Új konferenciateremmel és megújított kiállításokkal fogadja mostantól látogatóit Zalaegerszegen az olajipari múzeum, amelynek neve is kibõvült.
A Magyar Olaj- és Gázipari Múzeum (MOGIM) több mint 25 millió forintos, az Új Széchenyi Terv forrásaiból származó pályázati támogatással, valamint céges adományok jóvoltából összesen mintegy 40 millió forintos ráfordítással újult meg.
Holoda Attila, a MOGIM alapítványának kuratóriumi elnöke kedden, a megszépült múzeum átadásakor elmondta: a névváltoztatást az indokolta, hogy az elmúlt évtizedekben az olaj mellett a gázkitermelésnek is egyre nagyobb szerep jutott Magyarországon. A zalaegerszegi egy technikai múzeum, amely régi eszközöket és tárgyi emlékeket, dokumentumokat mutat be, de egyben összekötõ kapocs is, mert az egykori tárgyak, leírások a mai, sõt a jövõbeni találmányokhoz, technológiákhoz vezetnek - fogalmazott.
Gyutai Csaba, Zalaegerszeg polgármestere (Fidesz-KDNP) arról beszélt, hogy kevés olyan család van Zala megyében, amelynek ne lenne valamiféle kötõdése az 1930-as években amerikai segédlettel elindult olajiparhoz. Ez az iparág az addig álmos vidéket elindította a nagy léptékû fejlõdés irányába, például Lovászi, Gellénháza vagy Bázakerettye akkor emelt épületei ma is díszítik a településeket. Zalaegerszeget pedig nem csak a múltja köti az olajiparhoz, ez az iparág ugyanis ma is jelentõs adóbevételi forrás az önkormányzat számára.
A zalaegerszegi intézményrõl Volter György, a Mol kutatás- és termelésvezetõje azt mondta, hogy több mint négy évtizedes fennállása alatt Európa második legjelentõsebb, szénhidrogén-bányászattal foglalkozó múzeumává vált. A modernizálás pedig azt a célt szolgálja, hogy az iskolások érdeklõdését még inkább felkeltsék a modern eszközökkel és a múzeumpedagógiai lehetõségek kiaknázásával.
Az 1969-ben Magyar Olajipari Múzeumként megnyílt MOGIM teljesen felújított kiállító épületében új oktató- és konferenciatermet alakítottak ki, amelyhez több eszközt - szkennert, laptopot, iPadet, projektort és egy interaktív táblát - szereztek be konferenciaszékek, asztalok és gyerekbútorok mellett.
Tóth János, a múzeum igazgatója azt is elmondta: megújították az ásvány-, kõzet- és õsmaradvány-kiállítást, amelyet egy újabb adomány, Réthy Károly gyûjteménye jóvoltából ki is bõvítettek. Felújították az 1986 óta állandó kiállításként látható Zsigmondy Vilmos és Zsigmondy Béla emlékszobát is, ahol a magyar vízkutatás úttörõinek pályáját és eredményeit mutatják be.
MTI - Kanizsa
KULTÚRA ROVAT >>>