Ma 2024. 9 16.
Edit, Ciprián napja van.
Látogatók száma : 56893818    








Honlapkeszites

A megyében negyven százalékkal csökkent az önkormányzati hivatalok száma

A januárig mûködõ körjegyzõségek és önálló polgármesteri hivatalok száma mintegy 40 százalékkal csökkent Zala megyében, ahol az új törvény alapján egy kivétellel mindenütt megalakultak a települési közös hivatalok - jelentette be pénteki zalaegerszegi sajtótájékoztatóján a Zala megyei kormánymegbízott.


Rigó Csaba elmondta: a törvény által elõírt március 2-ai határidõig a megyében mindenütt megegyeztek az önkormányzatok a körjegyzõségeket felváltó közös hivatalok létrehozására, egy település esetében azonban a megyei kormányhivatalnak kellett kijelölni, hogy hova kell csatlakoznia. Zalaigrice ugyanis a korábbi gyakorlatnak megfelelõen Pacsa városával akart együttmûködni, de a két település lakosságszáma nem érte el az elõírt kétezret, ezért - ha nem fellebbeznek a döntés ellen - Zalaszentmihályhoz kell csatlakoznia.
Rigó Csaba elmondta: a múlt év végéig Zala megyében 93 körjegyzõség és polgármesteri hivatal mûködött, az új szabályozás életbelépésével 57-re csökkent a hivatalok száma. Míg korábban 72 körjegyzõséget tartottak nyilván, addig mostanra 49 közös önkormányzati hivatal lett részleges vagy teljes egybeolvadások révén, az eddigi 10 önálló községi polgármesteri hivatal helyett pedig már csak kettõ maradt a megyében.
A legtöbb település - szám szerint 12 - Rédics közös hivatalához tartozik, a legnagyobb távolság pedig 41 kilométer a társult településeken belül - Zalaszentbalázs és Belezna között. A megyében egy nemzetiségek alkotta közös hivatal is létesült, a jelentõs részben horvátajkú Semjénházához tartozik Molnári és Petrivente is - ismertette a kormánymegbízott.
Sipos János, a megyei kormányhivatal törvényességi ellenõrzési és felügyeleti fõosztályának vezetõje a törvényi elõírásokat felidézve elmondta: közös hivatalokat azoknak a településeknek kellett alkotniuk, amelyek önmagukban nem érik el a kétezer lakost és nincs városi rangjuk. Legalább hét település társulása esetén az összlélekszám lehet kétezernél kisebb is, amire az aprófalas Zalában van is példa. Nemzetiségi települések számára kedvezményként elegendõ az 1500-as lakosságszám, de a nemzetiségek arányának meg kell haladnia a 20 százalékot.
Eddig évente lehetet változtatni a társulások összetételen, ezt ezentúl csak az önkormányzati választások idején tehetik meg a települések - tette hozzá.

MTI - Kanizsa



2013-03-09 08:14:00


További hírek:


GAZDASÁG ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül