
És a kanizsai sporttörténelmi pillanat elérkezett! Pénteken délelõtt hivatalosan is megnyitotta kapuit Nagykanizsán a Botos András Ökölvívó Akadémia. Dr. Csötönyi Sándor, a Magyar Ökölvívó Szakszövetség elnöke Cseresnyés Péter polgármester és Draskovics Szilárd, a Kanizsa Box Klub elsõ emberének társaságában vágta át a szalagot az ökölvívás dél-zalai sportszakmai központjában.
Nagy volt már a sürgés-forgás a megnyitó pillanatait megelõzõ percekben is, s a megjelentek már akkor megcsodálhatták az akadémia "szerkezeti", vagyis épületi felépítését, melyet a Petõfi Sándor utca 5. szám alatt alakítottak ki. A két ring és számtalan homokzsák árulkodik arról, hogy a jövõben, egészen az évtized végéig itt a lehetõség valami igazán nagyot alkotni a helyi ökölvívás keretei között. Az eltökéltség nem kicsi, szóval e nemes sportág mellett a voksukat letevõ fiatalok számára adottak lesznek a körülmények, hogy a kötelek között kiteljesedjen, vagy legalábbis elinduljon sportpályafutásuk...
Egy olyan õszinte sportág, mint az ökölvívás érkezett el mérföldkövéhez Nagykanizsán, s nem csupán a bokszolók világában élõk, de maga a város, annak sportszeretõ közvéleménye is sokat remélhet az akadémia mûködésétõl, fogalmazott Cseresnyés Péter nagykanizsai polgármester.
Medvegy Iván, a Magyar Olimpiai Bizottság sportszakmai fõmunkatársa köszöntõjében röviden vázolta, hogy az egész sportfejlesztési program 2012-ben fogant meg az illetékesek fejében, s tavaly év végén az elsõ támogatások számos sportág, így az ökölvívás részére már meg is érkeztek. Ahogy Medvegy fogalmazott, a nemzetközi sportéletben ellenfeleink, riválisaink sokszor készülnek bizony jobb feltételek között, de az ilyen lépések, mint amilyen a kanizsai átadó is, segíthetnek abban, hogy a különbségeket leküzdjük, de legalábbis csökkentsük... S persze hozzájáruljon ahhoz is, ami még mostanáig sem kétséges: a magyar sport a világ élvonalában tanyázik. Persze azt is hozzátette a sportvezetõ, a kormány utóbbi években tett erõfeszítéseivel reményeik szerint a hazai sportélet él, nem pedig visszaél.
Dr. Csötönyi Sándor beszédében méltatta a névadó, a szintén jelen lévõ és a háttérben meghúzódó Botos András sportpályafutását, s röviden kitért az ökölvívás itthoni életére is.
- A bokszolók világa nálunk úgy mûködik mint egy nagy család, ha veszekszünk is, higgyék el, azt nem egymás ellen, hanem egymásért tesszük - indított a sportági szakszövetség elsõ embere. - Hosszú és kemény munka van abban, hogy az ökölvívás is a támogatott sportágak sorába emelkedhetett, de hála Istennek itt lehetünk, most egy újabb akadémia avatásának pillanatában.
Nagykanizsa a nyolc pályázó helyszín közül került be végül abba a négyesbe, mely akadémiát vallhat magáénak.
- Többek között azért, mert Nagykanizsa nagyon sokat tett a sportágért eddig is és az itt dolgozók, sportolók révén mindig is lojális volt a sportághoz - hangsúlyozta Csötönyi. - Ezzel nem csupán ennek a sportnak, hanem az országnak is sokat adott.
S hogy ne felejtsük, a szövetség elnöke, akit rendszeresen láthatunk például az MTK labdarúgóinak mérkõzésein, pályafutásának egy kedves történetével is elõállt, ha már Kanizsának ezúttal fõszerep jutott...
- Talán sokan nem is tudják, hogy miért dobban nagyobbat a szívem, ha városuk nevét hallom... Nos, 1963-ban itt lettem elsõ egy vidék országos bajnokságon súlycsoportomban, s gyakorlatilag akkor dõlt el, hogy a bokszot választom, nem pedig a labdarúgást...
Nos, amint azt olvashattuk, a dél-zalai város tulajdonképen egy nagy (sportdiplomáciai) karrier induló állomásaként is szolgált... Remélhetõleg idõvel számos, most még csak a szárnyait a nagykanizsai ökölvívó akadémián bontogató fiatal öklözõ mondhatja el ezt majd magáról egyszer, a nem is oly' távoli jövõben...
P.L.
SPORT ROVAT >>>