Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57017660    








Honlapkeszites

Harmincadik születésnapját ünnepli Letenye Város Fúvószenekara

Letenye Alapfokú Mûvészeti Iskola rengeteg zenészt nevelt ki az évek során. Az iskola és a zenekara idén ünnepli fennállásának 30. születésnapját. A ma is 40 fõbõl álló csapat alakulása óta hazai és nemzetközi színpadon is magas elismeréseket érdemelt ki, jó hírét öregbítve városának a nagyvilágban.

A fúvószenekart Zsovár György alapította, aki az intézmény igazgatójaként hosszú éveken keresztül dolgozott azért, hogy magas szinten megalapozza a zeneoktatást, amely a nehézségek ellenére a mai napig mûködik.


– Letenyén a zeneoktatás 1978-ban indult, majd önálló intézményként 1983-tól mûködik. Ekkor alakult meg a fúvószenekar is. Megalakulásában jelentõs szerepe volt a széleskörû települési összefogás mellett a tûzoltóságnak, Dr. Tolnai Sándor vezetésével. Kezdetben tûzoltó, majd késõbb ifjúsági zenekarként mûködött – emlékezett vissza a kezdetekre Proszenyák Zsolt István zenekarvezetõ, aki 2009 óta a Letenye Alapfokú Mûvészeti Iskola igazgatója is. A kezdetekkor õ is az alapító tagok között volt, mint az akkori zeneiskola növendéke.
Ahogy a zenekarvezetõ elmondta, Letenye Város Fúvószenekara elõször 1989-ben, Letenye várossá avatásának évében szerepelt az elsõ hagyományõrzõ, századfordulós tûzoltó egyenruhájában.
Repertoárjukban minden igényt kielégítõ zenemûvek szerepelnek, a komolyzenei fúvószenekari átiratoktól kezdve, a magyar indulókon át, a könnyûzenei anyagokig, minden megtalálható. - Szívesen szólaltatunk meg közkedvelt slágereket, filmzenéket és folyamatosan ügyelünk arra, hogy megfeleljünk az új zenei kihívásoknak is – tette hozzá Proszenyák Zsolt István.
Leginkább zalai településeken lépnek fel, de érkezik felkérés a távolabbi megyékbõl is, eddig 750 szereplést teljesítettek. Zala megye szinte összes településén jártak, felléptek a régióban, Budapesten, országos fesztiválokon. Európa több országában is megfordultak már, így Dániában, Németországban, Ausztriában, Olaszországban, Szlovéniában, Csehországban, Horvátországban és Romániában. Szeretnék, ha a gyerekek minél több helyen mutatnák meg tudásukat, mely erõsíti õket, jobb szereplõkké válnak.
A zenekar mûködését a több mint húsz éves letenyei Derû Zeneegyesület támogatja, mely évek óta a város kulturális életének aktív szereplõje. Az egyesület és a Mûvészeti Iskola támogatásának köszönhetõen 1997-tõl 2007-ig kétévente mindig részt vehettek a nemzetközi "Tûzoltó Csillagtúra" elnevezésû rendezvénysorozaton, melyre mindig nagy kihívás jelentett a felkészülés. A zenekar szakmai fejlõdésében nagy szerepe volt ezeknek az utazásoknak és az együttes ezek után vált igazi csapattá.
Letenye kulturális életében betöltött kiemelkedõ szerepe miatt Letenye Város Közgyûlése Pro Urbe címet adományozott az együttesnek, míg a szakmai munka elismeréseként a Zala Megyei Önkormányzat Közgyûlésétõl „Közmûvelõdési Nívódíjat”, különbözõ országos és nemzetközi versenyeken pedig több fesztiváldíjat, kiemelt arany és különdíj minõsítést kapott a zenekar.
– Sajnos 2007-tõl már nem tudunk eljutni hasonló rendezvényekre, mivel az évek során a támogatások folyamatosan megszûntek. Másik nagy probléma, hogy pályázatokból sem tudtuk pótolni a hiányzó összegeket, így nem sikerült új hangszereket, egyenruhát beszereznünk, kizárólag a meglévõ hangszerállomány felújítását tudtuk elvégezni – vázolta a jelenlegi helyzetet a zenekarvezetõ.
– Ez az év a jubileum jegyében telik majd. Elkülönítve szeretnénk ünnepelni az intézmény és a zenekar 30. jubileumát. Egyesületünk a közeli hetekben határoz a konkrét idõpontokról, de úgy tervezzük, hogy a zenekar születésnapját nyáron, az intézményét pedig októberben tartjuk. Szeretnénk a fesztiválon azokat a fúvószenekarokat vendégül látni, akik minket az elmúlt években megtiszteltek meghívásukkal és részt vehettünk a rendezvényükön. Számtalan tervünk és elképzelésünk van a következõ évre és azon fáradozunk, hogy ezek közül minél több meg is valósulhasson. Szeretnénk az évfordulót színvonalas és sokrétû programokkal, eseményekkel emlékezetessé tenni – számolt be a jövõbeni tervekrõl a vezetõ.
Olyan koncerttel szeretnének megemlékezni, mely méltó az eseményhez, hiszen Letenyén korábban az intézmény és az egyesület kétévente közösen szervezte meg a fúvószenekari fesztivált összesen kilenc alkalommal, így ez nagy múltra nyúlik vissza. A város ünnepe volt, zenéjével és hangulatával a magyar és a világ zenei örökségét hirdetve.
Ez évtõl részben állami fenntartásba kerül a Mûvészeti Iskola, így remélik az intézmény jövõje – az elmúlt évek nehézségei után – hosszútávon biztosított lesz. E szakmai háttér továbbra is hozzájárul ahhoz, hogy a régi zenei tanszakok újra indításával, kiszélesítésével, az itt dolgozó pedagógusok önzetlen és magas színvonalú munkájukkal folyamatosan biztosítják a zenekar számára a megfelelõ utánpótlást. Ennek a kitartó munkának köszönhetik az eddigi zenekari tagok is, hogy megszerették és életük részévé vált a fúvószene. – Reméljük, így több támogatásban részesülhet a várostól is Letenye Város Fúvószenekara, hiszen megõrzendõ értéket képviselünk, szerepünk kiemelkedõ a zenei örökség mûvelésében.
Varga Mónika

„A zene elképzelhetetlen tudás, szavakkal kifejezhetetlen; közvetlenül, a nyelv és a gondolatok segítsége nélkül áramlik az ember ujjaiból a hangszerbe." (Bernlef)



2013-02-01 09:04:00


További hírek:


KULTÚRA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül