Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57470656    








Honlapkeszites

Fejlesztési kormányügynökségek pörgethetnék fel a hazai munkaerõpiacot

Foglalkoztatás-fejlesztési kormányügynökségek létrehozása gyorsíthatná fel a hazai munkaerõpiac mozgását. Az uniós forrásokat hatékonyan feldolgozó hivatalok túlléphetnének a régi gazdasági környezethez kapcsolódó rendszeren. Az Európai Unióban menedzserszemléletû, támogató és szervezõ munkaügyi kirendeltségek növelhetnék az álláskeresõk munkaerõpiaci értékét. A Rádió Orient mûsorában Borsos József, a Zala megyei Munkaügyi Központ igazgatója értékelte a régió foglalkoztatási helyzetét és a munkaügyi kirendeltségek jövõjét.


Zala megye munkaerõpiaca érdekes képet mutat: a leszakadó térségek mellett a pörgõs munkaerõ kereslet is jelen van. A Rádió Orient mûsorában Borsos József elmondta, a régió munkanélküliségi mutatói hiába vannak az országos átlag körül, a nagy fejlettségbeli különbségek miatt sok a gond. A Zala Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjának igazgatója hozzátette, a megyében nagy az ingázás, Nagykanizsa és Zalaegerszeg egész évben, míg a balatoni térség a nyári idõszakban vonzó.

Az OrientPress Hírügynökség közigazgatási rádiójának vendége a 4M programot (Megoldás Munkáltatóknak és megváltozott Munkaképességû Munkavállalóknak) is bemutatta. Az elsõ Orbán-kormány alatt kidolgozott projekt olyan egyedi szolgáltatásokat nyújt, amelyeket a munkáltatók és a nem átlagos ügyfelek is elfogadnak. „A költséghaszon szempontjából a program jó az államnak, a befektetett pénz 9 hónapon belül megtérül” – emelte ki az igazgató.

A Munkaügyi Központ szervezeti egységeinél éves szinten 200 ezres nagyságrendû a személyes megjelenés. Ez 33-35 ezer ember legalább egyszeri megjelenését teszi ki. Éves átlagban ez folyamatosan 13-14 ezer regisztrált álláskeresõt jelent. A csoport kétharmada támogatás nélkül, mindössze információadás és tanácsadás segítségével létesít új munkaviszonyt – beszélt a hivatal sikereirõl az igazgató.

Borsos József a közfoglalkoztatás rendszerét az önkormányzatok egyik lehetséges kitörési pontjaként írta le. A megyében jelenleg közel hatezer ember vesz részt a projektben, közülük 1300 fõ a START mintaprogram szereplõjeként – mutatta be a közfoglalkoztatást a közigazgatási rádió vendége.

Amennyiben a munkaügyi központok nem távolságtartást eredményezõ hatósági tevékenységet végeznének, bármely munkaközvetítõ céggel felvehetnék a versenyt – Borsos elmondta, mivel ismerik a cégeket, az ügyfeleket és a hatásos módszereket, versenyképesek lehetnek. „Foglalkoztatás-fejlesztési kormányügynökséget kellene létrehozni. Ezek a hivatalok az uniós támogatások felhasználásával fel tudnák gyorsítani a munkaerõpiac mozgását” – hangsúlyozta.

Az igazgató ezután az európai uniós ügynökségeket mutatta be, majd a PES 2020 projekt ismertetésével azok jövõjérõl beszélt. „Az egyre hatékonyabb technológiák megjelenése ellenére a munkahelyek közötti átmenet idõszak megnyúlt. Így menedzserszervezetekre van szükség, amelyek irányítják az embereket a munkaerõpiac útvesztõjében. Mindig lesznek keresõ állapotban lévõ emberek. A hivatalok feladata, hogy ezek az álláskeresõk a munka világába magasabb hozzáadott értékkel lépjenek be újra. A munkaügyi központoknak támogató, irányító, szervezõ munkát kellene csinálnia” – hangsúlyozta.

A teljes mûsort meghallgathatja az eredeti cikkhez csatoltan.


OrientPress - Kanizsa



2012-11-02 09:01:00


További hírek:


GAZDASÁG ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül