Ma 2025. 2 5.
Ágota, Ingrid, Etelka napja van.
Látogatók száma : 57266263    








Honlapkeszites

Ju jitsu, nem csupán önvédelemre…

Miért érdemes ju jitsuzni? Azért, hogy olyanok legyünk, mint a fák: képesek legyünk állva meghalni!
(soke Kelemen István 9. danos mester, a Magyar Ju Jitsu Szövetség alapítója)

Napjainkban egyre aktuálisabb az önvédelem kérdése, bármikor szenvedhetünk teljesen váratlanul mentális és fizikai bántalmazást. Erre nyújthat megoldást a már három éve városunkban is oktatott ju jitsu, mely kortól és nemtõl függetlenül bárkinek ajánlott, legyen szó akár önvédelemrõl, kondíciónövelésrõl vagy a fegyelemrõl.


– Az önvédelem szempontjából a legzseniálisabb a ju jitsu, mert pont azt tanítja, hogy a testfelépítésedtõl függõen a tested minden része egy önvédelmi eszköz lehet. Azonban azt mindenkinek tudnia kell, rövid út nincsen. Sok edzés, kitartás, önfegyelem, erõfeszítés szükséges az elsajátításához – mondta elöljáróban Varga György, a Kanizsa Ju Jitsu SE alelnöke.
A ju jitsu egy harcmûvészeti rendszer, mely a történetírás elõtti idõkbõl származik. Az õsi japán harcmûvészet magába foglalja a test-test elleni harc fegyveres és pusztakezes módszerét egyaránt, így mûvelõje képes más fegyveres vagy fegyvertelen személlyel is felvenni a harcot. Katonák fejlesztették ki harcostársaik számára, mely segítségével akkor is sikeresen küzdhettek, ha nem volt náluk fegyver. Mivel általában vérre menõ küzdelmek zajlottak, így csak a jó technikák maradhattak fenn, így finomodott, egyre precízebb lett a ju jitsu. Az 1900-as években többen kiragadtak ebbõl valamit és ennek megfelelõen jött létre többek között a karate, a judo, az aikido.
A ju jitsu egy nyitott rendszer, mely alkalmazkodik az adott kor sajátosságaihoz. – Olyan, mint egy népmese, melyhez mindenki hozzátesz valamit a kor igényeinek megfelelõen. Nem ragaszkodik a tradicionális formákhoz. A szabály az, hogy nincsen szabály. Az évek során rájöttek arra, hogy minden funkcionális védekezési eszköz, bot, kötél vagy akár kés is lehet az adott szituáció igényei szerint – részletezte Varga György, majd hozzátette a lõfegyverrel vagy késsel történõ fenyegetés ellen, ha testközelben van és nincs semmi vesztenivalónk, is lehet védekezni, melyeket az órákon gyakorolnak. A technikákat a fegyveres testületek képviselõi is gyakorolják és alkalmazzák.
A ju jitsu az állóképesség, az erõnlét javítására, valamint konfliktushelyzetek gyakorlásával a feszültség levezetésére egyaránt alkalmas azon túl, hogy növeli a magabiztosságot.
Városunkban 2010 szeptemberében alakult újjá a Kanizsa Ju Jitsu SE az 1990-es kezdést és 1998-as bezárását követõen. Jelenleg az edzéseiket a Kaposvári úton, a Sportlife-ban (a volt bútorbolt helyén) tartják szerdán és pénteken sensei Horváth János 1. danos mester irányításával és Varga György segédletével.
Fiatalokat és idõseket egyaránt várnak edzéseikre. A kisgyermekeknek tartott órákon a készség és képességfejlesztés kerül elõtérbe, melyek fejlesztik az egyensúlyt és a mozgásgyorsaságot az idegrendszeri fejlõdés fontos lépcsõfokait végigjárva. Cigánykerekeznek, kúsznak, oda-viszsza bukfenceznek, sprintelnek. Ezen kívül fegyelmet, kitartást tanulnak.
A felnõttek pedig, akik közel tizenöten járnak le edzeni, többek között az alaplépéseket, esés-, ütés-, rúgástechnikákat, fogások hárítását, eszközös támadás elleni védekezést, dobásokat és leviteleket gyakorolnak életszerû helyzeteket modellezve. Minden egyes technikánál az alaphelyzet egy támadás, melyet meg kell valahogy állítani, majd rögzíteni kell az ellenfelet.
Ahogy Varga György összegezte, kortól, nemtõl és elõképzettségtõl függetlenül mindenkit szívesen várnak a terembe, mindenkit, aki meg akar „halni” egy-egy edzésen.
V.M.
 



2013-06-21 09:13:00


További hírek:


SPORT ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül