívül is nyitva lehet tartani késõbbi idõpontig egy-egy szórakozóhelyet. A rendeletmódosítást követõen azonban érkezett néhány visszajelzés. A mostani rendeletmódosítással talán sikerül olyan helyzetet teremteni, amely az üzemeltetõk, a vállalkozók és a pihenni akaró lakosság számára is megfelel akár a Balatoni úton, a belvárosban, vagy az Eötvös téren.
A közterületek használatáról szóló rendeletet két apró módosítással egészítette ki a testület, mivel vannak olyan közterületeink, amelyek a tereket megközelítõ utakat is tartalmazzák – folytatta Cseresnyés Péter. A tiltás alól kikerültek az utak, ezeken továbbra is lehet kerékpárral, valamint más jármûvekkel is közlekedni. A cél azonban továbbra is megmaradt, vigyázzunk a tereink állapotára.
A polgármester kiemelte még a külsõ városrészek fejlesztésével kapcsolatos elõterjesztést. Fontos volt – hangsúlyozta, hogy egy olyan összegzést kapjon a városvezetés és a hivatal, amely összefoglalja, hogy milyen fejlesztési igények jelentkeznek a külsõ városrészekben. A már meglévõ fejlesztési igények nyilvántartását egészíti ki a mostani összegzés, amely nagyobb figyelmet szentel a külsõ városrészekre, de ez nem jelenti azt, hogy elhanyagoljuk bármelyik részét a városnak. Az azonban tény, hogy éppen azért, mert egyik-másik külsõ városrészben kevesebben élnek, és kevesebben használják például az utat, a járdát, kevesebb pénz került egy 10 éves távlatban a városrészbe. Az összeállítás kezdeményezõi felhívták a figyelmet arra, hogy ettõl függetlenül ugyanolyan figyelmet kell fordítanunk a felsorolt városrészekre, mint a többire. A 2013-as költségvetésben az összegzés bizonyos elemeit már figyelembe veszi a közgyûlés. A polgármester a téma kapcsán jelezte azt is, hogy a szennyvízberuházás utómunkálati, helyreállítási munkái jelentõsen javítják a külsõ városrészekben élõk helyzetét.
A polgármester által kiemelt közgyûlési napirendeket követõen egy kedvezõ fejleményrõl is beszámolt Cseresnyés Péter.
– Megélénkült a gazdasági érdeklõdés a városunk iránt. Mindenki tudja, hogy két héttel ezelõtt a kormányzat és a GE közösen bejelentette, egy jelentõs beruházási célpont lesz Nagykanizsa. Itt készülnek majd a környezetbarát, energiatakarékos LED-izzók és lámpatestek, ami azt jelenti, hogy a korábban bejelentett jelentõs létszámleépítés folytatása helyett megõrzik a munkahelyeket, és fejlõdik a nagykanizsai gyár.
A városvezetõ felidézte, az elmúlt két, két és fél évben folyamatosan egyeztetett, kapcsolatban volt a GE vezetõivel, és idõvel a tárgyalások kormányzati szintre emelkedtek, amelynek a két héttel ezelõtti bejelentés volt az eredményeke. Az óriáscég szándéka az, hogy jelentõs erõforrásokat koncentrál Nagykanizsára, ami munkahelymegõrzés – és késõbb a munkahelyteremtés – szempontjából megnyugtató hír.
Ugyancsak komoly elõrelépés, hogy megkezdõdött a szivattyúgyár építése a város ipari parkjában. Az olasz beruházó hosszú távon 150 munkavállalónak biztosít majd stabil munkahelyet, megélhetést.
A polgármester beszámolt arról is, hogy a területen jelentõs mennyiségû ismeretlen eredetû hulladékot találtak befedve, ami miatt rendõrségi feljelentést tettek. A szemét odakerülésének felelõsei jól körülhatárolhatóak, de bizonyíték hiányában nem lehet nyilatkozni róluk. Az önkormányzat a terület szemét-mentesítését saját költségén elvégeztette, ami több tízmillió forintos terhet jelent a városnak. Ezt az áldozatot azonban a munkahelyteremtés érdekében vállalni kellett. Természetesen fontos kérdés, hogy kik és kiknek a tudtával és jóváhagyásával vittek oda szemetet, de a legfontosabb mégis az, hogy elkezdõdött a beruházás és épül a víz-szivattyúgyár.
Összegzésképpen Cseresnyés Péter a sajtó háttérbeszélgetésen elárulta azt is: Nagykanizsa tudatosan épített arculata, vagyis az erõteljes városmarketing kezdi meghozni a gyümölcsét, hiszen újabb beruházók érdeklõdnek a város iránt. A tárgyalások egyelõre kezdeti szakaszban vannak, ezért több konkrétumot nem árulhat el. Véleménye szerint a GE és a szivattyúgyár az elsõ fecskék, és azon dolgoznak, hogy hamarosan egy egész raj érkezésérõl lehessen beszámolni.
B.E.
KÖZÉLET ROVAT >>>