Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57480349    








Honlapkeszites

Kertészkedjünk! - Olvasóink kérdezték
1. Erkélyre milyen örökzöldet javasol?
Az erkély méretébõl, mikroklimatikus viszonyaiból kell kiindulni. A többemeletes házak erkélyei viszonylag szûkek, a tûzõ napsütésnek kitettek, illetve részben árnyékoltak. Jelentõs mennyiségû csapadék általában nem jut be, tehát szárazak. Az itt elhelyezendõ növénynek tehát viszonylag keskenynek, szárazságtûrõnek kell lennie. A virágládába ültetett virágzó növények szépségüket az utca felé mutatják, az erkélyre kihelyezett örökzöldek a lakás felé díszítenek. Egy javasolható megoldás: 15-20 literes edénybe (cserépbe) ültetett 100-125 cm méretû smaragd tuja több évig is ott tartható. Ugyanígy alkalmasak, és valamivel kisebb edényt igényelnek a törpe tuja és hamisciprus fajták. 2-3 naponként öntözni szükséges õket. Néhány alkalommal komplex hatóanyagú tápoldatozással pótolhatjuk az elfogyasztott tápanyagot. A konténeres növények azonban 3-4 év alatt felélik az edényben lévõ földet, gyökerük besûrûsödik, ezért utána célszerû õket szabad földbe kiültetni, és helyettük újat tenni az erkélyre.

2. Családi ház esetében mit alkalmazzunk?
Családi házak nyitott teraszán már kissé kedvezõbb a helyzet. A nagyobb tér nagyobb növény elhelyezését teszi lehetõvé, ami természetesen nagyobb edényt is igényel. A nyitott teraszon az esõ éri, tehát az öntözést ennek figyelembe vételével kell végezni.
Itt sem tarthatók azonban 4-5 évnél tovább. Ha növekedésében visszaesik, láthatólag sínylõdik, ki kell cserélni.

3. Milyen kezelésekkel növelhetjük élettartamukat, javíthatjuk minõségüket?
Az edényben lévõ talaj tápanyagtartalma véges, tehát a növény által elfogyasztott anyagokat pótolni kell. A legtöbb mezõgazdasági, kertészeti áruházban többféle tápsó is kapható. Legjobb a komplex hatóanyagtartalmú, azt lassan leadó módon formázott granulátum, vagy kapszula. A közönséges nitrogén mûtrágyával, vagy a lombtrágyákkal vigyázni kell, mert a szükségesnél nagyobb adag perzselhet. Ha van rá mód, két év után célszerû nagyobb edénybe átültetni a növényt. Ezzel meghosszabbíthatjuk az erkélyen való életét.

4. Nitrogén mûtrágya (pétisó) hatása, használhatósága örökzöldekre?
A nitrogén létfontosságú a növény számára. Elsõsorban a vegetatív részek fejlõdésére hat. Segíti a klorofill-képzõdést, ezzel együtt fokozza az asszimilációt. A növény erõteljes hajtásokat hoz, sötétzöld színû lesz. Kora tavasszal alkalmazva fokozza a növekedést, nyár közepén viszont a növekedést már lényegesen nem befolyásolja, ugyanakkor szép zöld szín ad a növénynek (pl. karácsonyfák). Egyes nitrogén mûtrágyák mész alapú vivõanyagot tartalmaznak. Savanyú talajt kívánó növényeknek (pl. azaleák, rododendronok, áfonya, stb.) ezt ne adjuk, helyette mészmentes nitrogén- mûtrágya használható.

5. Kanna-virágot lehet-e cserépben nevelni?
A kanna-virág egyik legszebb évelõnk. Rizómáival telel át. A gyökértörzsekbõl cserépben elõnevelt kis növényeket kell kiültetni ágyásba, de lehet nagyobb edénybe is. Edényben való továbbnevelése nagyobb odafigyelést igényel. Arányosan öntözni, tápoldatozni kell.

6. Teraszok, lakásbejárók árnyalására javasolható növények?
Kúszó, vagy csavarodó szárú növények felfuttatásával teraszunkat árnyékolhatjuk. Ehhez megfelelõ keretet, vagy támrendszert kell készíteni. A ház falára még a tapadókorongokkal rendelkezõ növényt sem érdemes felfuttatni, mivel késõbb gondot okozhat (leszedése kárt tehet a vakolatban). Néhány javasolható növény:
Campsis radicans – trombita folyondár (csavarodó)
Lonicera tellmanniana – magyar lonc
Parthenocissus tricuspidata – hármas levelû vadszõlõ (tapadókorongos)
Wisteria sinensis – kínai lila akác (csavarodó)


2008-10-06 10:49:31


További hírek:


MAGAZIN ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül