Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van. Látogatók száma : 57479871 |
||||||||||
|
Magyar dísznövény lett a világ legszebbje Magyarországon nemesítették azt a narancspiros virágú dísznövényt, amely megkapta a Fleuroselect nemzetközi konferencia aranyérmét. A most virágzó Celosia plumosa Arrabona lett 2013 hivatalos, nemzetközileg elismert dísznövénye. A növényt a tavalyi Fleuroselect konferencián jutalmazták aranyéremmel. A növény az Állami Gyümölcstermesztési Kutatóintézet alapító munkatársának, Dr. Kováts Zoltán évtizedes nemesítõ munkájának köszönhetõ. A dísznövényt jelenleg Amerikától Ázsiáig forgalmazzák, s a pozitív visszajelzéseket az idei konferencián zsebelhették be a kutatók. A magyar Celosia plumosa ‘Arrabona’ nyerte el a 2013-as év dísznövénye címet, amelyet a velencei Fleuroselect konferencián hirdettek ki tavaly. Az aranyérmes növényt az Állami Gyümölcstermesztési Kutatóintézet falai között nemesítették ki, amelynek munkatársai az idei, dániai konferencián rengeteg pozitív visszajelzést kaptak a mintamagokról.
A PanAmerican Seed, a világ egyik vezetõ vetõmagot forgalmazó cége jelenleg Amerikától Kínáig terjeszti a narancspiros virágú növény magjait, miután bebizonyosodott, szépen hozza azokat a fajtatulajdonságokat, amelyek miatt aranyérmes lett. A Celosia plumosa 'Arrabona' narancspiros virágú növény, amely egyöntetû színfoltot alakít ki a kertekben, virágágyásokban. A növényt dr. Kováts Zoltán nemesítette ki egy évtized alatt, aki - nem mellesleg - a legtöbb nemesítõi aranyéremmel rendelkezik az egynyári dísznövények nemesítésében. A virág Gyõr városáról - az ókori rómaiak Arrabonájáról - kapta a nevét. A szépen bokrosodó egynyári növény a korai fagyokig virágzik, valamint igencsak szárazságtûrõ. Utóbbi tulajdonságát a 2012-es nagy szárazság idején is bebizonyította. Az Állami Gyümölcstermesztési Kutatóintézetben egyébként is rideg körülmények között zajlik a nemesítés, hogy a növények minél jobban tûrjék a szélsõséges idõjárást.
"Idén egyik bazsalikomfajtánkkal indultunk ezen a megméretésen, de nem hozhatjuk el mindig mi az aranyérmet, most csak az elismeréseket gyûjtöttük be. Nagyon büszkék vagyunk rá, hogy a Celosia plumosa 'Arrabona' fajtát ismerik és szeretik szerte a világon, és hogy ennyire pozitív visszajelzéseket kaptunk növényünkrõl" – mondta Kasztovszky Zoltán, a kutatóintézet ügyvezetõ igazgatója. A PanAmerican Seed mellett az Állami Gyümölcstermesztési Kutatóintézet a szintén neves magforgalmazó és nemesítõ céggel, a japán Sakatával folytat tárgyalásokat a hosszú távú kooperációról. A két intézmény jelenleg hazánkban fajta-összehasonlító kísérleteket folytat. Az ezüst celózia (Celosia argentea) a szegfûvirágúak rendjén (Caryophyllales) belül a disznóparéjfélék családjába (Amaranthaceae) tartozó celózia (Celosia) nemzetség egyik faja. Hazánkban igen közkedvelt dísznövény, falusi kertekben nagyon gyakori, hisz a sok más kerti növénnyel ellentétben igen igénytelen, palántázni nem kell, csak magról vetni, s azt is csak általában egyszer, hisz következõ évben az õsszel elhullott magok kikelnek. Virágzata sokféle színû lehet: a zöldestõl egészen a sötétbordóig. Szára vaskos, lédús, levelei szórtan állnak a száron. Színe világoszöld, hajtása sima tapintású, szõröket nemigen visel. Magassága elérheti a 60–80 cm-t is. Az európai kertekben már a reneszánsz korban is ültették ezt a növényt, a barokk kertmûvészet is igen kedvelte. Régi füveskönyvekben is igen gyakran ábrázolták.
Richpoi - Kanizsa
KRÓNIKA ROVAT >>> |
FRISS HÍREK
15:22 - Indul a Filmklub
11:44 - Évadkezdés a Hölgyklubban
09:52 - A csonthéjba zárt egészség
05:10 - Emlékül
05:05 - Idõsek sportnapja
04:39 - Fókuszban a madarak
16:16 - Ünnepi program - Október 6.
14:52 - Figyelem! Idõpontváltozás!
|