Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57024599    








Honlapkeszites

Kéménytüzek

Idén szokatlanul korán kezdõdött a fûtési idõszak, a legtöbb családi és társasházban is elindították a fûtést. A fûtési szezonban minden évben megszaporodnak a kéménytüzek, amelyeknek két típusát – koromégés és kátránylerakódás égése - lehet megkülönböztetni.


Koromégés során a kéményben lerakódott korom(por) ég el, azaz a kicsapódott szilárd égéstermék gyullad meg. Kátrányégésrõl pedig akkor beszélünk, ha a porkorom, és a kén keveredik a kicsapódó vízpárával, majd meggyullad. Ez egy veszélyes folyamat, mivel magas az égõ anyag égéshõje, és az égés több órán át tarthat, a lerakódott anyag mennyiségétõl függõen.

A kátrány keletkezhet:
a vizes, nyers fától, ha a tüzelés során kevés a levegõ, a füstgáz hõmérséklete 74 oC alá csökken, és a benne lévõ vízpára kicsapódik, az alacsony hõmérsékletû vízkörre nagy teljesítményû kazánt kötnek, a hõfokszabályozós kazánok helytelen kialakítása során, ha a kazán automatikusan 60 oC-nál lezárja a levegõt, a visszatérõ víz pedig lehûti a füstgázt.

A kéménytüzek megelõzhetõk, ha betartjuk az alábbi jótanácsokat:
A kémény tervezését, építését csakis szakemberrel végeztessük,
Rendszeresen tisztíttassuk a kéményt, és a tüzelõberendezést,
Gyakran szellõztessünk! Fontos, hogy a fûtéshez mindig megfelelõ mennyiségû levegõ álljon rendelkezésre. Mindig hagyjuk szabadon a szellõzõnyílásokat.
Soha ne használjunk a fûtéshez nedves, festett fát, mûanyagot, textilt, szemetet!
A fûtõberendezésekben csak olyan tüzelõanyagot használjunk, amire a berendezést gyártották.
Tûzveszélyesek és életveszélyesek a rosszul záródó, sérült, repedt kéményajtók, sérült kémények, rosszul szigetelt, vagy elmozdult füstcsövek. Ha ilyent tapasztalunk, azonnal javíttassuk meg.
Soha ne rakodjunk a kémény közelébe semmi olyant, ami meg tud gyulladni. A padlásokon tárolt, és a kémény közelébe pakolt lomok sokszor okoznak tüzeket.
A kéményt és a tüzelõberendezést rendszeresen ellenõriztessük szakemberrel.

Fontos, hogy a kémények ellenõrzését végzõ kéményseprõket engedjük be, hagyjuk, hogy végezzék a munkájukat. Az ellenõrzést – a tüzelõanyag fajtájától függõen – évente egy vagy két alkalommal végzik. Szilárd és olaj tüzelõanyagokkal mûködõ tüzelõ berendezés esetén évente két alkalommal, gáztüzelésû-berendezések esetén évente egy alkalommal, tartalék kémény esetében évente szintén egy alkalommal ellenõrzik - olvasható a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság honlapján.

Kanizsa



2013-10-04 08:37:00


További hírek:


REND-ŐR ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül