Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57480590    








Honlapkeszites

Fokozott figyelem a gázpalackok környezetében

Idén eddig már több olyan káresetnél avatkoztak be megyénk hivatásos tûzoltói, amelynek helyszínén gázpalack is volt. Az esetek többségében a lakosság által használt propán-butángáz-palackok (PB) nehezítik a tûzoltók munkáját.


A háztartásokban a 11,5 és a 23 kilogrammos töltettömegû PB-palackok a leggyakoribbak, a vonatkozó rendeletek szerint utóbbinál nagyobbat nem is szabad használni otthon. Figyelni kell arra is, hogy abban a helyiségben, amelyben a gázzal mûködõ készülék van, egyszerre csak egy palackot lehet tartani, és a lakásban is legfeljebb kettõ lehet, töltettömegük együtt nem haladhatja meg a 35 kilogrammot.

A tárolás körülményei is lényegesek: PB-gáz esetében a tartalékpalackok tárolóhelyének ötméteres körzetében nem lehet terepszintnél mélyebb melléképítmény vagy létesítmény (például pince, kút, csatorna), pincelejáró, pinceablak. Ráadásul legfeljebb 35 kilogramm töltettömegnek megfelelõ mennyiségû tartalékpalack tárolható. Az Országos Tûzvédelmi Szabályzat rendelkezései szerint propán-butángáz-palackot pincében vagy alagsorban egyáltalán nem lehet tárolni. Tilos gázpalackokat tárolni nehezen megközelíthetõ, a közlekedést és a mentést akadályozó helyeken, továbbá lépcsõkön, lépcsõházakban, folyosókon, szûk udvarokban, átjárókban, vagy azok közvetlen környezetében, garázsokban is.

A palackok biztonságos használatának alapfeltétele, hogy az állampolgárok csak megfelelõen töltött palackokat vásároljanak. Ennek érdekében a katasztrófavédelem hatósági szakemberei országszerte folyamatosan ellenõrzik a propán-butángáz-töltõ telepeket, a szabályokat megszegõkre bírságot szabnak ki. Ha valamennyi szabály betartása mellett is tûz keletkezik, a lehetõ leghamarabb jelezni kell a tûzoltóknak, hogy gázpalack van a közelben

Nemcsak a propán-butángáz-palackok nehezítik a tûzoltók munkáját, hanem az acetilénpalackok is, amelyek fõleg az autószerelõ és a karosszérialakatos mûhelyekben fordulnak elõ. A hõ hatására felhevülõ acetilénpalackokban könnyen beindul a robbanáshoz vezetõ folyamat. Elõfordult, hogy már csak a veszélyeztetett terület kiürítésével és a túlhevült acetilénpalackok kilövésével lehet megelõzni a robbanást. Ilyen eset történ tavaly szeptemberben megyénkben is. Kozmadombján kigyulladt egy garázs, amelyben egy gépjármû és egy acetilénpalack volt. A II. kiemelt riasztási fokozatnak megfelelõen riasztva lett a lenti, a zalaegerszegi, a körmendi hivatásos tûzoltóság, valamint a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Mûveleti Szolgálata. A helyszínt a rendõrség lezárta és száz méteres sugarú körben ki kellett üríteni a területet, ez három lakóházat és tizenkét fõt érintett. Mivel az acetilénpalackot hõhatás érte, ezért a tûzoltásvezetõ a kilövés mellett döntött. Szerencsére az eset során személyi sérülés nem történt - olvasható a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság honlapján.

Kanizsa



2013-09-18 08:33:00


További hírek:


REND-ŐR ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül