Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57024850    








Honlapkeszites

Szépkorúan is aktívan

Napjainkban Magyarországon minden ötödik ember idõskorúnak minõsül, tehát betöltötte már a 60. életévét. Az ebbe a korcsoportba tartozók legtöbb esetben életkori, fizikai, mentális sajátosságaikból, a társadalomban betöltött szerepüknél fogva, valamint egészségügyi állapotuk, sokszor magányos életmódjuk és anyagi lehetõségeik miatt kiszolgáltatottabbak. Ezért rendkívül fontos, hogy odafigyeljünk rájuk, törõdjünk velük, egyszerûbbé tegyük mindennapjaikat, hiszen nagyon sokat köszönhetünk nekik.


Ebben a munkában, városunkban tevékeny részt vállal az Idõsügyi Tanács (IT), melynek alelnöke Boa Sándor, aki a fiatalokat is szeretné bevonni a tanács munkájába. Boa Sándor egy Kerka menti kis faluban, Kislakosban született. Az általános iskola felsõ tagozatát Lovásziban, a MAORT iskolában végezte el, majd a gimnáziumot Nagykanizsán járta ki. Egyetemi oklevelét 1962-ben szerezte meg a Soproni Erdészeti és Faipari Egyetemen. Ezt követõen az akkori Dél-Zalai Állami Erdõgazdaságnál kezdett el dolgozni, mûszaki vezetõként, erdészetvezetõként, majd a jogutódtól 1994-ben mûszaki osztályvezetõ fõmérnökként ment nyugdíjba.
– Nyolcadik éve már, hogy az Idõsügyi Tanácsban tevékenykedem. Városunk vezetése 2007-ben kért fel arra, hogy vegyek részt az újjáválasztott tanács munkájában. A felkérést elfogadtam, hiszen foglalkoztattak az idõseket érintõ problémák, elsõsorban a szociális kérdések, így az idõs emberek megélhetése, esetleges magányosságuk, valamint napi gondjaik. Kezdetben az IT titkára voltam, késõbb a társelnöke, majd alelnöke lettem – emlékezett vissza Boa Sándor.
Az idõseket érintõ kérdésekben az IT a polgármesterrel és az önkormányzattal együttmûködve hozza meg döntéseit és tesz javaslatokat olyan helyi rendeletek alkotásánál, melyek azt szolgálják, hogy minél jobban érezzék magukat a szépkorúak Nagykanizsán.
A szociális kérdések felderítése és megoldása céljából minden hónapban fogadóórát tartanak. Az elmúlt években sikerült elérniük azt, hogy az arra rászorulók egy részének ingyen gyógyszereket biztosítsanak a gyógyszertárak és gyógyszerészek jóvoltából, napjainkban már közel négyszázezer forint értékben.
– Fontos megjegyezni, hogy az idõsek ugyanolyan gyámolításra szorulnak, mint a gyermekek, azonban a társadalom másként viszonyul hozzájuk. A gyermekeket dédelgetik, puszilgatják, míg az idõseket ellátják, gondozzák. Nagy a különbség – hangsúlyozta az alelnök, majd hozzátette, az idõs korra már nagyon korán el kell kezdeni készülni.
Az IT az Egyesített Szociális Intézménnyel közösen most már tizedik éve az önkormányzat és külsõ támogatók segítségével megrendezi az egy héten át tartó „Idõsekért Nagykanizsán” Ünnepi Hét programsorozatot, mellyel a szépkorúaknak szeretnének színes kulturális és zenés kikapcsolódási lehetõséget biztosítani. A program minden évben rendkívül népszerû az érintett korosztály körében.
Az IT a közel egy éve hozott rendeletre is reagált, miszerint azoknak a diákoknak, akik szeptemberben kezdték meg középfokú tanulmányaikat a 9. évfolyamon, a következõ három tanévben összesen legalább 50 óra szociális vagy karitatív tevékenységet kell végezniük. Ennek támogatása érdekében az önkormányzat segítségével szeretnék felkutatni azokat a 80 év feletti embereket, akiknek segíthetnének, akár felolvasással vagy bevásárlással. Még év végéig küldenek az ebbe a korcsoportba tartozóknak egy levelet, melyben megkérdezik, van-e olyan problémájuk, amelyben a segítségükre lehetnének. Ennek köszönhetõen teljesülhet az iskolai közösségi szolgálat célja, hogy a fiatalok jobban figyeljenek oda embertársaikra, és erõsödjön bennük a társadalmi érzékenység, továbbá az idõsek mindennapjait is megkönnyíthetik.
Az Idõsügyi Tanácsban betöltött alelnökségén túl a Zala Megyei Idõsügyi Tanácsnak 2008-tól tagja és jelenleg alelnöke, valamint a 2013-ban alakult Közösségfejlesztési és Tehetséggondozási Munkacsoport elnöke. Utóbbiban feladatuk az idõsek tapasztalatainak felhasználása a fiatalok felé, továbbá szeretnék a fiatal korosztály számára megteremteni azt a lehetõséget, hogy segítséget nyújthassanak az idõseknek. Céljuk, hogy a generációk között megteremtsék a kapcsolatot. Erre példa a közelmúltban hagyományteremtõ céllal megszervezett Kitûnõk Találkozója elnevezésû rendezvény is, melyre az idén kitûnõ eredménnyel érettségizett diákokat hívták meg és a generációk együttmûködésének, együttgondolkodásának a jegyében zajlott.
Ahogy Boa Sándor hangsúlyozta, fontos a fiatalok és az idõsek közti jó kapcsolat kialakítása, és a kölcsönös megértés. Nem tartja helyesnek azt a magatartást, amikor az idõsek felülrõl szólnak le a fiatalokhoz. Sehova nem vezet a „bezzeg a mi idõnkben” kezdetû mondat, hiszen napjainkban más a technikai és a társadalmi berendezkedés is. Rengeteg olyan dolog van, amire jó felhívni a fiatalok figyelmét. Egyrészt a tapasztalatokra és az úgynevezett örök értékekre, továbbá arra, hogy a szabadság ne legyen szabadosság. A szabadság egy eszköz a boldoguláshoz és az emberi méltóság kiteljesítéséhez, melynek megõrzése nagyon fontos. Az idõsek is rengeteg dologban kérhetik a fiatalok segítségét, fõleg a technika terén.
Ezeken a feladatokon túl, az alelnök a polgármester megbízásából szívesen vett és vesz részt városunk zöldterületeinek megóvásában, különös tekintettel az idõs fák megvédésére, ugyanis egy 80-100 éves tölgy vagy platán nem pótolható egyik napról a másikra. – Ezek a fák nem csak a levegõ minõségét javítják, hanem esztétikai élményt is nyújtanak mindenkinek, a kisgyermekektõl az idõs emberekig. Generációkat kötnek össze, méltóságot sugallnak. Leszálló és átszálló helyként szolgálnak a madarak számára, és megannyi parányi élõlény otthonai, menedékei – zárta Boa Sándor.
V.M.
 



2013-10-12 06:16:00


További hírek:


MAGAZIN ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül