A téli hideg idõjárás beköszöntével megnõtt a kéménytûz, és a szén-monoxid mérgezés miatti riasztások száma. Ezek a legtöbb esetben kellõ odafigyeléssel, és felkészüléssel megelõzhetõk.
A szén-monoxid mérgezés az egyik leggyakoribb háztartási baleset, amelyet legtöbbször a helytelenül használt tüzelõberendezések, azok karbantartásának, ellenõrzésének, megfelelõ szellõzésének hiánya, vagy ezek együttesen okoznak.
A szén-monoxid legnagyobb veszélye abban rejlik, hogy színtelen, szagtalan, ezért nehéz észlelni jelenlétét. Jellemzõen a kéményen vagy a tüzelõberendezésen keresztül kerülhet a légtérbe, azonban a nem megfelelõen mûködõ kéménybõl a füst visszaáramlásával is a lakásba juthat, vagy a nem kellõen tömör kályhákból, kandallókból, füstcsövekbõl, az elszennyezõdött fürdõszobai átfolyós vízmelegítõkbõl a lakótérbe kerülhet.
Ezért is különösen fontos hangsúlyozni, hogy csak engedélyezett típusú, kifogástalan mûszaki állapotú tüzelõberendezést használjunk, melyek beüzemelését, javítását bízzuk szakemberre. Rendszeresen ellenõriztessük kéményünk állapotát, mely nagyban hozzájárul mind a szén-monoxid mérgezések, mind a kéménytüzek megelõzéséhez. Nagyon fontos, hogy a rendszeres szellõztetésre is fordítsunk kiemelt figyelmet! A korszerû, jól záró, hõszigetelt ablakok beépítése során gondoljunk arra, hogy a természetes szellõzésre minden lakótérben szükség van, ezért gondoskodjunk arról, hogy lakásunk megfelelõ légutánpótlása, szellõztetése biztosítva legyen.
A mérgezés jellemzõ klinikai tünetei között kell említeni a szédülést, fejfájást, hányingert, a mérgezés második szakaszában zavart tudatállapot, izomgörcsök léphetnek fel, nagy koncentrációban azonban rövid idõn belül halálhoz is vezethet.
Jelenlétének korai felfedezésében segítséget nyújthatnak a szén-monoxid érzékelõ készülékek. Ha a készüléket a falra rögzíti, akkor az legyen magasabban az ablak és az ajtó felsõ élénél, de legalább 15 cm-rel a mennyezet alatt. Abban az esetben, ha a készüléket a mennyezetre rögzítik, akkor az legyen legalább 30 cm-re minden egyes faltól. A vészjelzõt a potenciális szén-monoxid forrástól 1-3 méterre kell elhelyezni.
Az érzékelõk sok esetben életet menthetnek, nem helyettesítik azonban a rendszeres karbantartásokat, felülvizsgálatokat!
Baj esetén azonnal hívjuk a katasztrófavédelem mûveletirányítási központját a 105-ös segélyhívó számon!
Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
REND-ŐR ROVAT >>>