Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57479020    








Honlapkeszites

Tûzzel írt képek

A Magyar Kultúra Napja alkalmából Elekes Gyula székelyudvarhelyi zománcmûvész Tûzzel írt képek címû, 39 alkotásból álló kiállításával örvendeztette meg a képzõmûvészet iránt érdeklõdõket a Képzõmûvészetek Háza. A városunkból, Erdélybõl és Sümegrõl érkezett tárlatlátogatók elõtt az egyetemes magyar kultúra hírvivõjeként köszöntötte Elekes Gyulát Balogh László, a város Oktatási, Ifjúsági, Kulturális és Sport Bizottságának elnöke. Közremûködött az Igricek Együttes.

Elekes Gyula a zománcmûvészetben egyedülálló módon jeleníti meg a szkíta, hun, avar, magyar formai és szellemi örökséget, amely egyúttal mûvészi kifejezésmódjának a népmûvészet irányából érkezõ ihletését is magában foglalja.


A 2005 és 2012 között készült tûzzománc remekek képcímei között böngészve ilyen feliratokra bukkanunk: Õrizõ (2005), Fényre várók (2008), Együtt II, Álmodozó, Csillagösvény (2009), Furcsa tánc, Gyógyító, Örökség, Emlékezés, Együtt, A macska, Angyalok, Hegyeim (2010). Emlék, Harcosok, Álom, Álom II, Kalapos nõ, Öregek, Családi ünnep, Régi tánc, Tavasz, Esõ, Anyaság, Élet-fa, Régi álom, Magvetõ, Félelem, Elmélkedés, Boltív (2011). Végezetül a legújabb alkotások: Trubadúr, Kutya, Virágok, Juhait keresõ pásztor, Sámán, A fény, Gregorián, Gondolatok, Barátnõk (2012) – hangsúlyozta megnyitó szavaiban Kõfalvi Csilla muzeológus, az intézmény vezetõje, majd Pap Gábor mûvészettörténész méltató szavaival folytatta, melyet a 2010-ben megjelent, Elekes Gyula mûvészetét bemutató katalógus elõszavában írt:
„A zománcképek sorát végigvallatva mégiscsak illenék összegezni látvány-szintû benyomásainkat is. Amit látunk: gyûrt-gyötört jelenben tükrözõdõ ép és egészséges múlt. Lényegre törõbben: legalább két és félezer éves, szenvedve és örvendezve megélt életünk. Egyszóval: tömören és mindvégig hitelesen, pózok és szenvelgések nélkül tolmácsolt magyarság-élmény.” Ehhez járult hozzá még néhány gondolattal a muzeológus: Elekes Gyula mûvészete zárt láncú, súlyos szimbólumokkal megrakott világ, zománcképei idõutazásra invitálják a szemlélõdõ látogatót. A zománcképeken szigorú logikával megidézett tárgyak õsi jelképeket testesítenek meg. Jeleket, hogy van egy másik világ is, nemcsak a társadalmi világ. A képeken fellelhetõ szimbólumok a Kr. e. 1. évezredben szinte egész Eurázsia történetét és kultúráját meghatározó kultúrák egész sorát tárja fel elõttünk. Mûvészete misztériumjáték, történeti karnevál, lélekemelõ forgatag.
A kísérletezõ kedvvel megáldott alkotó, zománcképein harmónia, derû, lelkünket megérintõ nyugalom mutatkozik, alkotásainak világa képes felemelni bennünket hétköznapjaink terhei mellõl. Vigyük magunkkal a február 28-áig látogatható kiállítás jó hírét, és az alkotások üzenetét.

B. E.



2013-01-22 10:55:00


További hírek:


KULTÚRA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül