Megkezdte munkáját a 198 kinevezett tankerületi igazgató péntek délután - jelentette be Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár.
Az oktatási államtitkár szerint a december 31-éig tartó idõszak kellõ garanciát jelent arra, hogy az állam az intézmények fenntartójaként - a kistelepüléseken egyben mûködtetõjeként is - jelenjen meg a köznevelési rendszerben.
Hoffmann Rózsa a tankerületi igazgatókét történelmi feladatnak nevezte, hozzátéve, hogy munkájukban nehézségek is felléphetnek, mert "kitaposatlan útra lépnek". A 198 igazgató "elkötelezett, feladatra kész", de "naivak lennénk, ha azt gondolnánk, hogy teljesen konfliktusmentesen" lezajlik majd az átadás-átvétel - fogalmazott.
Hoffmann Rózsa kiemelte: törvénybe iktatták, hogy a tanév során csoportot, osztályt nem lehet átszervezni, megszüntetni, s az iskolák érdemi munkáját - így egyebek mellett a tantárgyfelosztást, az órarendet, a csengetési rendet és a tanulmányi kirándulásokat - nem érinti majd az átadás-átvétel, amibõl "a gyerekek és a szülõk semmit nem fognak megérezni".
Gloviczki Zoltán közoktatásért felelõs helyettes államtitkár kiemelte: a tankerületi igazgatók a következõ két hónapban a frissen megalkotott jogszabályok és egy jelenleg is az Országgyûlés által tárgyalt törvényjavaslat mentén átalakítják a köznevelési rendszert a január 1-jétõl bekövetkezõ állami feladatellátásra, utána pedig ezt irányítják majd.
Elmondása szerint a magyar köznevelés rendszere jelenleg is mûködik, de jól látszik, hogy "egy olyan ruhadarabnak tekinthetõ, amelyet gyakorlatilag foltok és öltések tartanak össze, (...) ezt a ruhadarabot kellene újraszabni, hogy ugyanúgy lehessen felvenni", mint korábban.
Marekné Pintér Aranka, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ megbízott elnöke beszámolt arról, hogy pénteken tartották elsõ szakmai értekezletüket, amelyen a 198 tankerületi igazgató letette esküjét, ezzel "kézzelfoghatóvá vált" intézményük mûködése.
Kitért arra, hogy a központnak hétfõn indul a honlapja (klikk.gov.hu), amely a "szoros kapcsolatfenntartást" szolgálja. A napok legfontosabb feladatának nevezte a kollégák áthelyezéssel kapcsolatos ügyeinek intézését, amit a szakmai elõkészítõ munka követ.
A központ megbízott elnöke megjegyezte: "azért lehetünk optimisták, hogy ilyen feszített tempóban is végig lehet vinni az átadás-átvétel folyamatát", mert nagyon sok kolléga ugyanazt a munkát folytatja majd, amit eddig is végzett, mindössze a munkáltatójuk változik. A megyeszékhelyek segítséget adnak a tankerületi igazgatók elhelyezésére az átadás-átvételi törvény megjelenéséig - tette hozzá.
Kérdésre Hoffmann Rózsa elmondta: a két tannyelvû iskolák mûködését eddig gyakorlatilag semmi nem szabályozta, s az igazolja a mûködésüket, hogy "valóban komoly, jó nyelvtudással kerüljenek onnan ki" a diákok. Ezt szolgálják a velük kapcsolatos szabályok, amelyek "megalkotása a semmihez képest szigorítást jelenthet", ami viszont "abszolút pozitív elõjelû változásnak tekinthetõ".
MTI - Kanizsa
OKTATÁS ROVAT >>>