
A magyar nép nemzeti megszentelt jelképe a kettõs kereszt ott magasodik a jelentõs útkeresztezõdés középpontjában, a Balatoni úti és a Hevesi úti körforgalom dombján.
Tavaly december 21-én az ökumenikus szertartás és áldás a két évig tartó egyeztetés, engedélyeztetés szívet melengetõ befejezése és csúcspontja volt. Ott áll immár véglegesen a 8 méter magas, fémbõl készült csodálatos kereszt, selymes fénye még éjszaka is – egyedi megvilágítás nélkül is –, meglepõ és megható szeretettel köszönti az arra közlekedõket.
A bizánci származású kettõs kereszt a XIII. századtól szerepel a magyar királyok címerében, mint a keresztény királyi hatalom jelképe. A kettõs kereszt a több ezer éve használatos õsi magyar rovásírás GY betûje, aminek jelentése „Egy az Isten” és egy a nemzet. A kettõs kereszt vízszintes ágai eredetileg egyenlõ hosszúak voltak. Az alsó vízszintes vonal a test, a felsõ vízszintes vonal a gondolat (ész), a függõleges vonal az érzés (lélek) jelei.
A magyar nép, nemzeti jelképeink alapján: az egyetemes értékû tudás népe, a felemelõ, a legnemesebb érzéseket hordozó tudás népe. (Forrás: Magyarságtudományi tanulmányok 329. old.).
A kettõs kereszt állításnak nagyjából egy évtizedes hagyománya van, és döntõ többségben mobil fakeresztek, melyek advent elejétõl vízkereszt utáni elsõ vasárnapig állnak elõzetes egyeztetés és engedélyeztetés alapján. Hazánkban csak néhány településen, például Tatán, Budaörsön, Pomázon, Pécelen áll állandó kereszt, melyek különbözõ méretûek, formájúak és anyagúak, a megrendelõ elképzelése és anyagi lehetõségei szerint.
Örömmel fogadtam el két évvel ezelõtt a Jobbik Magyarországért Mozgalom Nagykanizsai Szervezetének felkérését egy 8 méter magas, fémbõl készülõ kettõs kereszt megtervezésére, melyet itt Nagykanizsán, egy forgalmas útkeresztezõdés (körforgalom) középpontjában terveztek véglegesen felállítani.
A kereszt tervezése izgalmas feladat volt, mert nincs egységes elképzelés, vagy kötelezõen meghatározott forma, s a kivitelezhetõséget, a statikai szempontokat is figyelembe kellett venni. Rendkívül boldog vagyok, hogy a kereszt kivitelezése a centiméterre megtervezett, országosan is követhetõ formában valósult meg a kiváló mester, Kara Zoltán keze által, de van még tennivaló a mintaértékû befejezésig.
Nem tudtunk világítást tervezni és kivitelezni a késõbbiekben folyamatosan felmerülõ energiaköltségek finanszírozási hiánya miatt, de hitem szerint csak meg kell várni a szíves támogatást, aki a költséget felvállalja.
Az eljárások elhúzódása és a kiszámíthatatlan téli idõjárás miatt a kereszt lábához tervezett hármas halom kialakítása még megoldásra vár, ami egyébként is érdekes feladat a már meglévõ kúszófenyõ növények praktikus felhasználhatóságának figyelembe vételével.
Talán nem fölösleges, ha megemlítem még, hogy a kereszt iránya azért 45 fokban elfordított, hogy az útkeresztezõdés mind a négy irányából szinte azonos láthatóságú legyen az autóval érkezõk számára.
Tisztelettel:
Palotás Tibor okleveles építõmérnök
KRÓNIKA ROVAT >>>