Évköszöntõ vállalkozói fórumon adták át a Nagykanizsai Kereskedelmi és Iparkamara által alapított „Év Vállalkozása”, „Év Vállalkozója”, „Kiváló Gyakorlati Képzõhely” díjakat és „Nagykanizsa Város Minõsített Vállalkozója” tanúsítványokat. Szakítva az elmúlt két év gyakorlatával, idén az önkormányzattól külön rendezték meg a díjátadó ünnepséget.
A Vasemberház Dísztermében elsõként Cseresnyés Péter polgármester, országgyûlési képviselõ köszöntötte a fórum résztvevõit:
– Az összefogásnak köszönhetõen büszkék lehetünk rá nagykanizsaiak, hogy az elmúlt évben sok olyan dolog történt a városban, melyek méltán vívták ki a környezõ települések és az ország elismerését is – kezdte köszöntõjét a polgármester.
– Az elkövetkezõ idõszakban is tudjuk folytatni ezt a munkát, – tette hozzá, majd az eredmények mellett a belváros rekonstrukciójának I. ütemén és a komoly elõrelépést jelentõ csatorna-beruházáson túl felvázolta az idei terveket is, melyek munkalehetõséget adnak a helyi vállalkozások számára is.
Sikeres pályázat esetén a szociális városrehabilitáció kapcsán Ligetvárosban 20-30 önkormányzati bérlakás újulhat meg, valamint folytatódhat a belváros rekonstrukciójának II. üteme. A megvalósításban számítanak a környezõ településeken élõ emberekre is. Olyan pályázatokra is jelentkeznek, ahol siker esetén energia-megtakarítást lehet elérni. A polgármester megemlítette, a nyár elejére befejezõdik az a beruházás-tervezés elnevezésû projekt, melyet jól használhat a mindenkori városvezetés a gazdaságfejlesztéshez kapcsolódó uniós pénzek lehívásához. Zárszavában Cseresnyés Péter hangsúlyozta: az elmúlt idõszakban végzett munka bizonyítéka lehet annak, hogy a város számít a vállalkozókra, számít azokra az emberekre, akik itt képzelik el a mindennapjaikat, és számít azokra az emberekre, akik munkát adnak más kanizsai polgároknak. Azt szeretné, ha éreznék, a város számít a vállalkozókra, és a vállalkozók is éreznék, õk is számíthatnak a városra.
A polgármesteri köszöntõt követõen Dr. Polay József, a NKKIK elnöke adott rövid számvetést a 2012-es évrõl, illetve felvázolta, milyen feladatok várnak 2013-ban a kamarára. Beszédében kiemelte: az elmúlt két év gyakorlatával szakítva idén az önkormányzattól külön rendezik az évköszöntõt és a kamarai év vállalkozója, vállalkozása cím átadási ünnepséget. Nehéz volt a 2012-es év a vállalkozások számára. A forráshiány, a megrendelések szûk volta és a piac csökkenõ igénye volt a legnagyobb probléma. A helyi kamara a lehetõségeihez mérten igyekezett segítséget nyújtani a vállalkozásoknak. A szolgáltató iroda 42 rendezvénnyel, konzultációs fórummal, elõadással segítette a helyieket. Nagy érdeklõdés kísérte az Új Munka Törvénykönyvérõl szóló fórumot, a Határon átnyúló elektronikus kereskedelem címû konzultációt, valamint az új adózási formákat bemutató elõadást. Külön figyelmet fordítottak a Széchenyi kártya bõvülõ lehetõségeire. A program keretében 45 nagykanizsai vállalkozás igényelt folyószámla, forgóeszköz és agrárhitelt a kamaránál. A válság hatásai még 2013-ban is érzõdnek, így növekedésre éves viszonylatban nem lehet számolni – jegyezte meg. Ennek ellenére sok feladata lesz 2013-ban is a kamarának, melyekkel csak úgy tudnak megbirkózni, ha maguk mögött tudhatják a vállalkozásokat.
Az „Év Vállalkozása” díjat három sikeres cég – a Kanizsa Trend Kft., a HEAT-Gázgép Kft. és a Gejzír Kanizsa Kft. – kapta meg. Az „Év Vállalkozója” díjban részesült Anek Judit és Kozári Géza. A „Kiváló Gyakorlati Képzõhely” díjat a König Szolgáltató Kft., a ZÁÉV Zrt. és a Tesco-Global Áruházak Zrt. képviselõi vehették át Dr. Polay József kamarai elnöktõl és Cseresnyés Péter polgármestertõl. Nagykanizsa Város Minõsített Vállalkozója Tanúsítványt kapott: az NB Corp Bt., Édes Istvánné kiskereskedõ, a HZH-Trade Kft., valamint a Z-Pannon Kft.
B.E.
GAZDASÁG ROVAT >>>