Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57021905    








Honlapkeszites

Luca, Luca, kitty-kotty…

Ma van Luca napja, mely jeles naphoz többféle népszokás is kapcsolódik. Ebben a világvége-hangulatban azt sem árt tudnunk, hogy a Gergely-naptár bevezetésekor ez a nap volt az év legrövidebb napja, ellentétben a mai téli napforduló-val, ami december 21-én, esetenként 22-én van.

A néphit egyébként kétféle Lucát ismer: a jóságost és a boszorkányost. Ez utóbbi terjedt el a néphagyományban. Kevés olyan jeles nap van, amelyhez annyi szokás, hiedelem, jóslás, tiltás kapcsolódna, mind december 13-hoz, Luca napjához. Ez a nap épp úgy alkalmas volt termékenység varázslására, mint házasság-, halál- és idõjóslásra, vagy bizonyos nõi munkák tiltására.


Többek között e napon tilos volt fonni, sütni, mosni, de nem volt ajánlatos kölcsönadni sem, mert az elkért dolgok boszorkányok kezére kerülhettek. Amúgy Szent Luca, akire ezen a napon emlékezünk, egy elõkelõ szicíliai család sarja volt (de a kereszténység ezt a tényt nem tartja fontosnak, Szent Luca már csak a legendákban él). A keresztény hitre tért szép fiatal leány életét Krisztusnak kívánta szentelni, ezért szüzességet fogadott, majd hitéért mártírhalált halt. Példamutató tisztasága és alázatos élete folytán nevét a fény (lux) szóval is kapcsolatba hozták.
Magyarországon Luca-napon a család minden tagjának sütnek egy lucapogácsát, és egyikbe pénzdarabot rejtenek el. Aki ráharap, szerencsés lesz. A magyar hagyománykör másik érdekessége, s egyben idõjósló is a Luca-naptár. E szerint a következõ év januárjában a megfigyelési helyen olyan idõ lesz (átlagosan), mint Luca napján (december 13.), februárban olyan, mint Luca másnapján és így tovább egészen karácsonyig, ami a következõ decemberi idõjárásra utal.
De említhetnénk a Luca-széket, a Luca-búzát, valamint a Lucázást. Ez utóbbi napon a gyerekek (esetenként kísértetnek öltözve) körbejárták a házakat, és lopott fán vagy szalmán térdepelve mondókákkal bõ termést és jószágszaporulatot ígértek kisebb ajándékokért cserébe, és átkokat, ha nem kapnak ajándékot. A Luca-széket is ezen a napon kezdték el faragni, úgy, hogy minden nap csak egyetlen mûveletet szabadott rajta elvégezni, de karácsony szentestére készen kellett lennie. Az éjféli misére magukkal vitték, és ha ráálltak, meglátták a boszorkányokat. Luca napját az egész magyar nyelvterületen gonoszjáró napnak tartották, ezért mindenütt védekeztek a boszorkányok ellen. Fokhagymával dörzsölték be az állatok fejét, az ólak ajtajára keresztet rajzoltak, hamut szórtak a kapuk elé, lefekvés elõtt fokhagymás kenyeret ettek, hogy szagával elriasszák a gonosz szellemeket, és elzárták a seprûket, nehogy azon nyargalásszanak a boszorkányok.
Kanizsa



2012-12-13 08:41:00


További hírek:


MAGAZIN ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül