Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57489161    








Honlapkeszites

Letenye városi léte a szabadsághoz köthetõ

25 éves városi jubileumát ünnepelte Letenye a hétvégén. Az ünnepség díszvendége Dr. Kövér László, a Magyar Országgyûlés elnöke volt, aki ünnepi beszédében párhuzamot vont a rendszerváltozás és Letenye várossá válása között.


A vendégeket a Letenye Város Fúvószenekara fogadta térzenéjével a Fáklya Mûvelõdési Központ elõtt a Farkas Károly plébános által celebrált szentmisét követõen. A beköszöntõt Halmi Béla, Letenye polgármestere mondta, aki kiemelte, a város a rendszerváltással egyidõs. Ezt követõen pedig az azóta megvalósult eredményeket ismertette a polgármester: megépült az M7-es autópálya, az M70-es autóút, a Murán átívelõ Zrínyi-híd. Tavaly elkészült a települést átszelõ négyes és ötös számjegyû útvonal 2,6 kilométeres szakasza, mellyel teljessé vált a belterületi utak aszfaltburkolat-megerõsítése. Megújult a Templomtér, korszerû technológiával mûködik a szennyvíztelep, és megépült a mentõállomás az orvosi ügyelettel. Eközben pedig megõrizték hagyományaikat, emberi kapcsolatokat kerestek a más országokban élõkkel.
– A kormányzat az elmúlt évben a közigazgatást átszervezte. Az évek során elért eredmények hozzájárultak ahhoz, hogy Letenye 2013. január 1-jétõl ötödik alkalommal járási székhellyé válhatott. Huszonhét település lakosságának az egészségügy, oktatás, szociális és államigazgatás terén nyújt elérhetõ szolgáltatásokat – mondta Halmi Béla. Majd hozzátette, a kormány év végére konszolidálta az önkormányzatokat, államigazgatási feladatokat vett át a kormányhivatalokon keresztül. Az állam az elvárt kötelezõ feladatok után teljes körû támogatást biztosít, így az önkormányzat településfejlesztéssel és -rendezéssel tud foglalkozni. Az adósság átvállalása után 24 év óta elõször az önkormányzat a 2013-as évet pozitívan zárta, így a másfél milliárd forintos költségvetés felét fejlesztésre fordíthatják.
Ahogy a polgármester elmondta, elkészítették már a 2014-2020 közötti idõszak integrált településfejlesztési stratégiáját, melynek elsõdleges célja a munkahelyteremtés, melyet a város kijelölt gazdasági övezetein belül valósítanak meg. Bõvítik az Ipari Parkot, logisztikai központ létesítését tervezik, fejlesztik a termálfürdõt és sportcsarnokot építenek. Támogatják a gyógynövény és gyümölcstermesztés helyi termékek értékesítését.

– Hullatja a levelét az idõ vén fája. A letenyei kastélykert nevezetes platánjának szomszédságában, amely jó 150 esztendeje tanúja mindannak, ami az itt élõkkel történt – kezdte ünnepi beszédét Arany János verssorait idézve Dr. Kövér László. Hangsúlyozta, 1989 az ország és Letenye történetében egyaránt lépcsõfok volt. Az ország rálépett a rendszerváltozás hosszú lépcsõsorának elsõ fokaira, míg Letenye fejlõdésének addigi legmagasabb lépcsõfokára, a városi fejlõdés útjára lépett. Letenye korábbi története során együtt emelkedett és süllyedt az ország történetével, a haza sorsával. Letenye a rendszerváltoztatás elõestéjén lett város, városi léte így a szabadsághoz kapcsolódik. De a magunk mögött 25 év sem volt könnyû idõszak. Új utakat kellett találni az országnak és a benne élõ minden közösségnek. A béke ideje magával hozta a polgári erények érvényesülését. Az országban elsõként itt állítottak Kossuth szobrot, mely mindennél többet elmond arról, hogy mit gondoltak a letenyeiek a szabadságról.
– A délszláv válság ideje komoly veszélyeket és feszültséget hozott, újra meg kellett találni a csõdbe ment gazdaság helyett azokat a lehetõségeket, amelyekbõl élni lehetett. Meg kellett találni a kinyíló határok okozta elõnyök megmaradásának és hátrányok kiküszöbölésének módozatait. Önök elvégezték ezt a munkát és keményen dolgozó, így gyarapodó várossá tették otthonukat – mondta Kövér László.
Kiemelte, az elmúlt négy évben a választópolgárok felhatalmazása alapján átépítették a magyar államot, annak érdekében, hogy legyen egy ország a világban, ahol a magyar emberek érdekei a legfontosabbak és minden más érdeket megelõznek. A mindennapjainkat meghatározó különbözõ társadalmi rendszereket átalakították az élet minden területén, azért hogy a gazdasági világválság körülményei között is bebizonyítsák, a magyar állam minden magyar ember érdekét kívánja szolgálni, az õ érdekeiket képviseli külföldön és nem a külföldi érdekeket hazánkban.
– Sikerült Magyarország 2002 és 2010 közötti térvesztését megállítani és az országot ismét emelkedõ pályára állítani. Napjainkban Magyarország már nem zsákmányszerzõ területe senkinek, hanem olyan ország, ahol kölcsönösen elõnyös gazdasági ügyeleteket lehet kötni és többé nem hagyja kihasználni magát. A múlt arra tanít minket, hogy kemény munkával, összekapaszkodva, a fontos dolgokat szem elõtt tartva alakítanunk kell a saját jövõnket. Meg kell tartanunk szabadságunkat és végig kell járnunk a boldogulás ösvényeit – zárta beszédét Kövér László.
A jubileumi ünnepségen átadták Májer Péternek a Letenye Város Díszpolgári kitüntetõ címet, melyet az augusztus 20-án egészségügyi okok miatt nem tudott átvenni. A város 25. jubileuma alkalmából emlékplakettet vehetett át Cseresnyés Péter országgyûlési képviselõ, városunk polgármestere, Pintér László országgyûlési képviselõ, Rigó Csaba Zala Megyei kormánymegbízott, Dr. Sifter Rózsa, a Zala Megyei Kormányhivatal fõigazgatója, Szendrõdi Gabriella, a Letenyei Járási Hivatal vezetõje, Dubravko Bilic Ludbreg polgármestere, Josip Cikac és Rudolf Matakovic Letenye díszpolgára, Vadas János és Rostonics László a város egykori polgármestere.

V.M.

További képek a galériában.



2014-03-03 13:06:00


További hírek:


KRÓNIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül