Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57484539    








Honlapkeszites

Túl a félidõn a Kis-Balaton vízvédelmi rendszer kiépítésének második üteme

Nagyjából 60 százalékos készültségi állapotban van a Kis-Balaton vízvédelmi rendszer kiépítésének második üteme, a több mint 6 milliárd forintos beruházás 2015-re készül el.


Az Európai Unió száz százalékos támogatásával, 6,147 milliárd forintból megvalósuló munkálatokról a projekt kommunikációs ügynöksége hétfõn arról tájékoztatta az MTI-t: jól haladnak a földmunkák, zajlik a mûtárgy-rekonstrukció és épülnek az új mûtárgyak, hogy három hónapos próbaidõt követõen 2015 elejétõl a rendszer megkezdje a mûködését.
A vízvédelmi rendszer kialakításának célja a Kis-Balaton és ezzel a Balaton vízminõségének megóvása, a térség árvízvédelmének biztosítása, és az egyedülálló természeti értékek megõrzése. A munkálatok három fõ helyszínen zajlanak: a Hídvégi-tó, az Ingói-berek és a Fenéki-tó területén. A kivitelezõk munkájukkal nem zavarhatják az élõvilágot, így igazodniuk kell a természetvédelmi szempontokhoz, a madarak fészkeléséhez, a halak ívásához.
A beavatkozások során felújítanak 21 régi létesítményt, de újakat is építenek a víz útjának irányítható szabályozása érdekében. A változás révén az Ingói-berek - az ott található egyedülállóan értékes nádas védelme érdekében - kikerül a folyamatos áramlás útjából, így a víz a Fenéki-tavon keresztül jut majd a Balatonba.
A "rugalmas vízkormányzás" megteremtése révén szabályozó mûtárgyak, zsilipek segítségével a Balatonba mindig a lehetõség szerinti legjobb minõségû víz kerülhet. A víz útját a részben már telepített monitoring rendszer adatai alapján lehet majd szabályozni, s a folyamatos ellenõrzés kiterjed az élõvilág változásaira és a víz mennyiségének, illetve minõségének alakulására.
A munkálatok érintik a zalavári belvízi öblözet élõhelyeit, ahol megnövekedhet a vizes területekhez kötõdõ madárfajok fészkelõ és vonuló állománya. A Zimányi- és a Vörsi-berek bevonásával pedig létrejön egy új víztározó tér, ahol változó vízmélységû élõhely alakulhat ki.
Az itt élõ halak szabad vándorlása érdekében már elkészült két tájba illõ hallépcsõ, ezeken a vonuló halfajok ívási idõszakban a vízállási viszonyoktól függetlenül feljuthatnak a Balatonból a Kis-Balatonba, onnan pedig az alsó Zala-völgybe. Ezekkel a létesítményekkel a Kis-Balaton újra a Balaton "halbölcsõje" lehet.
Elkészült egyebek között az Ingói-berek lezáró töltése, a Kányavári-sziget melletti parkoló bõvítése, Hídvégpuszta és a Zalakomár-Sármellék összekötõ út védelme. Túlvannak a Zala-meder tisztításán, megtörtént a Zala holt medrének helyreállítása, illetve új csatorna épült a holt meder és az egyesített övcsatorna mellett.
Több helyen már befejezõdött az élõhely-rekonstrukció, korszerûsítették a pörösi, a kápolnapusztai, valamint az északi, a középsõ és a déli szivattyútelepeket, folyik a fenékpusztai géptelep korszerûsítése. Jelenleg is folyamatosan zajlanak földmunkák, szerkezetépítési, gépészeti, villamos- és acélszerkezeti munkák a Szabadics Zrt. és a Pentavia Kft. kivitelezésében.
A munkák nagyságrendjét jelzi, hogy a beavatkozások mintegy 75 négyzetkilométeres területen zajlanak. Az építõk egyebek között 100 ezer köbméternél több töltésanyagot, mintegy 2,5 ezer köbméter terméskövet, több mint 3 ezer köbméter betont, 2600 folyóméternyi cölöpöt, mintegy 34 ezer négyzetméter geotextíliát és 29 ezer négyzetméter georácsot építettek be eddig.

MTI - Kanizsa



2013-09-16 12:51:00


További hírek:


KRÓNIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül