A Nyugat-Dunántúlról, Nagykanizsa városából indult útjára az elmúlt évek mezõgazdasági és vidékfejlesztési sikereit bemutató rendezvénysorozat, a Virágzó vidékünk elnevezésû országjáró roadshow. A rendezvényt Cseresnyés Péter polgármester, országgyûlési képviselõ nyitotta meg az Erzsébet téren felállított nagysátornál. A Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat nevében Kevy Albert elnökségi tag üdvözölte a megjelenteket.
– Öröm és megtiszteltetés számunkra, hogy a Darányi Ignác Új Magyarország Vidékfejlesztési Program támogatásával megvalósult projekteket bemutató országos roadshow városunkból indul. Nagykanizsa és térsége ugyanis ezer szállal kötõdik a földhöz, a mezõgazdasághoz, és mindazokhoz az értékekhez, amelyek a hagyományos vidéki életformát jelentik.

Erre ékes példa, hogy az ország legszebb konyhakertjét keresõ felhívásra városunkból jelentkeztek a legtöbben, tehát az itt élõk ragaszkodnak õseik hagyományaihoz, nem szakadtak el a földtõl, a vidéket alapvetõen jellemzõ mezõgazdasági munkáktól.
Azonban azok a pályázati források, amelyeknek az eredményeit ma itt bemutatjuk, a mezõgazdaság fejlesztése mellett a vidéki lét egyéb értékeinek megõrzését és továbbadását szolgálják. A Virágzó vidékünk elnevezésû roadshow ezekre az értékekre, eredményekre hívja fel a figyelmet. Méghozzá a lehetõ legjobb formában: azok mondják el tapasztalataikat, akik a vidékfejlesztési források felhasználásával tudták fejleszteni közösségüket, településüket, vállalkozásukat.
Ma itt a városban és környékén európai uniós forrásból megvalósult fejlesztéseket ismerhetnek meg az érdeklõdõk, de emellett szórakoztató és kulturális programok is szolgálják a feltöltõdést, a kikapcsolódást.
A magyar vidékkel kapcsolatban az elmúlt három évet a szemléletváltozás jellemezte. Számunkra ugyanis fontos a vidék fejlõdése, fontos a vidéken élõ emberek, családok helyzetének javítása. Számos olyan jogszabály született már eddig is ebben a kormányzati ciklusban, amelyek ezt hivatottak szolgálni. A legutóbbi például a földtörvény, amely a helyben lakó magyar gazdáknak teremt esélyt és lehetõséget, a szándéka pedig egyértelmûen a vidéki családi gazdaságok megerõsítése.
Büszkék vagyunk a magyar vidék fejlõdésére! Ez a mondat ennek a rendezvénysorozatnak a mottója, amelyhez talán annyit kell hozzátennünk: teszünk is érte – hangsúlyozta a polgármester. – Számos olyan program fejezõdött be a közelmúltban Zalában is, amelyek vidékfejlesztési támogatásokból jelentõs értéket teremtettek egy-egy adott közösség számára. Csupa olyan fejlesztésrõl, beruházásról van szó, amellyel gazdagodott egy-egy település, és ezeket önerõbõl nem lett volna képes megvalósítani.
A lassan mögöttünk hagyott hétéves európai uniós költségvetési ciklusban mintegy 1300 milliárd forint forrás állt Magyarország rendelkezésére agrár- és vidékfejlesztési célokra.
Jó hír, hogy az összeg 90 százalékát már lekötötték, és várhatóan ezen a területen nem marad benn uniós forrás. Ez az 1300 milliárd forint összesen – az önerõvel együtt – csaknem 3000 milliárd forintos fejlesztést jelent a magyar vidék számára.
A célok pedig mind-mind olyanok, amelyek egy-egy gazdaság, közösség vagy település javát szolgálják. Zala megyében eddig közel 15 milliárd forint támogatást folyósítottak több mint 3500 pályázónak, vagyis gazdálkodónak, önkormányzatnak, civil szervezetnek.
Van, ahol csapadékvíz-elvezetõ rendszert korszerûsítettek, amelyre azért volt szükség, mert korábban többször is károk érték a polgárokat. Máshol szemléletfejlesztõ, közösségépítõ programok indultak a „zöld gondolat” jegyében.
Számos településen közösségi szolgáltató teret alakítottak ki, vagy oktatásra, képzésre költötték a vidékfejlesztési forrásokat, és voltak olyan pályázatok is, amelyek határ menti együttmûködéseket alapoztak meg. Jelentõs számú vállalkozás ilyen forrásból fejlesztette telephelyét, gazdaságát, és tett hatalmas lépést afelé, hogy korszerû körülmények között, gazdaságosan, a szigorú európai normáknak megfelelõen gazdálkodjon. Vagyis javította versenyképességét és ezáltal jövedelmezõségét.
Ez csak néhány példa arra, hogy a különféle, a vidék fejlesztését célzó támogatásokból milyen programok valósultak és valósulnak meg – az élet legváltozatosabb területein. Fejlõdik a helyi közösség, az infrastruktúra, épületek újulnak meg, képzések indulnak, vállalkozások korszerûsödnek és erõsödnek – a magyar vidéken.
Mindez növeli falvaink és városaink népességmegtartó erejét, hozzájárul a helybeliek komfortjának növeléséhez, és sok esetben még gazdasági haszonnal is jár. Vagyis a szó szoros értelmében fejleszti a vidéket.
Többek között ezek azok az értékek, amelyekre büszkék vagyunk, és amelyeket e roadshow keretében megismerhetnek majd itt, Nagykanizsán és a további állomásokon az érdeklõdõk. A célunk nem is lehet mást, mint bemutatni a magyar vidék életképességét, fejlõdését, az itt élõk ötleteit, amelyekkel saját környezetüket óvják, fejlesztik.
Ez ugyanis a megmaradás és Magyarország jövõjenek a záloga – fejezte be gondolatait Cseresnyés Péter polgármester, országgyûlési képviselõ.
Tartalmas idõtöltést, jó szórakozást kívánva mindenkinek megjegyezte: ez a nap nemcsak a gazdaságfejlesztésrõl szól, nem kizárólag a sikeres pályázatokat, projekteket akarja bemutatni. A vidék értékeihez hozzátartozik a kultúra is, amelyet mi itt Nagykanizsán féltve õrzünk, ápolunk. A fellépõ kulturális csoportok értékõrzõ, értékmentõ és ápoló tevékenységükkel rászolgálnak a figyelemre, az elismerésre.
Kevy Albert, a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat elnökségi tagja örömmel jelentette ki, hogy sikeresek voltak azok a programok, amelyeket a Darányi Ignác Terv Új Magyarország Vidékfejlesztési Program keretében indítottak, és amelyeket a most, a Virágzó Vidékünk programsorozaton mutatnak be Nagykanizsa után még hat helyszínen. Szeszárd, Hódmezõvásárhely, Kisújszállás, Hatvan, Kunszentmiklós és Sárbogárd lesznek a további állomások. Zárásként szeptember végén, Budapesten, a Magyar Vidék Napja rendezvénnyel zárul a programsorozat.
Kevy Albert még elmondta: a hálózat megalakulását európai uniós jogszabály írta elõ, feladata a vidékfejlesztésben érdekelt összes szereplõ hálózatba szervezése, így az érintett kormányzati, önkormányzati és civil közremûködõ, gazdálkodó és társadalmi szervezetek, szakmai testületek, önkormányzati és civil közremûködõ, gazdálkodó és társadalmi szervezetek, szakmai testületek tevékenységének összehangolása. Céljuk, hogy az Európai Vidékfejlesztési Hálózatban együttmûködõ 27 tagországgal megismertessék a magyar fejlesztési eredményeket és a hazai vidékfejlesztõ közösségek is tanulhassanak külföldi mintákból. A hálózatnak az elmúlt két évben közel 3,8 milliárd forint forrása volt arra, hogy olyan programokat szervezzen, és olyan kezdeményezéseket támogasson, amelyeken keresztül népszerûsítheti a Darányi Ignác Terv Új Magyarország Vidékfejlesztési Program eredményeit.
A jó hangulatról a rendezvény házigazdája, Rákóczi Ferenc gondoskodott. A nagyszínpad sztárfellépõje az X-Faktor gyõztes Kocsis Tibor volt. A nap során a látogatók játékos vetélkedõkön vehettek részt, erejüket megmutathatták szalmabála hordásban, míg ügyességüket talicska kerékcseréjénél. A köszöntõket követõen a Nagykanizsai Horvát Kórus tagjai léptek a színpadra, õket követte kanizsai gyerekek közremûködésével a Ludas Matyi Bábelõadás, majd a Swans Balett és Tánciskola valamint a Premier Táncklub bemutatója, továbbá a Százszorszép Bóbita Bábelõadás. Az egész család szórakozhatott az Erzsébet téren felállított sátraknál. Lehetett válogatni és vásárolni a termelõi piac árui közt, valamint a kézmûves sátornál.
B.E.
További képek a galériában.
KRÓNIKA ROVAT >>>