Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57480566    








Honlapkeszites

Ipsos: világszerte nem változott, Európában és Magyarországon javult az emberek véleménye a gazdaság állapotáról

Az Ipsos 24 országban végzett felmérése szerint az emberek gazdasági közhangulata nem változott, 2013 decemberben is 37 százalék minõsítette jónak országa gazdasági teljesítményét, hasonlóan az egy évvel korábbihoz. Magyarországon ugyanakkor az elõzõ évi 5-rõl 12 százalékra nõtt a kedvezõ véleményt mondók aránya.


Az Ipsos 22 ezer fõ megkérdezésével készített felmérésérõl az MTI-hez eljuttatott összesítés szerint a közérzet gyakorlatilag 2010 eleje óta állandósult: ebben a három évben a gazdasági helyzettel elégedettek aránya 35 és 42 százalék között mozgott a vizsgált országok átlagában.
Magyarország négy és fél éve vesz részt a felméréssorozatban, és általában a lista végére szorul, 2013 elsõ felében azonban a korábbi években megszokott 5 százalék körüli értékrõl 10 százalék fölé emelkedett az ország gazdasági teljesítményét pozitívan minõsítõk aránya. Tavaly decemberben már a magyarok 12 százaléka értékelte kedvezõen a nemzetgazdaság állapotát, igaz az ország ezzel is csak 21. helyen van a 24 országos rangsorban.
Az Ipsos szerint bár sokszor érkeznek reményteljes hírek arról, hogy a világ országai maguk mögött hagyták a pénzügyi-gazdasági válságot és megindult a fellendülés, a lakossági vélemények nem igazolják vissza a bizakodó helyzetértékeléseket: három éve lényegében 40 százalék alatt stabilizálódott az országuk gazdaságáról pozitív véleményen lévõk aránya. Nagyon messze van a válság elõtti közvélekedés, 2007 végén ugyanis 55 százalék gondolta azt, hogy országa gazdaság jól teljesít.
Néha egy-egy térségben, országcsoportban derûlátóbbak lesznek az emberek, de ezek a pozitív változások ideiglenesek, általában pesszimista fordulat követi õket - írta az Ipsos. Erre jó példa az észak-amerikaiak hangulatingadozása: 2012 második felében reménykedõen nyilatkoztak kontinensük gazdasági eredményeirõl, aztán 2013 elején borúlátóbbak lettek, s azóta hónapról-hónapra hullámzik a véleményük.
A kutatás szerint még nem lehet tudni, hogy az európai polgárok gazdasági hangulatának elmúlt egy éves javulása - a pozitívan értékelõk 21 százalékról 29 százalékra történõ emelkedése - tartósnak bizonyul-e. Kiemelik, hogy Európa az egyetlen, ahol 2013-ban az emberek gazdaságról alkotott helyzetértékelése pozitívan módosult.
Különösen a svédek lettek optimisták, de a britek, a németek és a belgák körében is jóval többen látják növekvõ pályán nemzetgazdaságukat, mint egy évvel korábban. Svédország polgárainak nagy többsége, 77 százaléka jónak minõsíti hazája teljesítményét, õket csak - hagyományosan, a felmérés kezdete óta - a szaúdiak elõzik meg, ahol ez az arány 80 százalékos.
A világrangsorban harmadikok a németek, körükben 73 százalék értékeli a gazdasági eredményeket magas színvonalúnak.
Tavaly a legnagyobb hangulati romlás a latin-amerikai országokban történt, 42-rõl 25 százalékra csökkent a gazdaságot kedvezõen minõsítõk aránya. Világszerte a brazilok véleménye változott a legtöbbet, sokkal rosszabb lett: az egy évvel ezelõtti 55 százalékkal szemben most csak egyharmadnyian nyilatkoztak pozitívan.
A magyar lakosság 12 százaléka gondolja jónak az ország gazdasági teljesítményét, ami jelentõs, 7 százalékpontos javulás az egy évvel ezelõttihez képest. Ugyanakkor ez csak egyetlen helyezésnyi elõrelépést jelentett tavalyhoz képest.
A magyarok gazdasági hangulata a tavalyi év tavaszán javult - amint azt más közérzeti mutatók akkori emelkedése jelezte, nagyrészt a rezsicsökkentésnek köszönhetõen - közölte az Ipsos. 2013 második felében stagnált az elégedettek aránya, mindvégig 10 százalék felett maradt. A lakossági helyzetértékeléseket figyelembe vevõ rangsorban magunk mögé utasítottuk az olaszokat, a franciákat és a spanyolokat, ezekben az országokban csupán 5-6 százalék véli az ottani gazdaságot sikeresnek - áll a közleményében.

 

MTI - Kanizsa



2014-01-08 07:34:00


További hírek:


GAZDASÁG ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül