A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) számára nagy siker, hogy javaslatait a kormány jelentõs mértékben figyelembe vette - mondta Parragh László elnök a köztestület idei tevékenységét értékelve az MTI-nek.
Felidézte: egyebek között a munkahelyvédelmi akciótervnél, a munkát terhelõ adóelvonás arányának mérséklésénél, a duális képzés kialakításánál, az uniós források nagyobb arányú gazdaságba juttatásánál, az online pénztárgépek bevezetésénél, az elektronikus útdíjrendszer kialakításánál építettek a kamara véleményére, valamint a jegybanki növekedési program beindításánál is tükrözõdik a kamarai szándék.
Az MKIK elnöke kiemelte: az elmúlt hónapok során a kamara tovább bõvítette a vállalkozásoknak szóló szolgáltatásokat, és fontos lépés az is, hogy a legutóbbi kamarai törvény módosításával az üzleti forgalom biztonságának növelése érdekében a vállalkozói bizalom megítélését elõsegítõ adatokkal nyilvános adatbázist hoz létre. A köztestület segítette a vállalkozások külpiaci aktivitását, a külföldre látogató kormányzati delegációkban, gazdasági vegyesbizottsági üléséken jelen vannak a gazdaság képviselõi. Emellett bõvítik az export adatbázist, a kezdõ exportáló kkv-kat tudástárral segítik. Az MKIK aktívan részt vett a Kárpát Régió Üzleti Hálózat kiépítésében, hat ország tizenkét helyszínén rendelkeznek képviselettel - emelte ki az elnök.
A jövõben még több feladatot kap a kamara - mutatott rá. Emlékeztetett arra, hogy a lánctartozások visszaszorítása érdekében nagy érdeklõdés mellett már mûködtetik a teljesítményigazolási szakértõi szervezetet, a késõbbiekben pedig a fogyasztóvédelmi békéltetõ testületek mûködtetésén kívül a pénzügyi békéltetõ testület is várhatóan a kamara mellett fog tevékenykedni.
Parragh László szerint a 2013-as év a kamara tagsága, a vállalkozások számára óriási jelentõségû, mert sikerült kitörni a 2008 óta tartó recesszióból. Kedvezõnek nevezte, hogy a növekedés alapja nem hitelbõl, hanem a gazdaság belsõ teljesítményébõl adódik, és ez biztosítja a következõ évekre a fenntarthatóságot. Bebizonyosodott, hogy a külsõ eladósodásra épülõ gazdaságpolitika nem életképes - mondta. Hozzátette: a kamara szeretné, ha ezt a nemzetközi hitelminõsítõk is elismernék, és felminõsítenék az országot.
A kamara arra számít, hogy jövõre a magyar GDP 1,3-2,4 százalék között bõvülhet, a beruházások 2-3 százalékkal emelkedhetnek, és a foglalkoztatás is tovább nõ, akár 1,5 százalékkal. A kamara elnöke úgy vélekedett, a közmunkásokat egyre jobban be kellene vonni a reálgazdaságba is, összekapcsolva foglalkoztatásukat felnõttképzéssel.
A reáljövedelmek várhatóan 2 százalék körüli mértékben nõnek, ami a lakosság fogyasztásában is megjelenik majd, és ezzel 1,5 százalékkal lehet magasabb az idei évinél - ismertette Parragh László.
A kamara elnöke szerint a világgazdaság dinamikája várhatóan gyorsul, az EU-ban a 2013-as stagnálást 1,4 százalékos növekedés váltja fel, ezen belül Németországban 1,7 százalékos lesz várhatóan a bõvülés.
A német növekedés kapcsán utalt arra, hogy a német kormány a koalíciós szerzõdésben rögzítette a felsõoktatási rendszerben a duális képzés erõsítését, ezért Magyarország jó irányba halad, amikor ezt tervezi.
MTI - Kanizsa
GAZDASÁG ROVAT >>>