Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van. Látogatók száma : 57025610 |
||||||||||
|
50 éve hunyt el Szeghalmy Bálint, Nagykanizsa Városi Mérnök Szeghalmy Bálint neve ma már építész-körökben is csak kevesek számára cseng ismerõsen, pedig a két világháború között országosan elismert építésznek számított, szakmai körökben csak úgy emlegették, hogy a „templomépítõ”. Szeghalmy Bálint emléke Kanizsán azért is elhalványult, mivel itt csak fiatal éveit töltötte, életmûve máshol teljesedett ki, igazi sikereit másutt aratta. Életérõl és munkásságáról elsõsorban a róla megjelent könyvbõl (Bereczky Kálmán, Hévíz, 1996) tájékozódhatunk. Szeghalmy Bálint építész-családban született Nagyváradon 1889-ben. A budapesti Mûegyetemen 1912-ben kapott építészmérnöki oklevelet. A világháború kitörésekor bevonult katonának, de 1915-ben súlyosan megsérült és ezután nem kellett frontszolgálatot teljesítenie. A két világháború között még nem volt összeférhetetlen, hogy egy városi köztisztviselõ akár „saját” városában is tervezõ munkát vállaljon, Szeghalmy Bálint pedig ízig-vérig alkotó szellemû tervezõ építész volt. Életrajz-írói szerint pályafutása során, gyakorlatilag 1919-1945 között 91 épület tervét készítette el, ebbõl 59 templom-terv volt. Ez még nem lenne rendkívüli szám, azonban egyéb tervei is túlnyomó részben középületek voltak. Számos országos pályázaton nyert díjat vagy megvételt. Valamennyi tervét igen gondosan, többször átrajzolva készítette el és adta csak ki a kezébõl.
A messzirõl érkezett fiatal mérnöknek Nagykanizsán valószínûleg nem kis erõfeszítésébe került bizonyítania tudását és tehetségét a város elõljárósága és hangadó közönsége elõtt. Tehetségére azonban minden bizonnyal korán felfigyeltek, ugyanis már Kanizsán is több jelentõs tervezési megbízást kapott. Önéletrajzában is megemlíti e korszak munkáit: a Bajza utcai Teutsch-villát (1925), a városi bérházat valószínûleg a Kossuth tér 14. alatti kétemeletes bérház, 1926), a palini kastélyt (valószínûleg a volt méntelep – késõbb emelõgépgyár – központi épületének bõvítése), a piaci árucsarnokot (az Erzsébet téren épült 1924-ben, de 1940-ben lebontották), a szepetneki kultúrházat (a közelmúltban lebontották), a gelsei községházát (nemrég átalakították), a somogycsicsói Beák-házat , a csurgói református internátust, a pölöskefõi Pálffy-kastélyt és végül a csak terv-szinten maradt nagykanizsai református templomot. (Ez utóbbi helyett 1934-ben Vécsey Barnabás modern templom-tervét valósították meg.) Szeghalmy épületein – különösen templomain – sok helyen megfigyelhetjük a kanizsai színházon is alkalmazott faszerkezetû, ferde oldalú ún. „koporsófedést”, amit Medgyaszay sohasem használt. Ami Medgyaszay szerepét illeti a színház tervezésében, az legfõképpen a homlokzat karakterét megadó sgraffito-díszítésben érhetõ tetten, ugyanis Szeghalmy épületein ilyet másutt nem találunk, míg Medgyaszay elõszeretettel alkalmazta több helyen is, mint a soproni színházon (1909), a nagykanizsai tüzérlaktanya legénységi épületén (1932), a mátraházi pagoda-szállón, a budapesti Kiss J. altábornagy u. 59. társasházon, a balatonalmádi templomon, stb. Medgyaszay azonban nem tartozott Kós Károly köréhez, az õ életmûve a szecesszióból kinövõ kora-modern építészeti irányzathoz sorolható, melynek jellemzõi a derékszögû kubusok, lapostetõk, sík felületek, kevés ornamentika, a vasbeton használata – amellyel idõben jóval megelõzte az I. világháború után hódító útjára indult Bauhaust. Érdekes, hogy éppen azt az épületet nevezték el róla Nagykanizsán, amelyhez talán a legkevesebb köze volt.
(Balról-jobbra: A keszthelyi, miskolci és kisbéri református templomok belsõ térkialakítása.) Szeghalmy Bálint – nem alaptalanul – tartva a magyar értelmiséget sújtó háború utáni retorzióktól 1945-ben elhagyta az országot és feleségével a Németország délkeleti részén fekvõ Deggendorfban (kisváros Passau és Regensburg között félúton a Duna mellett) telepedett le. Itt élt meglehetõs szegénységben, ugyanis nyugdíja nem volt, és Németországban építészeti munkát sem kapott, így akvarellek festegetésébõl éldegélt 1963-ban bekövetkezett haláláig. Szerény síremlékét német szomszédja állította a deggendorfi temetõben.
MAGAZIN ROVAT >>> |
FRISS HÍREK
15:22 - Indul a Filmklub
11:44 - Évadkezdés a Hölgyklubban
09:52 - A csonthéjba zárt egészség
05:10 - Emlékül
05:05 - Idõsek sportnapja
04:39 - Fókuszban a madarak
16:16 - Ünnepi program - Október 6.
14:52 - Figyelem! Idõpontváltozás!
|