Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57485052    








Honlapkeszites

Megsértették a hulladékgazdálkodás rendjét

A Zalaegerszegi Járásbíróság 2014. február második hetében négy olyan ügyet is tárgyal, melyben valamilyen módon megsértették a hulladékgazdálkodás rendjét.


Próbaidõs és fiatalkorú égetett

2012 augusztusában a délelõtti órákban Baktüttös külterületén a még próbaidõ alatt lévõ H.I. I. r. vádlott és az akkor még fiatalkorú H.J.A. II. r. vádlott szlovéniai lomtalanításból származó 2 db hûtõládáról, illetve 3 db hûtõszekrényrõl égették le a nem tûzálló részeket, hogy így olyan értékes fémhulladékhoz jussanak, melyet késõbb eladhatnak. A füstre felfigyelt a település polgármestere, s bejelentést tett a Zalaegerszegi Rendõrkapitányságon. A késõbbi szakértõi vizsgálat megállapította, hogy a vádlottak a birtokukba került hulladékot, illetve az azok égetésébõl visszamaradt, veszélyes hulladéknak minõsülõ salakot nem megfelelõ módon tárolták, ezáltal a talaj kis mértékû károsodását okozták. Az eljárás során a vádlottak beismerõ vallomást tettek, s a hulladékgazdálkodás rendje megsértésének bûntette vádja miatt állnak bíróság elé.
Az ügyész I. r. vádlottra a börtönbüntetés kiszabását indítványozta - a korábban kiszabott 1 év 4 hónap szabadságvesztés utólagos végrehajtása mellett - míg II. r. vádlott esetében próbára bocsátást kért.


Veszélyes hulladék a törmelék között

Elsõsorban építési-bontási hulladék begyûjtését és kezelését végezte az a cég, melynek vezetõje és két tagja áll bíróság elé. A három vádlott 2003-ban alapította azt a Kft.-t, mely 2006 és 2008 között Zalaegerszeg közigazgatási területén és a környezõ településeken gyûjtött be vegyes összetételû törmeléket, melyet ismeretlen helyszínen, valamit Zalaegerszeg határában tárolt, illetõleg válogatott át. Ennek egy részét - fa, tõzeggyapot, festékes doboz - tovább adták, míg a többit átszállították Ormándlak, Babosdöbréte, valamint Zalaegerszeg más területeire. Így került egy, az ormándlaki út mellett húzódó horhosba 2006 õszétõl 2008 januárjáig 329 m³ hulladék, 2008 tavaszától õszéig Babosdöbréte határába 402,6 m³, valamit 2007 nyarától egy éven át Zalaegerszegen egy ingatlanhoz tartozó földterületre 908 m³ hulladék.
A két kistelepülésen a - többek között bontott téglát, cserepet, PVC csöveket, mûanyag lambériát, fahulladékot, kátránypapírt, nem azbeszt tartalmú szigetelõanyagot, azbesztet tartalmazó palát, üres olajos és hipós flakonokat, eternit csövet, mûanyag fóliát tartalmazó - hulladékot a cég lerakás után gondosan elegyengette, a megyeszékhelyen pedig 30-40 centiméternyi földtakaróval is bevonták a hulladéktömeget.
Mint a szakértõi vizsgálatok megállapították, az elhelyezett hulladék nem elhanyagolható mértékben tartalmazott veszélyes anyagnak minõsülõ hulladékot (pl.: szénkátrányt tartalmazó kátránypapír darabokat, azbeszt tartalmú palát, olajos és hipós flakonokat). A vádirat értelmében megállapítható, hogy a vádlottak engedély nélkül veszélyes hulladék kezelésére irányuló tevékenységet végeztek. Ennek tényét mindhárom vádlott tagadta.


Lebuktak, de tovább „dolgoztak”

2012 tavaszán „bukott le” az a csapat, mely egy zalaegerszegi cég adataival visszaélve magyarországi iskoláktól (többek között Hatvanból, Soltvadkertrõl, Kunszentmiklósról, Gyöngyösrõl) térítésmentesen gyûjtött be leselejtezett elektronikai hulladékot. A hulladékot az értékesíthetõ fém kinyerése céljából egy megyeszékhelyi családi ház udvarán bontották szét. A számukra használhatatlan részeket a volt Zalabaromfi Zrt. Teskánd és Boncodfölde közötti régi ülepítõ gödrébe hordták.
A III. r. és IV. r. vádlottak 2012 márciusában egyik este éppen egy szállítmányt pakoltak le az I. r. vádlott családi házának udvarán, mikor a rendõrök intézkedtek velük szemben. Mindennek ellenére a 4 fõs társaság egészen 2012 májusáig tovább folytatta az illegális tevékenységét. A nyomozás során az I. r. vádlott ingatlanán szabad téren, burkolatlan területen, rendezetlen módon többek között számítástechnikai hulladékot, villanytûzhelyet, televíziókat, festékpatronokat, villanyégõket akkumulátorokat, gumiabroncsot találtak, s a Zalabaromfi Zrt. régi ülepítõ gödrébe is több veszélyes hulladék került. Az ügyészség szerint vádlottak cselekményükkel megsértették hulladékgazdálkodás rendjét: a tevékenységükhöz nem rendelkeztek a szükséges engedéllyel, valamint az I. r. vádlott egy zalaegerszegi cég adataival visszaélve, a cég nevében bélyegzõt, valamint átadási-átvételi formanyomtatványt készített.


Éjjel égették a rézkábeleket

Az I.r. vádlott a II., a IV. r. és az V. r. vádlott segítségével kábeleket - köztük mûanyag burkolatú rézkábelt - és egyéb fémhulladékot hozott Ausztriából Magyarországra. A szállítmányok egy részét az I. r. vádlott a bolhapiacon értékesítette, az eladhatatlan árut pedig szétbontotta, s fémhulladékként adta tovább. A rézkábeleket hetente 1-2 alkalommal összegyûjtve a III. r. vádlott baktüttösi házához szállították, ahol leégették a mûanyag burkolatot, majd a rezet a depóba vitték eladásra. Egy ilyen égetést követõen 2012 nyarán éjjel 1 óra után érkeztek a rendõrök a helyszínre, ahol többek között festékes kannákat, vödröket, gumiabroncsokat, felniket, kábelégetésbõl származó rézdrótokat, parabola antennát, fûnyírót, palát, valamint hulladékégetésbõl származó salakot találtak. A szakértõi vizsgálat megállapította, hogy az égetés alkalmas volt a levegõ minõsége - és ezen keresztül az emberi egészség – veszélyeztetésére. A visszamaradó salak, valamint a helyszínen tárolt további veszélyes anyagok alkalmasak voltak a talaj és a felszín alatti víz szennyezésére. A bûncselekmény elkövetését a terheltek részben beismerték.

****

A Büntetõ Törvénykönyvnek a fenti ügyekben alkalmazandó rendelkezése szerint, aki a hatóság által nem engedélyezett helyen hulladékot elhelyez vagy engedély nélkül, ill. az engedély kereteit túllépve hulladékkezelési tevékenységet, illetve hulladékkal más jogellenes tevékenységet végez, bûntettet követ el, és három évig terjedõ szabadságvesztéssel büntetendõ.
A büntetés bûntett miatt öt évig terjedõ szabadságvesztés, ha a bûncselekményt a hulladékgazdálkodásról szóló törvény szerinti veszélyes hulladékra követik el.
Aki a bûncselekményt gondatlanságból követi el, vétség miatt egy évig terjedõ szabadságvesztéssel, veszélyes hulladék esetén két évig terjedõ szabadságvesztéssel büntetendõ - közölte a kanizsaujsag.hu-val Dr. Beznicza Árpád, a Zalaegerszegi Törvényszék sajtószóvivõje.

Kanizsa



2014-02-10 09:50:00


További hírek:


REND-ŐR ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül