A horgászok eddiginél nagyobb szerepvállalásáról is beszélt a Balaton kezelésében Manninger Jenõ fideszes parlamenti képviselõ keszthelyi sajtótájékoztatóján.
A halgazdálkodásról és a hal védelmérõl szóló, szeptemberben hatályba lépõ törvény azt preferálja, hogy a természetes vizeket a horgászok, horgászegyesületek vegyék kezelésbe, a Balaton esetében azonban egyelõre garantálni kell a halászat szakmai felügyeletét, hiszen az ökológiai gazdálkodás vagy a haltelepítés felkészültséget igényel - mondta a kormánypárti politikus.
"Mi, a Balaton körüli országgyûlési képviselõk preferáljuk azt, hogy a horgászok vegyék kezelésbe a Balatont, ha nem is azonnal, de egy bizonyos felkészülési idõ után" - közölte az MTI kérdésére.
Hozzátette: korábban az önkormányzatok kezelõi joghoz juttatását is támogatták, de az új jogszabály ezt nem teszi lehetõvé. A Balaton kiemelt jelentõsége miatt az államnak a tó kezelésének átadásáról más az álláspontja - jelezte, hozzátéve: valóban kérdéses, hogy felkészült-e egy ekkora feladatra egy horgászegyesület. "A kisebb tavaknál nem lesz ebbõl vita, de a Balatonnál tudomásom szerint még nem eldöntött a kérdés" - fogalmazott.
Emlékeztetett arra, hogy a törvényt a horgászok javára és a halak védelmére alkották meg, törekedve arra, hogy a természetes vizek kezelését a horgászok kezébe adják.
A jogszabály az illegális halfogás elleni szigorúbb fellépést is biztosítja, ezt a célt szolgálja a büntetõ törvénykönyv július elsejével már hatályba lépett módosítása is.
Szólt arról, hogy a horgászturizmust támogatja a turista állami horgászjegy bevezetése, amely néhány hétre szól majd, és könnyebben, olcsóbban lehet majd hozzájutni, mint a horgászbérletekhez.
Füstös Gábor, a Balaton halászati jogát birtokló Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. vezetõje szerint az országgyûlési képviselõ nyitott kapukat dönget. A vezérigazgató, aki 2011-ben, az átalakulás után került a zrt. vezetésébe és maga is horgász, Manninger Jenõ nyilatkozatára reagálva az MTI-nek hangsúlyozta: a balatoni halászat nonprofit halgazdálkodási céggé alakulása óta a horgászok kezében van a Balaton, hiszen a társaság kifejezetten horgászati célú ökológiai halgazdálkodást folytat.
Rámutatott: a horgászérdekeket részesítik elõnyben még a térség halellátásával szemben is. Az ország legnagyobb taván szükség van egyebek közt haltelepítésekre, szelektív és állományszabályozó halászatra, ez szakmai munka és állami feladat, ezért végzi egy nonprofit társaság, betekintést és beleszólást biztosítva a horgászoknak a tevékenységébe - fogalmazott.
MTI - Kanizsa
KRÓNIKA ROVAT >>>