Ma 2025. 4 26.
Ervin, Klétusz napja van.
Látogatók száma : 57665325    








Honlapkeszites

Merre visz az út a kanizsai TISZK-nél?

A Nagykanizsa és Térsége TISZK Nonprofit Kft. „Merre visz az út?” TÁMOP 5.2.5/B-10/2-2010-0153 számú projektjének célja a TISZK keretén belül és Nagykanizsa oktatási intézményeiben tanuló 12-29 éves gyerekek, serdülõk, fiatalok (különös tekintettel a hátrányos helyzetûek és sajátos nevelési igényûek) társadalmi és gazdasági részvételének fejlesztése. A korosztály tagjaiban rejlõ társadalmi erõforrások kibontásának elõsegítése, életpálya-tervezésük és életpálya–vezetésük tudatosságának fejlesztése. Emellett a negatív társadalmi folyamatokkal szembeni védekezõképességük fejlesztése, a társadalmi és kulturális különbségekbõl fakadó különbségek csökkentése. További cél, hogy a fiatal korosztályok váljanak képessé egy produktív életstílus megvalósítására oly módon, hogy egészségtudatosságuk, személyes életük, társas és társadalmi kapcsolataik és a környezetük feletti kontroll képességük javuljon. A program megvalósítási idõszaka: 2012. február 01. - 2014. január 31.
 


A tanévek rendjéhez igazodó, folyamatos tevékenységeink:
 

- Klubfoglalkozásaink az elmúlt tanévben újabb témákkal folytatódtak a város 14 iskolájában. A foglalkozásokat az eddigi rendszernek megfelelõen havonta más-más iskolában tartottuk, tematikus program szerint, szakemberek irányításával. A „Merre visz az út?" klub a pályaválasztást és a társadalomba való illeszkedést segítette, alkalmanként 10-15 gyerek dolgozott a pszichológussal, klubvezetõvel. Önismereti, személyiségfejlesztõ, kapcsolatépítõ, játékos feladatok szerepeltek a palettán. Az „Együtt tovább" klub a családi kompetenciák fejlesztésére s az életút tervezésére irányult. Csapatépítõ, társas kapcsolatokat erõsítõ játékokkal fejlesztették a szakemberek a tanulókat.
- Önismereti- és pályaorientációs foglalkozásaink már nemcsak Nagykanizsa általános iskoláinak 7-8. osztályosai számára voltak elérhetõek, hanem a városkörnyéki iskolák megkeresésének köszönhetõen eljutottunk kb. 25 km-es körzeten belül 12 oktatási intézménybe, ahol 226 tanuló vehetett részt a programban. Ez a foglalkozás játékos, interaktív formában segítette a gyerekek pályaválasztási döntésének elõkészítését. Fejlesztette önismeretüket, erõsítette a pályaválasztáshoz szükséges kompetenciákat. A tanulók számítógépes önismereti kérdõíveket töltöttek ki, melyeket a helyszínen személyre szólóan értékeltünk, s az eredményekbõl többnyire kirajzolódott az a pályakör, amely az adott tanulónál számításba jöhetett.
- Továbbra is folyamatosan szerveztük az iskolai tanmûhelyek és városi üzemek látogatását
Célunk volt, hogy a pályaválasztás elõtt álló tanulók betekintést nyerjenek a szakmák világába. Fontosnak tartottuk, hogy a fiatalok a gyakorlatban is megismerhessék az általuk elképzelt vagy kiválasztott szakmákat, azok szépségeivel és kihívásaival együtt. Örömünkre szolgált, hogy ezt a szolgáltatásunkat ebben a tanévben már a vidéki iskolák is igénybe vették. Összesen 202 fõ tett látogatást, 7 üzemben.
- Megjelentünk a város általános- és középiskoláinak rendezvényein: DÖK Nap, gyermeknap, iskolai vásár, egészségnap, sportnap, bûnmegelõzési nap... Játékos feladatokkal hívtuk fel a 12-19 éves korú tanulók figyelmét a pályaválasztás fontosságára, idõszerûségére. A feladatokat a helyszíneken értékeltük, az életpálya tervezésben egyénre szóló tanácsokat adtunk, ill. szakembert ajánlottunk. Bemutattuk Nagykanizsa oktatási rendszerét, a választható szakirányokat, követelményeket. Segítséget nyújtottunk, hogy megtalálják az érdeklõdési körüknek és képességeiknek megfelelõ helyet.

Az elõbbiekben felsorolt programjaink szeptembertõl tovább folytatódnak.


A projekt második szakaszában megvalósult további tevékenységeink:

- A KanizsaTISZK Csemege, Ajándék Tanbolt „Alkotó Ifjúság Galéria és Kávéház” továbbra is lehetõséget nyújtott azok számára, akik alkotásaikkal szerettek volna bemutatkozni a nyilvánosság elõtt. Az idei év 3 kiállítását egy-egy hónapon keresztül látogathatta a közönség. 270-en éltek ezzel a lehetõséggel és a vendégkönyvben is többen kifejezték tetszésüket.
- Nagykanizsa városi programjaiban is közremûködtünk, s információs pultunknál számos érdeklõdõ fordult meg. Pl.: Város Napja, Sárkányhajó Bajnokság, Generációs Forgatag…

Lezárult tevékenységeink:
- 2012. szeptember 11- 2013. június 04. között zajlott le az önkéntesek felkészítése, melyben 40 diák (általános- és középiskolás) vett részt. A tréningen a következõ kompetenciák fejlesztése történt: munkaerõ-piaci és vállalkozói, tanácsadói, személyes, kommunikációs, együttmûködési és közösségi. A hat területen megvalósított fejlesztés – mind a diákok, mind az elõadók visszajelzései alapján - eredményesnek, hasznosnak bizonyult. A képzésen megjelent tanulók a 20 alkalomból álló foglalkozássorozat zárásaként tanúsítványt kaptak, melyet nagy örömmel vettek át.

- Projektünk 2012 és 2013 nyarán összesen négy alkalommal szervezett tábort Sármelléken, a Tüskevár Ifjúsági Szálláshely és Erdei Iskolában. Alkalmanként 32 fõ, 12-29 éves korú tanuló és három pedagógus végzettségû kísérõ vett részt a táborban. A turnusok alatt 8-8 elõadó, illetve 2-2 önkéntes képzésen részt vett tanuló segítette a nevelõk munkáját, amely során az alábbi kompetenciák fejlesztése valósult meg:
• személyiségfejlesztés,
• életpálya-tervezés segítése,
• kontrollképességük fejlesztése,
• egészségtudatosságuk fejlesztése,
• a fiatalok társadalmi-gazdasági részvételének fejlesztése,
• segítségnyújtás a produktív életstílus megvalósításában.
A programokat sport-, drámapedagógiai-, zenei-, pályaorientációs-, önismereti- és különbözõ kézmûves foglalkozás sokasága is színesítette. A táborvezetõk és a diákok visszajelzései alapján elmondhatjuk, hogy mindegyik turnus sikeres volt. A kompetenciák fejlesztése és az egyéb foglalkozások mellett életre szóló barátságok köttettek és nagyszerû élmények születtek.

- Nagykanizsa MJV balatonmáriai Városi Ifjúsági Táborában a nyár folyamán projektünk 8 alkalommal pályaválasztással, egészséges életmóddal, sporttal kapcsolatos vetélkedõket tartott a táborozó gyermekeknek. A táborlakók hetente más-más iskolából, illetve Nagykanizsa testvérvárosaiból (Kovászna, Magyarkanizsa) érkeztek. Változatos kérdésekkel versenyeztettük a csoportokat (csapatnév, versírás, 13+1 kvíz, szakma puzzle, aktivity). A gyerekek láthatóan nagy élvezettel oldották meg a feladatokat, s gyakran kértek újabbat még. Többnyire tájékozottak voltak a Nagykanizsán tanított szakmák vonatkozásában. A csoportok munkájának értékelése után a táborlakók mindegyike praktikus ajándékot, illetve a projekt tevékenységét ismertetõ szórólapot kapott. A táborba elvitt program ismételten bizonyítja: a pályaválasztással és a pályaorientációval vakáció idején is érdemes foglalkozni.

 



2013-08-14 13:09:00


További hírek:


OKTATÁS ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül