Ma 2025. 4 25.
Márk, Ányos napja van.
Látogatók száma : 57632878    








Honlapkeszites

KKE: „Hadd tudja meg a város, mi folyik városban!"

A közgyûléseken (általuk) tapasztalt rendellenességek és a Hevesi Sándor Versmondó Kört érintõ hátrányos megkülönböztetés kapcsán tartott sajtótájékoztatót a Kanizsáért Közéleti Egyesület (KKE). Az esemény célja – mint Marton István, az egyesület vezetõje kihangsúlyozta – elsõsorban az, hogy „tisztábban lássa” a város lakossága, hogy (a KKE szerint) milyen, antidemokratikus vezetési stílus uralkodik az országban, így Nagykanizsán is.


Erre példaként hozta fel Marton István önkormányzati képviselõ, hogy a közgyûléseken (amiket egyébként nyomon követhet bárki a helyi televízióból – a szerk.) Cseresnyés Péter polgármester nem adja meg a szót: sem egyes, ellenzéki tagoknak, de (leginkább) még neki, néhai elõdjének sem. Így ellehetetleníti a városvezetõ az önkormányzat mûködését – mondta Marton István, különösen amiatt, hogy (szerinte) a FIDESZ-esek amúgy eldöntenek mindent jó elõre.
A KKE elnöke azt is sérelmezte, hogy állítása szerint õ alig kap szót egy-egy közgyûlés alkalmával, mert még a felszólalások ideje is egyénre szabott. Martont István szerint az ülések egyébként amúgy sem „izgalmasak”, hiszen alig van téma – az alapító okirat módosítások halmozott tömegein kívül – amelyeket valóban érdemes lenne tárgyalni.
Ennek kapcsán példaként említette azokat az idõket, amikor még õ volt a polgármester: akkoriban még 40-50 napirendi pontról is értekezniük, dönteniük kellett a képviselõknek, s jó pár éve szinte csak soron kívüli ülések tömkelegét tartják.
Amúgy már a közgyûlési meghívók formai kritériumainak sem tesz eleget a regnáló városvezetés, illetve késõn is küldik az ülésre szóló invitálást Marton Istvánnak, és még a honlapra is hiányosan, valamint nem idõben töltik fel az elõterjesztéseket. A Kanizsáért Közéleti Egyesület elnökét egyébként még az is zavarja, hogy a közgyûléseket sem állandó - direkt erre az eseményre szóló- napon tartják, hanem hol ekkor, hol akkor.
Az önkormányzati képviselõ a város költségvetését illetõen is kifejtette aggályait, mely szerint az erre vonatkozó szálak „szomorúak”, a már sokat hangoztatott jármûipari klasztertõl pedig nem várható érdemi pénz jó ideig - állítja Marton István. Ahogy azt is, hogy nincsenek Nagykanizsán nagy beruházások, csak a régebben megkeresett pénzeket költik el, így, vagy úgy.
A Kanizsáért Közéleti Egyesület elnökének mondandója után Horváth István az egyesület tagja kapott szót, aki a Hevesi Sándor Versmondó Kör, és (szerinte) személye valamint munkája Cseresnyés Péter és pártja részérõl történõ ellehetetlenítést vette górcsõ alá. „Övön aluli ütésnek” minõsítette, hogy az országosan-és határon túl is elismert versmondó kör nem kapott semmilyen anyagi támogatást a várostól, jómaga pedig – mint versmondó – „nem szólalhat meg sehol Nagykanizsán”, erre még a Litter Nándor és Röst János idejében sem volt példa. Meg arra sem, hogy a versmondókat ne támogatták volna, bár azt azért elismerte Horváth István Radnóti díjas versmondó, két éve is kaptak pénzt a várostól.
Állítása szerint –a Hevesi versmondóknak köszönhetõen- a helyi kultúra legsikeresebb szegmense a versmondás, ám félõ- mivel nem kapnak anyagi hozzájárulást a városvezetéstõl, pontosabban Cseresnyés Péter polgármestertõl -, hogy így szét fogják verni az amúgy ismert versmondó kört, akik – ennek ellenére is – sok díjjal öregbítik városunk hírnevét.
Horváth István ezért arra kérte városunk elsõ emberét és az Oktatási-, Kulturális-, Ifjúsági-és Sportbizottság elnökét, Balogh László önkormányzati képviselõt, hogy adjanak legalább 100 ezer forintot –innen-onnan, vagy a tartalékból – a Hevesi Versmondó Körnek, különben: „a versmondás meghal Nagykanizsán.”
Ezt követõen viszont már „elvtelen hazudozónak”nevezte az „egész társaságot”, akik „megtorpedózták” az õ jelenlétet a város közéletében. Véleménye szerint nemcsak az övét, hanem – vele együtt – Schmidt Istvánét és Lengyák Istvánét (szintén a versmondó kör tagjai) is. Akik –vele együtt – „persona non grata-k”, nemkívánatos személyek Nagykanizsán.
Újságírói kérdésre, mely arra vonatkozott, hogy miért nem néz a versmondó kör pályázati lehetõségek után is, Horváth István azt a választ adta, hogy eddig csak egy olyan pénzforráshoz sikerült jutniuk, ahhoz is a Nemzeti Kulturális Alaptól, amely kizárólag a Csengey Dénes Versmondó Versenyeket támogatta, nem az egyesületüket. Viszont – bár az elmúlt években sem jártak sikerrel, igaz, nem is találtak olyan pályázati kiírást, amely magára a klub mûködésének támogatásra vonatkozna- a jövõben fókuszálnak a pályázati lehetõségekre.

Sz.Zs.



2013-09-02 07:23:00


További hírek:


POLITIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül